Joomla Kurulumu Nasıl Yapılır?

Joomla hakkında kuruluma başlamadan önce, joomla hakkında bilinmesi gerekenler yazımı okuduğunuzu farzediyorum. Çünkü orada yazanları bilmeden kuruluma başlamanız sizin yararınıza değil zararınıza olcaktır ve belki de joomlada soğumanıza bile sebebiyet verebilir.

Joomla kurulum yazımı, resimsiz ve anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağım, eksikleri vs. bana bildirmeniz kafidir. Hemen düzeltirim.

Joomla kuruluma başlamadan önce joomlanın son sürümünü joomla.org sitesinden veya joomlatr.org web sitesinden indirmeniz gerekecektir. Zip dosyası şeklinde olan bu dosyayı, bir klasör içine açarak ilk işlemimizi tamamlayalım.

Sonrasında ise FTP programı aracılığıyla ftpye bağlanıyoruz. FTP programı olarak ise sizlere Filezilla programını öneriyorum, hem ücretsiz hem de açık kaynak kodlu – ki joomla da açık kaynak kodlu bir sistem –

Hostunuz linux olduğuna göre, kullanacağınız hosting ftp sine bağlandığınızda sizin ana klasörünüz ya ” public_html ” dir ya da ” www veya httpdocs ” klasörüdür. Eğer kurulumu ana dizin içerisine yapacaksak, zip dosyasından çıkan tüm dosyaları buraya gönderiyoruz. Fakat ana dizine değilde, açacağınız bir klasör içine kurmak isterseniz önce bir klasör açıyoruz , sonra kurulum dosyalarını bunun içine atıyoruz. Fakat bu şekilde yaparsak unutmayın ki web sitemizi açarken domainadı.com/klasöradı komutunu kullanmak zorunda kalacağız…

* Burada size bir ipucu vereyim. Joomla son sürümü zip dosyasından çıkartıp bu şekilde ftp ana dizinine atmanız uzun sürebilir, çünkü binlerce dosya var. Bunu beklemek yerine, zip dosyasının içindekileri çıkartmadan aynen zip dosyasını ftp hesabınızdan ana dizine atın, sonra cpanelinize girip dosya yöneticisinden atılan bu zip dosyasına sağ tıklayıp extrat archive ye tıklayın ( belki de sizin cpanelde farklı yazabilir ) ve dosyaların bu şekilde ana dizinize açılmasını sağlayın. Bu olay belki size zor gelebilir, eğer yapamayacaksanız hiç bulaşmayın derim. ama aklınızda olsun. böylelikle vakitten tasarruf edeceksiniz…

Dosyaları attıktan sonra sıra geldi kurulum işlemine başlamaya…

Tarayıcımızın adres satırına eğer ana dizine kurduysak siteadı.com u , eğer başka klasöre kurduysak siteadı.com/klasöradı nı yazıp enter diyoruz. eğer dosyalar eksiksiz atılmışsa joomla kurulumu ana sayfası açılacaktır. Bu bölümde açılan seçeneklerden ,

ilk sayfada türkçeyi seçip, devam edelim.

İkinci bölümde karşınıza çıkacak olan durum görüntülenmesinde bazı seçenekler hayır olabilir , bunlar pek önemli değildir. İsterseniz ekran görüntüsünü alıp hosting firmanıza düzeltmeleri konusunda mail atabilirsiniz. Bu bölümde bizim için önemli olan tek seçenek vardır: güvenli mod seçeneği. Güvenli Mod durumunun önerildiği gibi Kapalı olması gereklidir, aksi halde joomlamız düzgün kurulsa da çalışması problemli olacaktır. Eğer açık olarak yazıyorsa kırmızı bir şekilde hemen hosting firmanıza durumu bildiriyorsunuz ve onlar düzeltene kadar kurulum işlemine başlamıyorsunuz.

Üçüncü bölümde lisans bilgisi çıkıyor, gereksiz okumayın bile =) Ama bu joomla sisteminin açık kaynak kodlu bir sistem olduğunu bilin… Sonraki diyerek bir sonrakine geçin.

Dördüncü bölümde bizden mysql yani database bilgilerini isteyecek. Veritabanı Türü bu genel olarak mysql dir. Sunucu adı da genellikle localhost’tur, bu şekilde yazın ama bazı hosting şirketlerinde bu değişiyor ( örneğin, lonex.com ) Diğer istenen bilgileri de uygun doldurduktan sonra sonrakine geçin, eğer doğru yazmadıysanız zaten hata verecektir.

beşinci bölümde ftp ayarlamalarını sizden isteyecektir, burayı doldurmanız yararınızadır. Hatta doldurmadan geçmeyin derim; kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra ftp ayarlarını doğrulaya basarsanız size ftp kök klasörünü otomatikmen sistem bulacaktır. aşağıda bulunan seçeneklerden de ” evet ” i işaretleyerek bu bilgilerin sistem belleğinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Altıncı bölümde site ayarlamalarını isteyecektir, istediğiniz şekilde girin. Eğer acemi – ilk kez kurulum yapan biriyseniz önerim örnek veriyi yükle seçeneğini işaretlemeniz olacaktır. Bu şekilde bazı içerik – kategori düzenlemelerini admin panelden görebilir, kurulumdan sonra boş bir siteniz olmaz =) örnek veriyi yükleye bastıktan sonra azcık bekleyin, sonra diğer bilgileri de girdiyseniz sonraki bölüme geçin. Bu bölümde görüntülenen diğer isteklere dokunmayın. Ayrıca şifre bölümüne yazdığınız şifreyi de unutmayın.

Yedinci yani son bölümde kurulumun bittiğini görüyoruz. Bundan sonra yapmamız gereken ftp den installion klasörünü silmek ya da adını değiştirmek…

Artık web sitenizi görüntüleyebilirsiniz =)

Yazı dolaşımı

Exit mobile version