Joomla Seo Optimizasyonu ( 3 Madde )

Joomla konusunda özellikle 1.5 versiyonu çıktıktan sonra , google optimizasyonu konusunda seo konusu çok gelişti. Artık google’nin daha çok sevdiği bir joomla var elimizde; fakat tüm yapmamız gerekenler bununla bitmiyor.

SEO konusu çok kapsamlı; bu konuda yarışmalar bile düzenleniyor. Bazıları google’nin bu konudaki ipuçlarını iyi çözmüş ve sitelerini ona göre düzenliyorlar. Fakat bu yazımda söyleyeceğim bir kaç ipucu ile sizde sitenizi googleye daha çok sevdirebileceksiniz.

1. Öncelikle google, çift linklemeleri sevmiyor. yani bu ne demek: aynı içeriği açan iki link google’nin işine gelmiyor. Buna sebeb olabilecek joomla etkenleri ise; pdf gibi içerik başlıklarında bulunan simgeler ile sitemiz için eklediğimiz ek bileşenlerin çıkardığı – oluşturduğu yeni linklerdir.

içeriklerdeki PDF simgelerinin aslında çok fazla önemi yok; bundan dolayı menüden menü ayarlarına girip simgeleri kaldırmak: çifte linklemeyi kesinlikle önleyecektir.

Diğer bileşenlerin link üretmesi konusuna gelince; örneğin gavick’in ürettiği bileşenler buna sebebiyet veriyorlar. sinekritik.html diye olan linki o ayrıyetten 555.html olarak değiştirebiliyor: bu konuda yapacağınız bir şey yok! yapımcısı bir çözüm bulmalı ya da siz google için bu bileşen(lerden) vazgeçmelisiniz.

2. Yapmanız gereken ise, sitenizdeki çalışmayan – bozuk – bağlantı linklerini bulmamız gerek… Bunları da google amca pek sevmiyor. Bunun için size bir program vereceğim; çok basit. XENU adlı programı googleden bulup indirin; sonra açtıktan sonra check url ye basıp sitenizin linkini girin. O sitenizdeki tüm linkleri bulup, tarayacak… çalışan var mı , eksik resim var mı, başka bir siteden eklediğin resim silindi mi vs. gibi sorularına cevap bulabileceksin. ( kırmızı olanlar )

Tabii bu program daha stabil değil sanırım; bazen timeout hataları sıkça veriyor. O yüzden bu hatayı veren kırmızı linkleri görmezden gelin bir süre; ya da taramayı baştan yapın.

3. Siteniz için ” etiketleme ” sistemi, çok önemlidir. Bu konuda joomla bileşenleri çok geç geliştirildi, ben uzun süre bir tanesini kullanıyordum fakat yetersizdi. Bugün şans eseri bir bileşen gördüm, şu adreste: http://extensions.joomla.org/extensions/search-a-indexing/tags-a-clouds/7718

bileşeni sitesinden indirin, 1.3 versiyonu ile pluginleri kurmanız yeterli; eğer siteniz için ek seo bileşeni kullanıyorsanız onun için de 2 tane eklentisi var, onları da kurun. Sonra yayınlayın. Bileşeni kurduktan sonra her hangi bir ayar yapmanız gerek yok; fakat bazı size özel ayarları var: etiketler anasayfada gözüksün mü gibi… Ayrıca bu bileşenin import etme seçeneği ile daha önce içerik eklerken meta keywords lere girdiğiniz etiketleri bileşene aktarabiliyorsunuz; böylelikle yazınızın altında bu etiketler çıkıyor.

Açıklamalı bir yazı olmadı belki de ama normal bir joomla kullanıcısı için yeterlidir sanıyorum.

SEO bileşenleri tek başına google için yeterli değil; zaten joomlanın kendi seo özelliği var ve bu 3 maddeyi de uygularsanız google sizi daha çok sevecektir; emin olun : )

Yazı dolaşımı

Exit mobile version