Ktü’de ki yeni sistem nedir? Ne anlama gelir?

ktulogo

Karadeniz Teknik Üniversitesi‘ndeki not hesaplama sisteminde yapılan değişiklik, peşinde onlarca soru ile hakarete varan tepkileri de beraberinde getirdi. İstatistik, matematik gibi sayısal derslerdeki ‘başarısızlığa’ rağmen, bu yeni sistemi basit bir şekilde anlatıp geçen KTÜ yönetimi; belki de bu yüzden yeni not hesaplama sistemini öğrencilere iyi anlatamama sorunuyla da karşı karşıya kaldı: fakat buna da bir çözüm getirdiği söylenemez.

Yine de biz öğrencilerin araştırması, karıştırması neticesinde bazı bilgiler ortaya çıkıyor. KTÜ’de ki not hesaplama sisteminin asıl adı BAĞIL NOT SİSTEMidir. Bu sistem ülkemizde bir çok üniversitede de kullanılmakta: kullanılmasının sebebi de yüksek harf notlarının olmaması… Yani hesaplama sistemini değiştirerek üniversite başarı oranını teknik olarak arttırmak istediler. Teknik olan bir üniversite de, teknik bir karar neticesinde yaşananlar ise komedi!

Sistem doğru çalışmıyor, sistem sürekli çöküyor, sınav notları geç açıklanıyor vs. vs. vs. Ben sadede gelip, bu yeni sistemde harf notlarınızı nasıl hesaplayacağınızı sizlere anlatmak istiyorum bildiğim kadarıyla, gerisi sizin hesap yapma yeteneğinize kalıyor diyebilirim. :)

Bağıl değerlendirme sistemi öğrencinin başarısını, içinde bulunduğu sınıftaki diğer öğrencilere göre gösterdiği performans düzeyine bağlı olarak ölçüyor. Bu sistemde sınıfın ortalaması ve standart sapması çok büyük önem arz ediyor. Ortalaması 15 puanın altında kalanlar değerlendirmeye giremiyor. Finalde alt sınır ise 40 olarak belirlenmiş

Notlar hesaplanırken (( HBN– Sınıfın HBN ortalaması )/Standart sapma )formülüyle Z standart notuna ve Z standart notları da (T=10Z+50)formülüyle T standart notuna dönüştürülecek.  (HBN=Ham Başarı Notu=Vize ve Final ortalamanız)  Hesaplanan T, yeni notunuz olacak.

Örnek verecek olursak;

Sınıfın ortalaması:  55 Standart sapma: 19 Sınav Ortalamanız: 60

Bu varsayıma göre ( 60- 55 ) /19 ) = 0,263 daha sonra (10×0,263)+50=52,63 Yeni notunuz 52,63 olarak belirlendi. Bu notu hemen KTÜ sitesinde de yer alan tablodan kontrol edip, harf notunuzun ne olduğunu görebiliyorsunuz. Hesaplama sonucuna göre notumuz CB olarak kayıtlara geçmek zorunda…

Sistem yine de kendi içerisinde sürprizler barındırıyor. Siz kaç puan alırsanız alın, sınıf ortalaması ve standart sapma alacağınız harf notunu hesaplamak açısından çok önemli. Eğer notumuz, sınıf ortalamasının altında olması durumda ( HBN – Sınıfın HBN ortalaması )/Standart sapma = Z formülünde sonuç eksi çıkıyor. T=10Z+50 formülünde notumuza negatif etki yapıyor. Ayrıca standart sapmanın çok büyük olması durumda Z değer küçük çıkabilir. Bu da T değerine yani notunuza doğrudan etki yaparak alacağınız harf notunun düşük olmasına yol açıyor. Yani yüksek not alıp da sınıf ortalamasının altında kaldığınız için dersten kalma durumunuz bile var. :)

1 vize 1 final sistemine geçmek ilk başta iyiydi; sonrasında %50 %50 ortalamayı etkilemesi ve sonrasında gelen bağıl not sistemi…
Alışamadık diyebiliriz.
Hala alışamayanlar var.

Bütün bunların dışında: sistemdeki sorunların hala düzeltilmiş olmaması gibi büyük bir sorun daha var. Teknik bir üniversite de teknik sorunların çözülmemesi, not sisteminin alt yapısını oluşturan sistemin 2008 yılında beri güncelleştirilmemiş olması, sayfa kaynağında gözüktüğü üzere inşaat mühendisliği bölümü mezunu öğretim görevlisi arkadaşın bile en son öğrenci giriş sayfasındaki kodlara 2008 yılında dokunmuş olması gibi bir çok eksiklikte bunlara eklenebilir.

Bu arada bağıl not sistemi, bol not alınan bölümlere de yaramadığı bir gerçek. Ama yine de bir muallakta bıraktı bizi… Tam istenileni verdiği de söylenemez. Zaten not hesaplama yönteminin sanal aleme aktarılması kısmında da sorunlar var. Normal şartlarda 85 üstü olanların hesaplamaya katılmaması ( ya da 15 altı ) gerekiyor ama gözüken o ki bazı bölümlerde 90 puan üzerinden harf notlarının hesaplandığı görülüyor. Bunun gibi eksiklikler veya hak geçmeler oluyor…

Karadeniz Teknik Üniversitesi ne düşünüyor bu konuda bilmiyorum: ama umarım harf notlarınızın hesaplanmasında bu makale işinize yarar. Ve unutmadan: SİSTEM SİZİN NOTLARINIZI HESAPLASA BİLE SİZ BURADAKİ TABLONUN DA YARDIMIYLA MUTLAKA NOTLARINIZI KENDİNİZ TEKRARDAN HESAPLAYIP KONTROL EDİN. Eğer sorun varsa öğrenci işlerine gidin.

Hepimize geçmiş olsun.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık