e-devlet üzerinden üniversite kayıtları nasıl yapılır?

e-devlet-universite-kayit-islemi

Malum, üniversite tercih sonuçları açıklandı ve üniversite kayıt dönemleri başladı. Devlet üniversitelerinde ise e-devlet üzerinden kayıt yapma imkanı var. Bu imkan keşke daha önce de olsa. :) aşırı kolay ve daha önemlisi bir çok masraftan sizi kurtarıyor. Bu yazımda sizlere e-devlet üzerinden üniversite kayıtları nasıl yapılır? sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

Türkiye’de e-devlet hizmetlerinin daha gelişmesi gerek. Açıkçası büyük kolaylık. Sanal alem üzerinden evinden bir çok işlemi gerçekleştirme imkanı mevcut. Yapılan işlemler devlet dairesine gitmeden resmi nitelikte olan işlemler. İşlem sonucunda aldığınız çıktı da resmi evrak sayılıyor. Yani bir nevi internet sitesi sizin devlet dairesinde karşınızda olan gişe memuru gibi bir şey.

Bu yıl devlet üniversitelerine kayıtlar e-devlet üzerinden yapılabilecek. Geçtiğimiz yıllarda e-devlet kapısı üzerinden sadece 32 üniversite pilot uygulama kapsamında e-kayıt işlemlerinin yapılmasına olanak sağlamıştı. Bu yıl kapsam genişletildi. Tüm devlet üniversiteleri bu yıl e-devlet kapısı üzerinden e-kayıt yapılmasına olanak sağlıyor.

E-devlet kapısı üzerinden e-kayıt işlemlerini yapmak için süreler 28 Temmuz 2015 başlayacak ve 5 Ağustos 2015 tarihi olarak belirlenmiş durumda. Fakat e-kayıt işleminden tüm devlet üniversitesi kazananları yararlanamıyor. Bunun sebebi ise e-Kayıt sistemine, özel yetenek programları ile Yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu vb. belge gerektirenler hariç ) bazı programların dahil edilmemiş olması. Bunların dışında yer alan tüm bölümleri kazanan öğrenciler e-kayıt uygulamasını kullanabilir.

E-KAYIT İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

E-devlet üzerinden e-kayıt hizmetini kullanabilmek için SADECE PTT’ler üzerinden dağıtımı yapılan E-Devlet şifresini almanız gerekiyor. Bunun için bulunduğunuz yerdeki PTT şubesine gidip e-devlet şifresi müracaatında bulunuyorsunuz. Belirli bir ücret veriyorsunuz (En son 2 TL idi). Size e-devlet bilgilerinizi teslim ediyorlar.

Sonrasında https://www.turkiye.gov.tr adresine girerek yeni şifre tanımlıyorsunuz. Üniversite kayıtlarını yapma aşaması da bu andan itibaren başlıyor. Öncelikle e-hizmetler sekmesinde yer alan YÖK ‘Üniversite e-kayıt’ seçeğine tıklıyorsunuz. Gereken ve istenen bilgileri doğru ve eksiksiz girdikten sonra kayıt işleminiz tamamlanıyor. Bu kadar! : ) Sonrasında size kayıtlarınızı başarıyla tamamladığınızı gösteren belgeyi barkodlu bir şekilde çıktısını alabiliyorsunuz. Bu belgeyi ‘her ihtimale’ karşı saklamanızı öneririm.

E-Kayıt işlemi sırasında sizden hiç bir belge istenmiyor. E-devlet üzerinden yapılan Elektronik kayıt (E-Kayıt) işlemi kesin kayıt olup; bu kayıt işlemini yapan öğrencilerin ayrıca kazandıkları üniversiteye gitmelerine ve herhangi bir belge getirmelerine gerek yok!

E-kayıt hizmeti öğrencilerin kayıt yaptırmak için kazandıkları üniversiteye gitmelerine gerek bırakmayan hem zamandan hem de maddiyattan kazançlı çıkmanıza katkı sağlayan güzel bir uygulama. E-Devlet mobil uygulamasını da telefonunuza indirerek aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık