Facebook Kafayı Yedi!

400 milyon abonesi olan bir web sitesini yönetmenin çok zor olduğunu biliyorum. Fakat buna rağmen var olan kuralların, sistemin kendisine aykırı teşkil edecek şekilde yorumlanmasının, böyle bir site için çok büyük felaketler doğuracağını düşünüyorum… İşte bu oldu, bakalım neymiş?

Kullandığım facebook hesabının geçtiğimiz günlerde kapatıldığını gördüm, umursamadım ama yine de googleden araştırdıktan sonra bir mail atabileceğimi öğrendim ve hakkımı kullanarak maili gönderdim. Yolladığım mail aşağıdaki gibi:

Hello Madam / Sir,

I made a big mistake. i wanted to my friends say something about me and i forgot to change the message. so you deleted my account.

i am very very sorry because of it. Can you active my account again please?

That is the warning “Your account has been disabled by an administrator. If you have any questions or concerns, you can visit our FAQ page here.”

What can i do to be activated my account again?

Regards…

Bu mail zaten internette ” default ” olarak yayınlanan bir mail. Facebook hesabı kapatılan herkesin disabled@facebook.com adresine yollamaları gereken bir mail. Yani ben de bu konuda netteki kaynaklardan yararlanıp bir mail gönderdim; fakat 1 kez göndermenin yeterli olmayacağını bildiğimden dolayı 1 hafta boyunca bir kaç kez tekrar aynı maili , aynı adrese gönderdim. Sonuçta , aşağıdaki cevap bana ulaştı:

Facebook hesapları öncelikle kişilerin gerçek hayattaki arkadaş çevresi ile özgün iletişim kurması içindir. Facebook’taki diğer kişilere karşı davranışlarınızın tacizkar veya tehditkar olduğu tespit edildiği için hesabınız kapatıldı. Yasaklanan davranışlardan bazıları şunlardır:

• Tanımadığınız kişilere arkadaşlık istekleri göndermek
• Yabancılara istenmeyen, rahatsız edici Gelen Kutusu mesajları göndermek
• Siteyi flört veya iş amacıyla başka kişileri aramak ve mesaj atmak için kullanmak

Durumunuzu gözden geçirdikten sonra, davranışınızın Hak ve Sorumluluklar Bildirimimizi ihlal ettiğini belirledik. Lütfen hesabınızın tek bir şikayet üzerine kapatılmadığını ve bu kararın detaylı bir inceleme sonucu verildiğini unutmayınız. Hesabınız hiçbir nedenden dolayı etkin hale getirilmeyecektir. Ayrıca, kapanan hesaptaki bütün veriler erişime kapatılmıştır ve herhangi bir şekilde paylaşılması mümkün değildir. Bu karar kesindir.

Anlayışınız için teşekkürler.

Cevabı şaşırarak okudum; çünkü içinde bir çok ikilem vardı. Facebook’un nözelliklerini bile kullanmak bu yazılanlara göre suç teşkil ediyordu. Bir de mailde bana karşı ” yapmadığım ” şeyler itham edildi. Tabii cevabımda bunları gözardı etmedim, sert bir mail yazdım. İşte o:

Mailime cevap verdiğiniz için teşekkürler..

Fakat, yazdığınız mesaj çok çirkince: beni bazı ithamların içine sokup ona göre karar verdiğinizi görüyorum. Ben, bu konu için hakkımı aramak adına gerekeni sonuna kadar yapacağımı size bildirmek isterim.

Arkadaş listemdeki herkesi bizzat tanımam gerekmez; facebook sadece arkadaş çevresi ile özgün iletişim kurmak için kuruldu derseniz kendi şirketinizle çelişen bir cümle kullanırsınız. ( facebook’un son çalışmalarını ben de takip ediyorum; kullanıcıların daha çok kişiye ulaşması için yapılan yeni eklemeleri biliyorum. Ayrıca facebook bir sosyal paylaşım sitesi. Sosyalleşme sitesi… Bunları dikkate alarak cevap yazmanızı rica ederim. )

Fakat, arkadaş listemi oluştururken tanımadığım kişilere direk davet göndermiyorum, taktir ederseniz ve iyice kontrol ederseniz bir çoğuyla ortak arkadaşım olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bu arkadaş listemdeki herkes beni kabul ettiğine göre onlar açısından bir sorun olmadığı görülmektedir. Bu tip konuları neden dikkate almadığınızı merak ediyorum.

Önemli olan ” kendi bildiğinizi ” okumakmıdır? Çünkü ben yeni hesap(lar) açabilirim ve aynı işlemleri yapabilirim: fakat bu gereksiz. Ayrıca burada önemli olan bir diğer konu da benim bu yazdığınız kural ihlallerini yapmamış olduğumdur.

Facebook grup sayfalarının bir özelliği de tüm üyelere mesaj gönderme özelliğinin olmasıdır. Bunu bize sağlayan facebooka teşekkürlerimi sunuyorum. O yüzden gruplardan üyelere mesaj göndermek dışında bir mesaj alışverişi yapmadığımı bilmeniz gerekir; sistemi kontrol ederseniz eğer… Bunun dışındaki mesajların hepsinde, bana gelen mesajlara cevap vermişimdir; bu da facebookun bana sağladığı haklardan biridir.

Bana ithaf ettiğiniz kural ihlalleri konusunda ise son olarak şunları söylemek istiyorum: o tür ihlalleri yapan bir çok kullanıcı olmasına rağmen hala aktif olarak şuan facebookta kullanılmaktadırlar. Sadece şikayet üzerine inceleme sisteminiz yüzünden, özellikle kişiyi değil de şikayet edenleri dikkat ettiğiniz için ” kurunun yanında yaş da yanar ” hesabı bir durum ile karşılaştığımı söylemek isterim.

Ben kuralları ihlal etmedim.
Facebook’u kurallar dahilinde kullanıyorum.
Yazdıklarınızı yapmadım; zaten tutumunuz size yakışan bir tavır değil. Facebook’un kurallarının olumsuz taraflarından biri de yukarıda söylediğim gibi üyeye değil, şikayetlere önem vermesi. Fake hesap açıp birinin 20 tane hesaptan şikayet etsem herhalde kurallara bakılmaksızın kapatılırdı.

Ben hesabımın tekrar açılmasını rica ederim; bunun için hakkımı sonuna kadar kullanıp, benzer mailleri her gün yollayacağımı: gerekirse arkadaş çevremden ( arkadaş listemde olanlar oluyor bunlar ) bu konuda yardım talep edeceğimi bilmenizi isterim.

Bu maili okumanızı istediğimden 1 hafta boyunca bu maili hergün yollayacağım, sonrasında alternatif haklarımı kullanacağımı bilmenizi isterim.

Kuralları ihlal etmediğimi ve sizi anladığımı: hesabımın açılmasını rica eder; bir başka hesap açmak yerine karşılıklı anlaşma sonucu kendi hesabımla devam etmeyi rica ederim.

İyi günler.

Ben işlk mailde kesin olarak hesabımın kapatıldığını ve artık açılmayacağını düşünmüştüm: böyle bir sonuca varmıştım kendi kendime… Fakat 3 gün sonunda gelen cevap hem ilk maili iptal ediyordu, hem de facebook yönetiminin tutarsızlığını ortaya koyuyordu:

Facebook’un güvenlik sistemleri, sahte hesaplarla ilişkili olabilecek veya Facebook’taki diğer kişiler tarafından rahatsız edici veya kötü amaçlı bulunabilecek bir davranış tespit ettiği için hesabınız durduruldu.

Kişisel hesabınızın kötü amaçlı davranıştan ötürü kapatılmasını önlemek için lütfen aşağıdaki kuralları gözden geçirin:

• Siteyi, Gelen Kutusu mesajları veya arkadaş istekleri aracılığıyla yabancılarla iletişim kurmak için kullanmayın.
• Siteyi doğrudan flört veya iş amacıyla başka kişileri aramak için kullanmayın.
• Hesabınızda yanlış bilgiler (yani sahte ad veya doğum tarihi gibi) vermeyin.

Durumunuz gözden geçirildikten sonra hesabınız yeniden etkinleştirildi ve şimdi giriş yapabiliyor olmanız gerekir. Teknik nedenlerle ve güvenlik için bu uyarıyla ilgili daha fazla bilgi veremeyiz.

Facebook’un yasakladığı davranışlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen herhangi bir Facebook sayfasının altındaki “Koşullar” bağlantısına tıklayarak erişilebileceğiniz Hak ve Sorumluluklar Bildirimimizi okuyun.

Anlayışınız için teşekkürler,

Sonuçta facebook hesabım kapatılmıştı ama artık aktif; fakat böyle olmaması gerekirdi.

Facebook bir çokları için vazgeçilmez bir site ama benim için öyle değildi, sadece hakkımı kullanıp gerekeni yaptım.

Fakat facebook yönetiminin bir an önce kurallarını gözden geçirmesi gerek; çalışanlarının da durumlarının pek iyi olduğu söylenemez.

Neyse, oldu bitti diyelim!

Ama hesabı kapatılanlara önerim: açılana kadar mail atsınlar, yeni hesap açmasınlar…

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık