Windows tek tuşla kapatma

windows-10-kapatma

Windows 10 üzerinde yapacağınız ufak değişikliklerle işletim sistemini daha “kişisel” hale getirme imkanınız var. Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız varsa, kapatmak istediğinizde başlat kısmında yer alan power (aç/kapa) seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Hatta bazen kapatma işlemi sırasında arka plan uygulamaları nedeniyle “kapatılsın mı?” gibi sorular ile karşılaşarak, kapama sürecinin uzamasına neden olabiliyor. Bu uzayan sürelerin önüne geçmek mümkün. Windows tek tuşla kapatma çok basit bir işlemi gerektiriyor. Yani tek tuşla windows 10 bilgisayarınızı kapatma imkanınız var. Çok mu gerekli derseniz, siz bilirsiniz, ben anlatayım da…

Not: Yazımda anlatımı Windows 10 için yaptım ama Windows 8, Vista, 7 işletim sistemlerinde de benzer işlemi yapabilirsiniz. Windows XP üzerinde denemedim ama büyük ihtimalle orada da çalışır, eğer çalışmazsa yorum yazın, çözelim.

Windows tek tuşla kapatma

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızı kapatmak için bir kısayol oluşturmanız kafi gelecek. Ardından bu masaüstünde yer alan kısayola tıkladığınızda bilgisayarınız birkaç saniye içerisinde otomatik olarak kapanacaktır. Hatta bu kısayolu biraz daha geliştirerek size hiçbir şey sormadan kapama işlemini yaptırabileceksiniz. İşlemleri sırasına göre yapmanız gerekiyor, bunu da hatırlatalım. Şimdi:

  • Öncelikle bilgisayarınızın masaüstüne gelin.
  • Boş bir yere sağ tıklayarak Yeni > kısayol seçeneğine tıklayın.
  • Karşısına bir ufak dizin yazabileceğiniz bölüm gelecek (Öğenin konumunu yazın şeklinde) bu bölüme aşağıdaki satırı aynen yazınız:

C:\Windows\System32\shutdown.exe /s /t 0

Windows tek tuşla kapatma işlemi için masaüstünüze bir kısayol oluşturmanız yeterli oluyor.

(Burada işletim sisteminizin C sürücüsü altında olduğunu varsayıyoruz. Farklı bir sürücü de kurmuşsanız, ona göre C harfini düzeltmeyi unutmayın)

  • Sonraki aşamada kısayola bir isim vermek isterseniz “bir isim oluşturun” kısmına vermek istediğiniz ismi yazın ve kaydedin.
  • Son seçeneği ile kısayolunuz hazır hale gelmiş ve masaüstünde yerini almış olacak. Artık bu kısayola tıkladığınızda bilgisayarınız otomatik olarak kapanacaktır.

Buraya kadar yazdığım işlemleri yaptığınızda bilgisayarınız sizin normalde başlat > aç kapa > bilgisayarı kapat işlemlerini tek bir kısayol üzerinden yapmanızı sağlıyor. Fakat bu normal bir kapama işlemi. Eğer arka plan işlemleri hakkında “kapansın mı?” sorusunu görmek istemiyor ve bilgisayarınızın hemen kapanmasını istiyorsanız aşağıdaki satır kodunu yukarıda verdiğim kodun yerine kullanabilirsiniz.

C:\Windows\System32\shutdown.exe /s /f /t 0

Bu kodu kullandığınızda bilgisayarınız daha hızlı bir şekilde kapanır. Çok önemli bir ayrıntı olmasa da işini hızlı bitirmek isteyenlere faydalı olabilir diye düşünüyorum.

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık