Fenomen oyun: Cut The Rope

Cut The Rope

Angry Birds hayranlarını bir yere kadar anlayabiliyordum; fakat bilgisayar başında sadece bir oyuna bağımlı kalmak bana saçma geliyordu. İşte bu bağımlılara alternatif yaratıp onları daha da bilgisayar başına bağlamak için bir oyun size önereceğim: fenomen oyun cut the rope ! Ben belki de bu haberi geç veriyorum ama; yaklaşık olarak ocak ayından beri bu oyun tarayıcılarda bahsettiğim şekilde oynanabiliyor. Bu oyunda aslında mac işletim sistemlerinde ( iOs ) ve android işletim sistemlerinde baya takipçiye ulaşmış bir oyun. Fakat özellikle son dönemlerde Adobe’nin büyük bir risk alarak Flash yerine HTML5 versiyonuna yatırım yapması sonrası oyunun kendini bir kobay olarak bulmasına yol açtı: tarayıcılarda çıkan en native, son sürüm, başarılı oyun denebilecek düzeye geldi!

Her ne kadar oyunun oynandığı sitede İnternet Explorer önerilse de oyun HTML5 destekleyen tüm tarayıcılarda rahatlıkla çalışıyor. Diğer oyunlardaki fiziksel bozukluklar, yavaşlamalar, saçma hatalar oyunun bu tarayıcı versiyonunda neredeyse hiç yok! Her şey o kadar gerçekçi ki; bir nevi HTML5 in başarısı da denebilir buna. Oyunu mobil platformlarda oynadığınız şekilde tarayıcı yardımıyla oynamak çok kolay.

http://www.cuttherope.ie adresi üzerinden ücretsiz oynanabilen oyun, ilk etapta 25 seviye ile geliyor. Ve size her yerde bulamayacağınız bir bilgi sunuyorum: eğer oyunu windows 7 görev çubuğuna sabitler iseniz, oyun size hiç bir yerde bulamayacağınız 7 extra seviye daha veriyor! ( bunu İE ile yapmanız gerekmekte ) Oyun nedeniyle HTML5 in başarılarını daha net görebiliyoruz; bir nevi yukarıda dediğim gibi kobay muamelesi görmüş olsa da telefonlardan tarayıcılara bu kadar başarılı bir şekilde taşınması gerçekten HTML5 in geleceği için çok başarılı bir sonuç diyebilirim.

Oyun hakkında bahsetmek gerekmiyor aslında; bir resim ve bir video paylaşacağım sizinle. Yeterli. Gerisi sizin eğlencenize kalmış. :) Başarılı bir oyun; 70 milyondan mobilde indirilmiş bu oyunun tarayıcılarda daha eğlenceli olacağını düşünüyorum. Bir deneyin!

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık