off

Kablosuz Bağlantınızı İzinsiz Kullananları Tespit Etmek

who-is-on-my-wifi

İnternet kullanımı arttıkça, bizim için nefes alıp vermek kadar önemli bir araç oldular. Bağımlılık had safhada. Bu da güvenli bağlantının önemini daha da artıran sebeplerden bir tanesi. Wi-Fi kullanımı çok yaygın, artık her evde kablosuz bağlantı olan modemler yer almakta. Şifreler genelde kurulum aşamasında standart geldiği ve eve gelen eş, dost, akraba, misafir sonrası kablosuz modeme bağlanan telefon, bilgisayar, laptop, tablet sayısı arttığı için kablosuz bağlantınızı izinsiz kullananlar olabileceği olasılığı sizlerinde aklınıza gelmiştir. Kablosuz bağlantınızı izinsiz kullananları tespit etmek bazen sizin için çok önemli olabilir: çünkü mesela kotalı bir internet paketiniz var ise sizden habersiz tüm kotanızı bir an da bir başkası bitirebilir ve bu da kabarık bir fatura ile karşılaşmanıza sebep olur. Kablosuz bağlantı sonucunda böyle bir olasılıkla karşılaşmayı istemezsiniz değil mi? Bunun yanında kablosuz modeminize sizden habersiz girenler olursa şayet, internet bağlantınızda yavaşlama da olabilir. Bu da çok canınızı sıkabilir. İşte bütün bunları engellemez, kablosuz bağlantınızı sizden başkaları da kullanıyor mu şüphesini yok etmek için bir kaç yöntem var. Bu yöntemleri kullanarak kablosuz bağlantınızı başkası kullanıyor mu? sorusuna cevap bulmanın yanında izinsiz girişleri de tespit edebilir, kablosuz modeminize bağlanan tüm teknolojik aletleri tespit edebilirsiniz. Sizde internet bağlantınızın sizden habersiz olarak kullanıldığından şüpheleniyorsanız anlatmış olduğum yöntemler ile bu durumu tespit edebilirsiniz.

Kablosuz Bağlantınızı İzinsiz Kullananları Tespit Etmek

kablosuz internetinizi sizden habersiz sömürenleri tespit edin! İşte yöntemler:

  1. Modeminizin ışığını kontrol edin:

Bu aslında en basit ve en etkili yöntem bence. Yapmanız gereken çok basit: hemen evdeki modeme bağlı tüm teknolojik aletlerin kablosuz bağlantılarını kapatın. Ve doğruca modeminizin yanına gidin: eğer modemin wi-fi bağlantı ışığı HALA yanıyorsa; kaçak yani izinsiz bir giriş var demektir. Kablosuz modem şifrenizi daha zor (mümkünse noktalama işaretleri de olsun) bir şekilde değiştirip tekrar kontrol edin. Eğer ışık, kablosuz hiç bir alet bağlı değilse yanmıyor olması gerek.

  1. Modem yönetim panelinden kontrol etmek

Bunu yapmak için biraz bu işlerden yani modem arayüzünden anlamanız gerekiyor. Öncelikle modeminizin yönetim paneline giriyorsunuz. Bu modemden modeme değişir: örneğin bazı modemlere 198.162.2.1 (veya 1.2) şeklinde girilirken bazı modemlerde bu farklı olabiliyor. Yine de ülkemizde kullanılan çoğu modeme bu şekilde ulaşılabiliyor. Tabii giriş yapmak için modeme kablolu veya kablosuz olarak bağlanmış olmamız gerekiyor. Modem yönetim paneline girerken bizden şifre isteyecek. Bunu da bilmemiz gerek; eğer bilmiyorsanız ve hiç değiştirmediğinize eminseniz internetten modeminizin default kullanıcı adı ve şifrenizi bulun. Gelelim son aşamaya ki bu son aşama kablosuz olarak modeminizi başkası kullanıyor mu sorusunun cevabını verecek sizlere: Bağlı cihazlar, Cihaz listesi veya Ağ bölümünden o anda kablosuz bağlantınızı kullanan cihazları görüntüleyebilirsiniz. Eğer bağlandığını bildiğiniz sayıdan fazla bağlı var ise demek ki kaçak kullanım vardır.

3. Who Is On My WiFi (wifimde kimler var) programı yardımıyla

Who Is On My Wifi bilgisayarınıza kurabileceğiniz bir ücretsiz ve ücretli seçenekleri olan bir program. İnternette arayıp bulabilirsiniz. Ücretsiz olarak indirip kurulumunu yapın. Zaten ücretsiz hali aklınızdaki ” modeme izinsiz girenler var mı? ” sorusunun cevabını verecektir. Windows’un tüm sürümlerinde kullanılabiliyor. Şuana kadar da modemlerle uyumlu çalıştığını gördük. Who Is On My Wifi programını bilgisayarınıza kurduktan sonra kablosuz ağınızda bağlı olanları tespit etmek için scan now seçeneği ile modem bağlantısını tarayarak ağda bağlı olan tüm makinelerin adları, MAC adresleri, IP adresleri ile bağlantı durumlarını bir liste halinde görüntüleyebilirsiniz. Bu listeden ağdaki cihazların diğer donanım bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi tanıdığınız cihazları “KNOWN” ve tanımadıklarınızı da “UNKNOWN” olarak işaretleyebilirsiniz. Ayrıca programın ücretli sürümünde tüm bu özelliklerin yanında listede olupta tanımadığınız cihazları anında engelleyebiliyorsunuz.

Bir de kablosuz bağlantınızı izinsiz kullananları tespit etmek için videolu anlatım var onu da izleyebilirsiniz:

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık