Ktü öğrenci şifresini değiştirmek

ktu-ogrenci-girisi

Eğer Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrenciyseniz ve ktü öğrenci şifrenizi unuttuysanız; işiniz gerçekten zor. Çünkü üniversite, adındaki Teknik ibaresinin getirmesi gereken her türlü olumlu durumdan yoksun durumda! Web sitesi ve yazılımı en son 2008 yılında güncellenmiş, sadece tasarım açısından bir kaç resim atılarak görsellik katılmış yapısıyla her geçen gün sorun olmaya devam ediyor. Ve bu sorunlar bitecek gibi de gözükmüyor..

Ktü öğrenci şifresini değiştirme işlemi için iki yolunuz var maalesef ve bu yollardan sadece bir tanesi sağlam. Öncelikle sağlam olanı yazayım: ktü öğrenci şifresini unuttum diyorsanız veya ktü öğrenci şifresini değiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, öğrenci işlerine öğrenci kimliğiniz ile beraber gitmek. Öğrenci işlerindeki görevli size yeni şifrenizi verecek. Onlarda ne yapsın? Kötü bir web sisteminin görevlisi olmaktan başka yaptıkları bir şey yok aslında…

Diğer yöntem ise, ktü web sisteminin size sağlamış olduğu olanakları kullanmak. Tabii ne kadar başarılı olacaksa?! Çünkü sistemin kendi bozuk; şifresini değiştirip sonrasında değiştirdiği haliyle de eski haliyle de giremeyen kişiler tanıyorum ben! Hali hazırda ktü öğrenci sayfası kısmında formda yer alan doğrulama kodunda mesela 0 (sıfır) rakamı ile O harfi sistem tarafından sürekli karıştırılıyor. Basit bir çözümü olmasına rağmen bu düzeltilmiyor; gerçi bu kodlarda 0 ve o harfini ayırmakta cidden zor! Neyse fazla konuştum: öğrenci şifresini değiştirmek için ktu.edu.tr öğrenci sayfasına giriş yaptığınızda (veya bys.ktu.edu.tr adresinden de giriş yapılabiliyor) öğrenci kısmına tıkladığınızda karşınıza bir form gelecek. burada şifremi unuttum seçeneği yazı olarak var. ama şuan ben kontrol ettim tıklanılmıyor! Yani ilk yazdığım seçenek kalıyor geri. Fakat şunu da belirtmek gerek: KTü öğrenci şifrenizi daha önce hiç değiştirmediyseniz, şifreniz büyük ihtimalle T.C kimliğinizin son 5 rakamıdır. Eğer ki öğrenci kısmından giriş yapabildiyseniz ve şifrenizin T.C kimliğiniz olmasını istemiyorsanız: işte burada bir alternatif daha var. Giriş yaptığınızda hemen üst kısımda en son da -aşağıdaki resimde olduğu gibi- şifreni değiştir butonu var. bu buton yardımıyla hiç olmazsa T.C numaranızı bilenlerden sakınmak adına şifrenizi korumuş olursunuz.

Bunlar dışında bir alternatif; 10 senedir yoktur KTÜ’de, bundan sonra olur mu derseniz: sanmam. Umarım yanılırım. :)

Önerim: KTÜ şifrenizi bir kez değiştirin, güvenmediğiniz birine şifrenizi sakın vermeyin ve ktü öğrenci sayfanıza giriş yaparken numaranız@ktu.edu.tr şeklinde giriş yaptığınızı da hiç unutmayın. :)

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık