Oyun incelemesi: james cameron’s avatar the game

james-cameron-avatar-the-game

Uzun zamandır oyun oynamıyorum, web’e sanırım kendimi çok kaptırdım. Fakat bu sınav arası 3 gün de canım biraz oyun oynamak istedi. Tabii bir çok oyun arasından seçim yapmak da zor… Bu yüzden biraz araştırma yaptıktan sonra , aslında bildiğim fakat unuttuğum bir oyun gözüme ilişti: avatar. Hemen alıp yükledim… Bakalım nasılmış?

Avatar filmini izlemeyen var ise aranızda bir an önce bu eksikliğini gidersin derim… Çünkü yapılış tarzı gerçekten çok muhteşem; konusu bilindik olsa bile… Mükemmel bir yapıt olmuş; tabii ki bu tür filmlerin oyunlarının çıkması da gayet doğal herhalde… Fakat filmlerin oyunlarına çoğu kişi art niyetle bakar: çünkü başarısız olurlar genellikle.. Bu konuya örnek verecek bir çok film oyunu vardır ama konumuz değil.. Tabii burada şunu da belirtmekte fayda var, bu oyunun yapımcısı ubisoft firması… Yani bir çok oyunseverin beğendiği bir oyun firması..

Oyuna dönecek olursak, kurulumu basit.. Program kurar gibi… Oyuna başladıktan sonra ilk süpriz karşımızda oluyor; filmi izleyenler tekerlekli sandalyede bir oyuncuyu oynayacağımızı tahmin edebilirler belki de ama biz oyunda 10 değişik erkek – kadından birini seçiyoruz ve ona ismimizi verip oyuna başlıyoruz…

İlk başta pandora gezegenine o devasa gemi ile giriş yapıyoruz, burada bir kaç kişi ile görüştükten sonra na’vi halimizi gördükten sonra görevler verilmeye başlanıyor. TAB tuşu yardımıyla haritadan gideceğimiz yerleri buluyoruz. Herkes gibi ben de na’vi halimize dönüp neler yapabileceğimi merak ediyordum; bu da çok uzun sürmedi diyebilirim.

İlk başlarda takılacağınız yerler pek yok; EXP’lerinizi artırmaya bakın ve mermilerinizi çok kullanmayın derim. Mermi doldurmak için gate çevrelerinde bir çok yer mevcut; ayrıca yeşil yanan bitkilerin yanına gidip F tuşuna basmayı unutmayın.

Oyunda amacınız görev alıp haritada sarı olarak yanan yere gidip gerekli görevi tamamlamak. Oyunda pek hareketlilik yok.

Oyun hakkında internetteki yazıları okuduğumda; oyunda insan veya avatar olarak devam etme seçeneklerimiz varmış. ben bunu oyunda göremedim; bunun sebebi de sanırım bir bölüm sonunda yaşanan konuşmalar sonrasında bana verilen bir görev neticesinde oldu sanırım. Görev; bir avatarın yanına gitmemdi. İnsan askerler benden o avatarı öldürmemi istedi; ben ise askerleri öldürdüm. Sanırım burada avatarı öldürseydim oyuna insan olarak devam edecektim, fakat insanları öldürdüğümden avatar olarak devam ettim. O yüzden oyunun avatarlı oynanan kısmını oynadım ve bitirdim diyebilirim.

Oyunda tek zorlandığım – bulmakta zorluk çektiğim bölüm; büyük buldozerleri yok ettikten sonra yıkmam gereken kuleyi nasıl yıkacağımı bir türlü bulamamam. Fakat çok basitmiş; hemen üst tarafındaki ağaca çıkıp ok ile kulenin arkasında bulunan çiçeklere ateş edin. bu kadar basitmiş =)

Oyunu yüksek grafik özelliği ile oynadığınızda kendinizi crysis veya farcry gibi bir ortamda zannedebilirsiniz; çok geniş bir coğrafyası var. Oynanabilirlik seviyesi yüksek ve kolay. Fakat oyun zekası çok kötü diyebilirim… Askerlerle savaşırken o iri cüssemle yanlarına kadar gitmeme rağmen tepki vermemeleri vs. çok kötü yani biraz daha akıllı ve zor olabilirdi oyun =) Fakat oyunda kullanılan giysiler – silahlar gerçekten güzel. Pek hareket yoktu belki ama özellikle kuşumuz ile uçmak süperdi =)

Belirteyim: film ile çok alakası olmayan bir konusu vardı oyunun…

Ben 10 üzerinden 6 verdim james cameron avatar the game oyununa…
2 saatte bitirilecek bir oyun…

iyi eğlenceler.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık