Profig.os Android nedir?

Profig os nedir

Profig os nedir

Android işletim sistemine sahip cep telefonunuzda dosyalar kısmına girdiğinizde – eğer gizli dosyaları göster seçeneği de aktif ise – ana klasör içerisinde profig os adında bir dosya karşınıza çıkabilir. Hemen aklınıza bir komplo teorisi gelir: acaba .profig.os virüs mü? Son zamanlarda çok paranoyak olduk zaten… Normaldir böyle bir sorunun aklınıza gelmesi. profig.os android dosyasının ne anlama geldiğini ele alalım.

profig.os dosyası bu şekilde.

Öncelikle şunu belirtelim: bazı uygulamalar, önbellek veya uygulama açılışında kullanmak üzere bazı dosyaları kullanmak zorunda kalabiliyor. Bunlardan bir tanesi de profig os dosyası. Bu dosya çok popüler bir uygulama ile bağlantılı, evet bu uygulama: dünyaca ünlü fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram.

.profig.os Intagram ile alakalı

Yani kısaca şunu söyleyebilirim: Instagram, Insta uygulamasını her açtığınızda “.profig.os” dosyasını oluşturur. Instagram uygulamasını her açtığınızda, cihazı tanımak için “profig os” dosyası oluşturur ve bir şekilde uygulamaya oturum açmak için kullanılır. Sizi panikleten bu dosya Insta’ya ait bir gizli dosya yani. Instagram ile herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırsanız, daima Ayarlar> Uygulamalar> Instagram> ve Verileri Sil’e gidebilirsiniz.

Bu dosya Instagram yüklenen tüm android cihazlarda yer alır.

Peki .profig.os silersen ne olur?

Bu dosyayı hiç sevmemişsen : ) ve silmek istiyorsan, silebilirsin. Muhtemelen hata verir veya başarılı bir şekilde silmiş olsanda bir sonraki Instagram uygulamasını açtığında dosya yeniden oluşur. : ) Dosyadan kesin olarak kurtulmanın yolu ise Instagram uygulamasını telefonunuzdan silmek.

Profig os virüs mü?

Bu dosyanın virüs olup olmadığı konusunda aklınızda soru işareti varsa onu da cevaplayalım. Ben dosyanın virüs taramasını yaptırdım ve sonuç mükemmel: hiç bir tehlikeli virüs bulunmadı. İşte ekran görüntüsü:

Uzun lafın kısası: fazla panik yapmayın, Instagram kullanıyorsanız dosyaya yokmuş gibi davranın. :) Buna benzer başka gizli dosyalarda var bunları da blogumda yazacağım zamanla. takipte kalın. :)

Yazı dolaşımı

Exit mobile version