Sinekritik: Pasifik Savaşı ( Pacific Rim )

Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro, 2006 yapımı Pan’s Labyrinth filmiyle büyük ses getirmiş; film Akademi Ödülleri’nde aday gösterildiği altı Oscar Ödülü’nden üçünü kazanmıştı. Birazcık japon sinemasından kopya mı çekiyor acaba? düşüncesi sarmıştır beni, onun filmlerini izlerken ki pasifik savaşı filmini izlerken de aklıma hep Godzilla filmi geldi. Biliyorsunuz Godzilla, türünün en önemli filmlerinden biri ve bir çok serisi çekilmiştir. Hatta 1954 yılında çekilen ilk filmi dönemin en büyük bütçeli filmlerinden biri olmuştur. Yaklaşık 200 milyon dolarlık bir bütçeyle yapımı tamamlanan Pasifik Savaşı filmi de yönetmenin bu zamana kadar ki en yüksek bütçeli filmidir. Film ” Kaiju ” adı verilen uzaydan gelen canavarlar ile insan yapımı karşı saldırı robotları olan devasa Jaeger’lerin hikayesini anlatarak başlıyor. Kaiju, yönetmenin japon sinemasına ne kadar yatkın olduğunun göstergesi adeta: Kaiju Ega adlı japon film türlerine saygı duyduğu için böyle bir adı veriyor. Jaeger ise Almancada avcı anlamına geliyor.

Film Kaiju denilen canavarlar ile Jaeger‘lerin kapışmasından oluşuyor diyebiliriz: ring de tabii ki isimden anlaşılacağı üzere Pasifik Okyanusu! Film boyunca bu devasa robotların o derin sularda nasıl ayakta kaldıklarını düşünerek izlesem de özellikle çocukların çok seveceği bir yapıt olacağı kesin! 10 yaşındaki veletler bu film açısından ” süperdi, muhteşemdi, favori filmim artık ” gibi şeyler söyleyebilirler ama yolun yarısına gelmiş sinemaseverler açısından sadece iyi vakit geçirilen, güzel efektlerle süslenmiş iyi bir bilim kurgudan öteye geçemeyecektir.

Filmin baş rolü için başlangıçta Tom Cruise düşünülmüş olsa da sonrasında sert asker rolünü başarıyla oynayan Idris Elba’da karar kılınmış; bunun yanında otorite karşıtı Raleigh (Charlie Hunnam), hazin bir geçmişe sahip olan Mako (Rinku Kikuchi) ve sırf maço bir kavga sahnesi olsun diye Raleigh’i sevmeyen Chuck’un (Robert Kazinsky) bulunduğu Jaeger pilotlarının hikayesini anlatan Top Gun ve Kurtuluş Günü kırması bir senaryo ile kurgu tamamlanmış. Her şey aslında bu kadar basit.

Film böylelikle çocukken izlediğimiz filmlerin tadını veriyor damağımıza: onun dışında pek albenisi yok diyebiliriz.

Yine de bilim kurgu filmi sevenler kaçırmasın; benim puanım 10 üzerinden 7 oldu.
İyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version