Samsung telefon yavaş şarj oluyor

samsung-sarj-sorunu

Android cihazlar arasında Samsung özellikle ürün yelpazesi ile dikkat çekerken, Galaxy serisi ile dünya çapında satış rekorları kırmayı başarmıştı. Fakat her güzelin bir kusuru olur derler ya; Samsung cihazlarında da zaman zaman hatalar, sorunlar yaşanabiliyor. Bunlardan bir tanesi de Samsung telefon yavaş şarj olması. Samsung’un çoğu cihazında ekran açıkken yavaş şarj olma sorunu yaşanıyor. Bu bir hata değil, tamamen Samsung’un kullanıcıları ve tabii ki kendini düşünmesi.

Telefon yavaş şarj oluyor

Samsung yavaş şarj sorunu

Samsung cihazlarında yaşanan bu durum ilk başta size bir hata olarak gelebilir, fakat aslında bir güvenlik önlemi olarak Samsung telefonları yavaş şarj olması için ayarlamış diyebiliriz. Çünkü Samsung’un başı, batarya sorunları ile baya ağrıdı… Artık yoğurdu üfleyerek yiyor diyebiliriz. Note 5 krizini hatırlarsınız; bataryada yaşanan sorun nedeniyle -mühendislik hatası- dünya çapında çok yüksek miktarlarda zarara uğramıştı.

Samsung cihazların yavaş şarj olmasının nedeni de işte yukarıda yazdıklarım nedeniyle bataryayı korumak: Ekran açık olduğunda telefonun şarj olması, bataryanın daha fazla ısınmasına neden olabilir. Samsung cihazların son çıkan modellerinde hızlı şarj özelliği var biliyorsunuz. Bu yüzden Güney Koreli şirket, ekran açıkken hızlı şarj olan telefonun aşırı ısınmasını engellemek için daha yavaş şarj olmaya ayarlamış. Samsung yine başının yanmasını istemiyor yani..

Hah..
Derseniz ki; benim Samsung cihazım eski, hızlı şarj özelliği yok, ekran da kapalı ve hala yavaş şarj oluyor ise iki seçenek var;

  1. USB kısmı zarar görmüştür, değiştirilmesi gerek.
  2. Bataryanın ömrü bitmiştir, değiştirmeniz gerek.

Yani en yakın telefon tamircisine getirmeniz gerekiyor. USB kısmını herhangi bir telefon tamircisi de değiştirebilir. Fakat batarya kaynaklı bir sorun varsa – bazen kısa devre yaptığı için cihaz, erken şarjı bitebilir, geç şarj olabilir- işinde usta bir telefon tamircisine vermeniz gerekecek.

Hızlı şarj özelliği olmayan Samsung Galaxy telefonlar genelde ortalama olarak 100 dk içerisinde şarj olmaktadır. Şarj süresi bu süreden daha fazla sürüyorsa, bir sıkıntı var demektir. Cihazınızı bilgisayar ile şarj etmemeye çalışın; bilgisayar USB’Leri ile yapılan şarjlar zaten yavaş olur. Farklı şarj aletleri de deneyebilirsiniz. Orijinal olmayan şarj aletlerinin yanına bile yaklaşmayın.

Geçmiş olsun.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version