Monitör Power Saving Mode çözümü

power-saving-mode

Power Saving Mode hatası (aslında bir hata değil) genellikle LG monitörlerde (aslında eskiden Philips marka monitörlerde de oluyordu) sıkça karşımıza çıkan, can sıkan – hele hele oyun oynarken birden karşınıza çıktığında deli olabilirsiniz – bir donanımsal hatadır. Hatanın bir çok sebebi olabilir; güç kaynağının yetersiz olması, monitörün ısınması, ekran kartının ısınması gibi daha çok sayabileceğim nedenlerden ötürü bu hata karşınıza çıkabilir. (NOT: Power Saving Mode sorunu bilgisayarlara takılı monitörlerde yaşanan bir sorundur; Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında kullanılan ayarla karıştırmayın. : ) )

Power Saving Mode Sorunu

Ekranda beliren bu yazı bir hata değil; bir mesaj, bir uyarı. Monitörün güç tasarrufu moduna geçtiğini söyleyen bir mesaj. Bunun değişik sebepleri olabilir; onun için farklı yöntemler deneyeceğiz.

Power Saving Mode Kapatma

Bilgisayarınızı açtığınızda veya açık bir şekilde işlem yaparken birden ekran kararıyor ve ekranda Power Saving Mode yazısı beliyor. Bu sırada kasanın hala çalıştığını duyabiliyorsunuz. Peki, bu hata nerden çıktı? Yukarıda dediğim gibi bu hatanın birçok sebebi olabilir. Burada yazdıklarım kesin sorununuzu çözemeyebilir. Örneğin bu hata başıma geldiğinde monitörü ve ekran kartını başka bir bilgisayara taktığımda çok güzel çalıştıklarını gördüm; meğer anakart üzerinde kablolarla az oynamam gerekiyormuş!

Genellikle LG marka modellerde olması düşündürücü

lg flatron w2261vp-pf model monitörde yaşadığım sorun ve çözüm yollarını sizlerle paylaşacağım. Bilgisayarda herhangi bir oyun oynarken monitör bir anda gidiyor ve ekranda power saving mode yazısı beliriyor. Monitörün alt kısmındaki açma/kapama tuşu yanıp sönüyor sürekli; bastığınızda etki de etmiyor. Bilgisayarı yeniden başlatsanız da sorun çözülmüyor.

Power Saving Mode hatası DELL marka monitörlerde de meydana geliyor. LG’nin günahını almayalım. :)

Power Saving Mode Hatası Çözüm Yolları Nelerdir?

  • Ram Slotlarını kontrol edin

Bilgisayarda bulunan ramler yerinden oynamış olabilir; çıkartıp tekrar takın. Birden fazla kullanıyorsanız, tek tek  sırayla takın; önce bir tanesini takın, bilgisayarı çalıştırın, sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

  • Her bilgisayarda olmayan bir çözüm;

FUNC tuşuna basın. SMART ENERGY SAVING ayar menüsü gelicek. Alt menüde High – Low – Off düğmeleri var. Auto tuşuna basıp aşağı iniyoruz. Yön tuşlarını READER (sol) VE FUNC (sağ) kullanarak OFF konumuna getirip INPUT (exit) tuşuna basıp çıkıyoruz. Sorununuzu çözebilir.

  • BİOS ayarlarından Güç modunu kapatın

BİOS ayarları kısmına girerek Güç Tasarruf Modu ayarını kapatmanız gerekebilir. BİOS ekranları genelde benzerdir, biraz karıştırarak bu ayarı bulabilirsiniz. Bios ayarlarında Power (Güç) seçeneklerinden Power Saving Mode bularak Disabled yapmanız sorunu çözebilir.

  • Kullanım klavuzunu okuyun

Monitörünüzün kullanım klavuzu varsa açın bir okuyun. Bu sorun konusunda belki bir şeyler yazmışlardır.

  • Güvenli modda bilgisayarınızı açmayı deneyin

Bilgisayarınızı ilk açılış ekranında F8 ile güvenli modda açmayı deneyin ve ekran çözünürlüğünü düşürün. Ekran Hız Değeri 60 Hertz yapmanızı öneririz. Denetim Masası > Güç Seçenekleri bölümünden de Monitör Kapat seçeneğini hiçbir zaman olarak seçin.

  • Kabloları kontrol edin

Bilgisayarınızın kasasında bulunan ekran kartı, anakart gibi bölümlerin kablolarını kontrol edin. Anakarta bağlanması gereken ana kabloları kontrol edin. Özellikle işlemciye yakın, 4 pinli slota takılan bi güç kablosu olacaktır.

  • Monitörünüzün ısınıp ısınmadığını kontrol edin

Bazen aşırı ısınmadan dolayı – örneğin işlemci veya ramler – bilgisayarınız kapanabilir. Aynı mantıkla olaya bakarsak; monitör ısındığında da kendini otomatik olarak kapatabilir. Bu yüzden uzun süreli oyun oynamadan kaynaklanan ısınma sorununu da gözden kaçırmayın. Sıcak hava, pis ortam gibi olasılıklar monitörünüzü etkileyebilir; bu yüzden biraz kapatın, bilgisayarın fişini çekin, daha sonra tekrar deneyim.

  • LG Ürün Desteği’ne müracaat edin

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu sorun genellikle LG ürünlerinde meydana geliyor. Bu yüzden tüm çözüm yollarını denemenize rağmen hala sorun devam ediyorsa; LG Ürün Desteği sayfasından LG monitörler hakkında destek alabilirsiniz. Çevrimiçi yardım yapıyorlardı en son… Eğer garantisi devam ediyorsa, servise de gönderebilirsiniz.

Power Saving Mode Sorunu Çözümü Videolu Anlatım

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık