Sinekritik: Terminatör 5 Genisys

terminator-genesys

Terminatör serisi, bilim kurgu filmleri arasında bir kült yapım. James Cameron, filme esin kaynağı olarak Mad Max serisini göstermişti: o filmleri de izlemiş, beğenmiştim. Terminatör serisinin 3. filminin üstünden 12 yıl geçti ve Arnold Schwarzenegger yeniden baş rolde. Serinin bu beşinci filminin adı ise Terminator 5 Genisys olarak adlandırılmış. Genisys senaryoya katılan yeni bir ‘bilgisayar sistemi’ diyebiliriz. Terminator Genisys’in senarist koltuğunda James Cameron ve ilk iki filme imza atan William Wisher üstlenirken, yönetmen koltuğunda Thor: Karanlık Dünya filmini de yöneten Alan Taylor yer alıyor. Yaşlanan ama ‘antika’ olmayan (filmde dediği gibi) Arnold Schwarzenegger’e filmde Emilia Clarke, Jason Clarke, Jai Courtney, J.K. Simmons, Lee Byung-hun, Matt Smith gibi oyuncular eşlik ediyor. 3 boyutlu sinemalarda gösterime girecek ilk Terminatör filmi olan yapım aynı zamanda tamamı dijital olarak çekilen ve anamorfik objektiflerle çekilen ilk film olma özelliği de taşıyor.

Terminatör 5 2029 yılında başlıyor; tabii öncelikle ‘kıyamet günü’nün kısa bir özetini ekranlara yansıtarak başlıyor. John Connor (Jason Clarke), makineleri yöneten Skynet’e karşı insanları direnişe sevk ederek savaşan liderdir. Connor, sadık dostu Çavuş Kyle Reese’i (Jai Courtney) Sarah Connor’ı (Emilia Clarke) koruması ve geleceği güvence altına alması için 1984 yılının Los Angeles’ine geri gönderir. Fakat olaylar hiç bekledikleri gibi çıkmaz: Skynet daha öncesinde bir robotu 1984 yılına göndermiştir ve Çavuş Reese, bildiği bir geçmiş ile karşılaşmaz. Zaman çizgisinde yaşanan kırılmalar yeni düşmanlara karşı geleceği yeniden kurmak için zorlu bir göreve atılmalarına neden olur. Bu sefer işin içinde başka bir gelecekten gelen insan dostu Terminatör’de (Arnold Schwarzenegger) onlara destek olur.

 

90’lı yılların en popüler filmlerinden biri olan ve sıra dışı tekniği ile kült filmlerden biri olan Terminatör serisi yeni bir üçlemenin ilk halkasıyla karşımıza çıktı. Terminatör serisi ile ünlenen Arnold Schwarzenegger’i tekrar görmek güzeldi; filmde yaşının hikayeyle uyumlu hale getirilmesi için acaba gençlendirilecek mi sorusunu her sinemasever sormuştur benim gibi: fakat buna çok güzel bir çözüm buldular: tabii senaryo itibariyle ünlü aktörün CGI ile 30 yaş gençleştirilmiş haliyle olan kavgasını izledik fakat orjinalinde herhangi bir değişikliğe gidilmeden ” Terminatör androidleri, bünyelerinde bulunan insan dokuları sayesinde normal insanlar gibi yaşlanıyorlar. ” eklemesiyle işi çözmeyi başardılar. Bu da Schwarzenegger’in karşımıza kırlanmış saçlarıyla karşımıza çıkması demek. Hele hele o ‘gülme’ taklidi yaptığı anlar komikti, itiraf etmeliyim.

Her ne kadar Schwarzenegger’i yeniden ekranda görmek ve kült filmin devamını izlemek heyecanlandırıcı bulsam da, Terminatör 5 i çok sevdiğimi söyleyemem. 90’lı yıllardan sonra hep ‘örnek alınan’ bir film olmuştu Terminatör; fakat artık kendisi başkalarından örnek almayı yeğlemiş. Dövüş sahnelerinin sıradanlığı, takip sahnelerinin neredeyse hiç olmaması, yine ‘yaşlı’ Schwarzenegger’e tamamen yüklenilmeye çalışılması, filmin müziklerinin hala ‘eskimeyen’ şarkılardan seçilmiş ve az olması, oyunculukların -Schwarzenegger dışında- berbat olması filmi beğenmemem de ki etkenler olarak sıralanabilir. Jason Clarke’nin Connor için doğru seçim olmaması, Emilia Clarke’nin Sarah Connor rolüne göre çok ‘bebek yüzlü’ kalması ve neredeyse hiç bir şey yapmaması (silah tutuşu bile ofsayt), Jai Courtney’nin Terminatör serisini alıp götürecek başarıyı sergilememiş olması da diğer eksiklikler olarak göze çarpabilir.

Bana kalırsa seri 3. filmde bitti; devamını çekmek içinse çok geç kalındı. ‘İ Robot’ çakması bir düşüncenin yeni senaryoya eklenip, karşımıza çıkarılması da doğru bir seçim olmamış. Ben Schwarzenegger’in hatırına yeniden izlenir derim, susarım.

İyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version