Vista DNS Adresi Değiştirme Resimli Anlatım

Windows Vista’da DNS adresi adresi eklemek ya da değiştirmek için BaşlatDenetim Masası’ na gelelim.

Denetim masasına girdiğinizde aşağıdakine benzer bir ekranla karşılaşacaksınız. Buradan Ağ ve Internet başlığı altındaki Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle başlığına tıklayalım. ( Bunu yapmak yerine, sağ alt kısımda bulunan bağlantılar sekmesine sağ tıklayıp ağ ve paylaşım merkezini aç a basarsak direk olarak resim 2 de ki ekrana ulaşırız. )

Resim: 1

Ağ ve Paylaşım Merkezinde sol tarafta yer alan Ağ bağlantılarını yönet yazısına tıklayalım.

Resim: 2

Şimdi karşınıza ağ bağlantıları penceresi çıkacak. Burada DNS adresini değiştireceğimiz ağ bağlantısını sağ tuşa basıp özellikler seçerek açmamız gerekiyor. Eğer hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız ve o an internete bağlıysanız ışıkları yanan ve Bağlandı yazan simgeye çift tıklayın. Eğer kablosuz ağdan internete bağlıysanız simgenin adı muhtemelen Kablosuz Ağ Bağlantısı’dır. Eğer kablolu ağdan internete bağlıysanız simgenin adı muhtemelen Yerel Ağ Bağlantısı’dır. ( Bu işlemleri yapmadan, resim 2 ekranındayken yerel bağlantısına tıklayıp özellikler dediğimizde yine resim 4 e ulaşmış oluruz. )

Resim: 3

Özellikler’ i seçtiğimizde aşağıdakine benzer bir pencere çıkacaktır.

Resim: 4

Özellikler Penceresi açıldı. Şimdi DNS adresinde değişiklik yapacağımız ekranı açmaya geldi sıra. Önce Internet İletişim Kuralları (TCP/IPv4) yazan yere tıklayarak seçelim ve sonrasında Özellikler düğmesine tıklatalım. ( Bir üstündeki 6 numaralıyı seçerseniz, bir işe yaramaz. Dikkatli olun burada. :d )

Ve şimdi Windows Vista’da DNS adresini değiştirebiliriz. Öncelikle Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçim kutusunu seçelim ve DNS adreslerini girebileceğimiz ekranı aktif hale getirelim.

Resim: 5

Son olarak DNS adreslerimizi ilgili kutulara girerek işlemi Tamam düğmelerine basarak sonlandıralım.

Youtube ve diğer engelli sitelere giriş için kullanabileceğiniz DNS adresleri

Bazı DNS sağlayıcılar ve ip adresleri

Comodo DNS’ leri:

156.154.70.22 ve 156.154.71.22

Norton DNS’ leri:

198.153.192.1 ve 198.153.194.1

Google DNS’ leri:

8.8.8.8 ve 8.8.4.4

Eğer hala etkin olmadıysa, bilgisayarınızı açıp kapayın. O zaman düzelecektir mutlaka tüm işlemleri başarı ile yaptıysanız.

makalemde resim ve yazı kaynağı olarak, pdfdergi.com kullanılmıştır. Ama sanal alemde genel olarak anlatım aynıdır. yapmanız gerekenler bunlardır.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık