Facebook’ ta sizin adınıza video gönderen uygulamaları kaldırma

Facebookta son zamanlarda, kullanıcılardan habersiz video veya bazen resim yayınlanması; herkeste soru işaretleri yaratıyor. Bunun kaynağı aslında kullanıcıların güvenlik önlemleri almaması ve her açılan sayfayı, her gönderilen uygulama isteklerini kabul etmeleri… Burada zaten arka planda videoları paylaşan uygulamalar amip gibi çoğalıp tüm listenizdekilere bulaşmak için elinden geleni yapıyor; video yayınlanması da bu tuzaklardan biri. Çevremde bu konuda bir çok sorun yaşayan olduğu için dilim döndüğünce bu konuyu anlatmaya çalışacağım:

Sizin adınıza Facebook duvarınıza video gönderen uygulamaları önlemek için :

  1. Facebook hesabınıza girdikten sonra sağ üst bölümde yer alan Hesap menüsünden ( bu kısım sürekli değişiyor. 2 gün önce bu şekildeydi ama şuan orada bir OK işareti var. Ona tıklayıp hesap kısmı orada gözükecektir. ) Hesap Ayarlarına tıklayalım.
  2. Açılan Hesap Ayarları sayfasından sol bölümde yer alan Uygulamalar linkine tıklıyoruz.
  3. Bu kısımda Facebook hesabınızla etkileşime geçmesine izin verdiğiniz Facebook uygulamalarının bir listesini göreceksiniz. Buradaki uygulamaların bir çoğunun NE OLDUĞUNU bile bilmediğinize eminim. :)  Sizin duvarınıza video gönderen (eğer hangi uygulamanın video gönderdiğini bilemiyorsanız size tanıdık gelmeyen bütün uygulamaları kaldırabilirsiniz) Facebook uygulamalarını belirledikten sonra uygulama satırının sağ tarafında bulunan Düzenle linkine tıklıyoruz.
  4. Açılan sayfada bu uygulamanın sizin adınıza Facebook duvarınıza video göndermesine izin verdiğinizi göreceksiniz. İsterseniz buradaki izin değerlerini değiştirin yada uygulamayı tamamen kaldırın. Bunun içinde Uygulamayı Kaldır linkine tıklamanız yeterli olacaktır.
  5. Eğer uygulamaların ne yaptığını, ne işe yaradığını bilmiyorsanız; tüm uygulamaları kaldırabilirsiniz. Bu sizin için daha yararlı olacaktır.
  6. Sonrasında şifrenizi değiştirmeniz de ek bir önlem olabilir.

Dediğim gibi; sorunun kaynağı, bilmediğimiz uygulamalara her türlü izni vermiş olmamız. Bu yüzden bu uygulamalar duvarımızda istediği gibi hareket ediyor. Çözümü tek: uygulamaları kaldırmak ve şifreyi değiştirmek!

Artık sizden izinsiz duvarınızda istemediğiniz şeyler paylaşılmayacak!

Bu yazıyı paylaşarak benzer sorun yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık