windows bu diske yüklenemez. seçilen disk gpt bölümü stilinde hatası çözümü

GPT Windows 7 Kurulumu.png

Windows 8 işletim sistemine alışmamız uzun sürecek gibi: yeni nesil laptoplarında neredeyse hepsi windows 8 yüklü olarak geliyor. Artık yavaş yavaş windows 7 de raflardan inmeye başlıyor ve yerini windows 8 e bırakıyor. Ama zorla kullanmayı sevmiyoruz değil mi?

gpt bölümü stilinde hatası

Evet, ben de geçen gün elime gelen bir windows 8 yüklü Lenovo G580 marka laptopu windows 8 den windows 7 e geçirmek istedim. Normal ve bilinen format yollarıyla bu işlemi yapmak imkansız gibi: profesyonel bilgisayarcıların bile – ben dahil – zorlandığı bir konu. O yüzden ufak bir araştırma yaptım ve GENEL OLARAK bu yöntemle siz de format işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Adım adım işlemler şudur;

windows bu diske yüklenemez hatası çözümü

– Öncelikle laptopunuzun BİOS ayarları kısmına girebilirsiniz. ( Genelde F10 tuşudur ama değişebilir, sizin laptopunuzun bios kısayol tuşunu internetten bulun. )

– Boot Menüde Secure Boot = Disable edin.

– Os Mode Selection = Legacy OS olarak seçin

– BİOS ekranından kaydedip çıkış yapın, bilgisayar yeniden başladıktan sonra Format DVD takılı haldeyken otomatik olarak DVD yi görecektir ve kuruluma başlayacaktır. ( Eğer görmezse Boot Menü kısa yol tuşu hangisiyse – ki genelde f1 veya f2 olur – ona basın; Boot Menü’den DVD seçeneğini ilk sıraya alın veya seçin. )

– Format işlemine normal prosedürde devam ediyorsunuz. Aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa gelecek ekranınıza:

– Burası önemli. Formata devam etmek için bu kısımdaki tüm sürücüleri teker teker silin.

Bu bölümde tüm bölümlere tek tek tıklayıp silin. Hepsini sildikten sonra geriye tek bölüm kalacak yani tüm hard disk. Şimdi isterseniz onu bölebilirsiniz ‘yeni’ seçeneğiyle ki ben öyle yaptım. Sonrasında bu oluşturduğunuz bölümlerden herhangi birini seçip ileri tuşuna basın ve format işlemine devam edin.

Bu kadar basit.

ÖNEMLİ NOT:

– Yukarıdaki resimde gördüğünüz bölümlerin bazıları sistem için ayrılmış, bazıları da recovery dosyalarını ( win 8 veya windows 10 için ) içermektedir. YANİ BUNLARI SİLEREK, BİLGİSAYARINIZDA BULUNAN RECOVERY TUŞU İLE FABRİKA KURULUMUNA GERİ DÖNME ŞANSINIZ ARTIK YOKTUR!. Bunu unutmayın.

ÖNEMLİ NOT 2:

Eğer D de ki verilerin silinmesini istemiyorsanız ve bilgisayarınız yeni bilgisayarlardan biriyse; Rufus ile UEFI için GPT bölüm düzeni seçerek hazırladığınız Format USB si ile format atarak bu hatadan kurtulabilirsiniz.

Bu işlemlerin çözümü için daha bir çok yol var internette.

Ama windows 8 i sevmiyorsanız ve windows 7 den memnunsanız veya windows 10 sürümüne geçmek istiyorsanız: bu kurulumu bu şekilde en kısa yoldan yapabilirsiniz.
iyi günler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version