Sinekritik: Sihirbazlar Çetesi 2

Orjinal adı Now You See Me: The Second Act olan Sihirbazlar Çetesi 2, ilk filmin “yoğun” ilgi görmesi sonrası devamının çekilmesine karar verilen yapımlardan biri. Hatta 3. sünün de çekileceği konuşuluyor. Sihirbazlar Çetesi 2 filminin oyuncu kadrosunda ilk filmde de yer alan Morgan Freeman, Mark Ruffalo, Michael Caine, Woody Harrelson gibi isimler yer alırken kadroya Daniel Jacob Radcliffe ve Lizzy Caplan gibi 2 önemli isimde katıldı. Yönetmen koltuğunda yer alan Jon M. Chu, Justin Bieber gibi gişeyi hedefleyen filmler ile Sokak Dansı 3 gibi popüler kültürün örnekleriyle dolu filmlerin de yönetmeni aynı zamanda. Unutmadan, serinin 3. filminde de yönetmen koltuğunda onu göreceğiz. Senaryoda yine Ed Solomon imzası var. 

Sihirbazlar Çetesi 2 Sinema Eleştirisi

İlk filmde FBI’ı alt edip yaptıklarıyla adeta modern Robin Hood örneğini sunan ekip, halkın sevgisini kazanmıştı. Dört atlı, ikinci macerasında yine zor bir işi başarmaya çalışacaklar. Danny, Merritt, Jack ve Lula, çok zeki ve güçlü bir teknoloji devinin tehdidiyle imkansız bir soygunu gerçekleştirmeye zorlanır. Tek umutları, daha önce yapılmamış türden bir sihirbazlık numarasıyla adlarını temize çıkarmaktır.

Serinin ilk filmi içerisinde onlarca sürprizi barındırdığı için, izleyiciyi içine çekmeyi başarmıştı. Fakat artık karakterleri tanıyoruz ve filmin yapısını/kurgusunu az çok biliyoruz. Bu da “süpriz” faktörünü ortadan kaldırıyor ve beklenti içine girmenizi engelliyor. Bu aslında devam filmi açısından “iyi” şeyler. Filmin ana temasında değişikliğe gidilmemesi, sihirbazların aynı büyülü dünyada yeni gösterilerle karşımıza çıkması ve bizleri bu sefer daha bilimsel verilerle şaşırtması keyifli bir film izlemenize neden oluyor. İlk filmdeki asıl kadrodan 1 kişi ayrıldı; o da Isla Fisher. Onun olmaması ilk başta göze battı fakat yerine filme dahil edilen Lizzy Caplan hamlesi doğru bir tercih oldu. Filme dahil olan bir diğer isim ise İngiliz aktör ve Harry Potter filmindeki Potter karakteri ile dünyada tanınan Daniel Jacob Radcliffe olmuş. Bu filmdeki karakteri biraz “ezik”. Radcliffe beklediğimden çok daha farklı bir rolle çıktı karşıma, fragmanda tadaaa diyince o da bi çeşit sihirbaz heralde diye düşünmüştüm. Hani yabancı da değil zaten bu rollere… Fakat “kötü karakter” olarak karşımıza çıktı ve ortalamanın altında bir oyunculuk sergiledi diyebilirim.

İlk filmi izleyenlerin izlemesi gereken bir  yapım. Devamı da gelecek.

İyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version