Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti hatası çözümü

Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti hatası

Bazı durumlarda Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlarınızda görüntü sürücüsünün yanıt vermeyi durdurması sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir sorunda ekran bir an kararın, sonra tekrar açılır ve ekranda “Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” uyarısı belirir. Özellikle Windows 7 ve Windows Vista yüklü bilgisayarlarda bu hatanın daha çok görüldüğünü söyleyeyim. Bu hatanın neden meydana geldiği konusunda tam net bir bilgi yok; Shockwave veya ekran kartı güncellemesi sonrası veya windows güncellemeleri düzenli olarak yapılmadığında bu hata ile karşılaşma olasılığınız var. Windows resmi internet sayfasından bu hatanın çözümü için 2 yöntem açıklamış. Zaten Google üzerinden geldiyseniz, windows’un konu hakkında yazdığı Windows 7 veya Windows Vista’da “Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatası başlıklı yazısını da görmüşsünüz veya görmediyseniz deneyebilirsiniz.  Yani öncelikle Windows’un sitesindeki yöntemleri deneyin, sonrasında aşağıdaki çözüm yöntemlerine bakın.

Sorunu tetikleyen birden fazla neden olabilir. Flash Player bile bu soruna neden olabilir. Bu yüzden öncelikle sürücülerinizin güncel olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm. Sonrasında Shockwave, Flash Player gibi eklentilerinizin güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer güncel değilse bu eklentileri silip, son sürümü yükleyin. Yine benzer hata ile karşılaşırsanız aşağıda benim yazdığım çözümleri deneyin.

Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti hatası ekran görüntüsü bu şekilde

Windows 7 veya Windows Vista’da “Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatası

 • Eğer bu hataya tarayıcı üzerinde film izlerken karşılaşırsanız Chrome’un mevcut flash player’ı silip tekrar yükle öyle deneyebilirsiniz fakat son sürüm Google Chrome’da Flash Player tarayıcı ile gömülü geliyor. Bu yüzden adres çubuğuna chrome://plugins yazdıktan sonra sağ üst tarafta yer alan ayrıntıları tıkla. İlk sırada …PepperFlash\pepflashplayer.dll şeklinde biten eklentiyi bulup devre dışı bırak. Tekrar dene.
 • Eğer ekran kartınızın sürümü son sürüm ise ve bu hatayı alıyorsanız (daha önce böyle bir hata başınıza gelmediği için) bir önceki sürüm driver yükleyerek deneyebilirsiniz.
 • Anakartı sürücüleriniz güncel, chipset sürücüleriniz güncel değil.
  Anakartı üreticinizin sitesini ziyaret etmeli ve en son sürücüleri yüklemelisiniz. Bundan olur mu demeyin mutlaka güncel sürücüleri yükleyin. Olur.
 • Windows işletim sisteminin gerekli Service Pack ve yamaları yüklü değil.
  Windows Update’i kullaranak Windows işletim sistemini güncelleyin. Mutlaka Service Packlari eksiksiz yükleyin. Hem performans için hem de güvenlik sorunları için bunun şart olduğunu unutmayın.
 • Oynadığınız oyun ile ilgili yapılması gereken yapalar ve güncellemeler eksik.
  Her oyun belli bir zaman sonra güncelleme, yama paketi çıkartır. Burada amaç oyunda yaşanan sorunların, teknik sorunların ortadan kaldırılmasıdır. Mutlaka oyunun sitesini kontrol edin ve gerekli yamaları, güncellemeri yükleyin.
 • Ekran kartınız veya işlemcinizin aşırı ısınması
  İyi soğutulmamış sistemlerde aşırı ısınma çeşitli sorunlara sebep olabilir. Bilgisayarınızı gerekiyorsa ilave soğutma sistemleri ille soğutmalısınız. Bilgisayarınızın iç ısısını ölçen pek çok program var bunlardan birini kullanarak ısı değerlerinizi kontrol edin.
 • Overclock yapılmış bilgisayar
  Eğer bilgisayarınızda daha hızlı çalışması için overclock yapılmış bir donanım birimi varsa bu soruna yol açabilir. mümkünse tüm donanım birimlerinizi varsayılan değerleri ile çalıştırın.
 • Kayıt defterindeki bozulmalar
  düşük bir ihtimalde olsa kayıt defterindeki bozulmalar Görüntü sürücü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu hatasıne sebep olabilir. Bu durumda yapılması gereken şey bilgisayarı formatlamak ve temiz kurulum gerçekleştirmektir.
 • Masaüstü bilgisayarlarda yetersiz PSU yani Güç besleme ünitesi
  Eğer PSU’nu ekran kartının ihtiyacı olan enerjiyi gerekli şekilde karşılamıyorsa WATT olarak düşük bir PSU’nuz varsa bu sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durumda yeni bir PSU almanız gerekir.
 • Aşırı ısınma olabilir, fanınızı kontrol edin.
 • Eğer harici ekran kartı kullanıyorsanız, ekran kartını çıkartıp anakartta yer alan ekran kartı ile bir süre bilgisayarınızı deneyin. (Tabii oyun oynamayabilirsiniz)
 • Eğer bilgisayarınızın garantisi çalışıyorsa ve orijinal sistem ve programlar kullanıyorsanız bilgisayarınızın markasının teknik servisi ile iletişim kurabilirsiniz. Bu uzun zaman alan bir çözüm yöntemi.
 • Ve son olarak kesin çözüm: FORMAT ATMAK! :)

Yazı dolaşımı

Exit mobile version