Kayıp Şehir Film Eleştirisi

Kayıp Şehir - The Lost City

Kayıp Şehir – orijinal adıyla The Lost City 2022 Mart ayında ülkemizde vizyona giren filmlerden biri. Aksiyon – Komedi – Macera türü ABD / Hollywood yapımı film pandemi döneminden sonra beyazperde de kendine yer buldu. Başrollerinde Sandra Bullock, Channing Tatum, Daniel Radcliffe gibi isimlerin yer aldığı yapımın yönetmen koltuğunda Aaron Nee, Adam Nee ikilisi yer alıyor. Filmin senarist koltuğunda ise Seth Gordon, Oren Uziel var. IMDB puanı 6,1 olan filmin yönetmenlerinin ilk uzun metrajlı sinema filmi olduğunu da ekleyelim. Filmin sadece ABD sinemalarında 104 milyon dolarlık bir hasılat kazandığını da söyleyelim.

Kayıp Şehir – The Lost City (2022) Konusu ve Özeti

İnzivaya çekilmiş, yeni kitabı için çalışmalara ara veren Loretta Sage (Sandra Bullock), hayatını Loretta’nın yazmış olduğu Dash karakterine borçlu olan yakışıklı kapak modeli Alan (Channing Tatum) bir araya gelip gerçek bir hazine peşinde yaşadıkları ilginç ve komik olaylar anlatılıyor. Aslında Kayıp Şehir, yazdığı romanda yarattığı kurgusal şehrin gerçekte var olduğunu öğrenen yazarın eksantrik bir milyarder tarafından kaçırılması sonrası kendini kanıtlamak isteyen kapak modeli Alan’in olaya dahil olmasıyla gelişen olayları takip ediyoruz. Kafası kırık milyarder, peşinde olduğu antik şehrin hazinesinin yazarın kitaplarında saklı olduğuna inanmaktadır. Gerçek hayatta da bir kahraman olmak isteyen Alan, Loretta’yı kurtarmak için vakit kaybetmeden yola koyulur. Kendilerini bir anda zorlu bir maceranın içinde bulan Alan ve Loretta, antik hazineyi bulmak için birlikte çalışmak zorundadır.

Aslında The Lost City, aksiyon dozu yüksek romantik bir komedi. 68 dolarlık bir bütçe ile yeşil perdede yayımlanan film, zorluk derecesi yüksek sahneleri, koordinatörlüklerini Mike Gunther, Antal Kalik ve David Wald’ın üstlendikleri dublör oyuncuların performansları ile iyi bir hasılat elde etmeyi başardı. Eğlenceli, aksiyon dolu, kolay izlenen filmlere adını veren popcorn sinemasının bir örneği olan Kayıp Şehir, oyuncu kadrosu ile çekiciliğine çekicilik katarak bu başarıyı elde etti. Pandemi dönemi sonrası izleyicilerinde böyle bir filme ihtiyacı vardı belki de. İzlenme oranlarına pandeminin de etkisi olmuş olabilir. Yine de özetle tahmin edilebilir hamleleri, klasik espri anlayışı ve sevdiğimiz oyuncuların performansları eşliğinde benzerlerini bolca izlediğimiz bir yapım olmuş diyebilirim.

Kayıp Şehir – The Lost City film afişi bu şekilde ülkemizde yayımlandı.

Sinekritik: Kayıp Şehir (The Lost City)

Kayıp Şehir filminin müziklerini İstanbul doğumlu olan Amerikalı besteci Pınar Toprak‘ın yaptığını öğrendim. Film bittikten sonra ismini görünce merak edip araştırdım, Captain Marvel (2019), The Lightkepers (2009), The Wind Gods (2013) ve The Tides of Fate (2018) gibi önemli filmler için besteler yaptığını ve üç Uluslararası Film Müziği Eleştirmenleri Birliği Ödülü kazandığını öğrendim. Toprak’ın filme en büyük katkısı gizem içeren ve temponun azalmasına izin vermeyen müzikler ile karşımıza çıkması oldu. Bir de filmde konuk oyuncu olarak yer alan Brad Pitt faktörü var: filmdeki çıtayı oldukça yükseltmiş, beklentileri artırmıştı. Filmde en ilgiyle izlenen karelerinin Brad Pitt’li sahneler olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Ancak o da filmde bir ‘ce’ dedi ve gitti. Bullock, oldukça fazla botokslu olduğundan mı bilinmez, zorlama oynuyormuş gibi dursa da yine de elinden geleni yaptı gibi. Bunu neredeyse tüm film boyunca pembe payetli bir tulumla, daracık tünellerden geçerek, dağları tırmanarak yapıyor. Bunun yanında Tatum her yeriyle oynamaya çalışsa da başarılı olamadı diyebilirim; farklı bir oyuncu ile oynanabilirdi. Filmin, Proposal (Teklif) filminin farklı bir konu ekseninde çakması gibi durduğundan dolayı belki de bu oyuncu Ryan Reynolds olabilirmiş diye düşünmedim değil.

Her ne kadar absürt komedi türünde olsa da bazı yerlerde demode bir espri anlayışına ve her hamlesi tahmin edilen bir senaryoya sahip olması filmin önemli eksiklikleri. Kötü adam da dahil olmak üzere yan rollerin hikayelerine biraz daha derinlemesine inilseydi, belki de çok daha iyi bir komedi izleyebilirdik. Oscar filmlerine bir ara vereyim, popcorn tarzı bir film izleyeyim diyorsanız, Kayıp Şehir doğru adres. Ancak bazılarınız için kayıp bir zaman da olabilir, uyarayım. Film bittikten sonra lütfen hemen kapatmayın, biraz daha sabredin.

İyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık