Sinekritik: Law Abiding Citizen

Adaleti yasalar sağlamayacaksa insanın kendisimi sağlamalı?. Böyle bir durumda kalan insan neler yapabilir? İyi bir kurgu ve kötü bir son.. Kesinlikle izleyin.

İnternetteki ” kişisel ileti ” kavramının bana böyle bir yardımı olacağını zannetmiyordum, bir kaç gündür kaliteli film bulamadığımdan film izlemeye ara vermiştim ama bir arakdaşımın iletisinde gördüğüm bu film ismini ben de araştırdım ve ülkemizde daha yayına girmemesine rağmen filmi buldum…

Adalet konusunda bir çok ünlü kişi herhalde güzel vecizeler dökmüştür ortaya fakat adaletin işleyişi konusunda yapılan filmlerin sayısı da azdır herhalde; bunun sebebini bilmiyorum ama şunu biliyorum: adalet dosdoğru işlemiyor…

Law abiding citizen’in bir türkçe ismi yok olmayan ingilizcemle de ” hukuk kuralları şehri ” gibi bir tercüme yapabiliyorum ki ne kadar yeterli bilmiyorum; fakat filmde var olan yasaların kimin için koyulduğunu ve kimleri cezalandırması gerektiğini belirterek aslında neyin olup olmadığını bize göstermeye çalışıyorlar… Bunu da haksızlığa uğramış bir baba ile yasalarla yatıp kalkan ve herşeyi ” yasa ” olan bir savcının etrafından bizlere anlatıyor… Sonu hariç gayet güzel bir çalışma olmuş diyebilirim.

Kanuni Sultan Süleyman ” kılıcın yapamadığını adalet yapar ” , timurlenk ” memleket kılıçla alınır, adaletle muhafaza edilir ” cümlelerini neden kullandı bilmiyorum ama herhalde bu zamanımız için pek geçerli değildir; çünkü osmanlı’nın yıkılmasını bazıları ” aşırı adaletli olmasına ” bağlamışlardır: neden? >>> Çünkü bu bazı güç odaklarının işine gelmediğindendir.

Anayasalar ve kurallar insanlar için yapılmıştır, o yüzden biraz ” insancıl ” olması gerekir; o yüzden insancıl olmayan biri adil olamaz… Bu adiliyeti filmde bir baba gayet iyi sorguluyor ve kendi bildiğini okuyor, soyguncunun dediği gibi ” kaderin olanı yaşayacaksın “

Filmde ailesi iki sorguncu tarafından öldürülen bir babanın yasalar etrafında istediği sonucu alamaması karşısındaki aciziyetine bu davaya karışan herkesin şahit olması ve yaşaması için elinden geleni yapmasını anlatılıyor. Jamie Foxx , gerard butler gibi hollywood’un son zamanlardaki en göze batan aktörleri başrolde oynuyor. Jamie’nin bu tip filmlere uymadığını söylemek isterim, mimik hareketleri vs. yetersiz ve ruhsuz oynuyor oyununu… Gerard ise tam bir aktör; ileri de tom hanks gibi aktörlerin yerlerini doldurabilecek kapasite de bana göre… Bir çok yerde jamie’nin eksikliğini kapattı diyebilirim; onun yerine denzel washington bu filmde oynasa daha iyi olurdu diye düşünmedim değil…

Film kurgu olarak çok iyi fakat sonunun öyle olduğunu zannetmiyorum; filmin başından sonuna kadar yasa organlarına verdiği mesajları sanki sonunda yuttu geri! : ” biz naparsak yapalım büyük sizsiniz ” gibi bir imaj oldu ki sanırım hiç kimse bu sonu beğenmemiştir.

Film boyunca şunu öğreniyoruz: aşırı adalet, aşarı adaletsizliktir… Yaşanan olay gerçek bir olaydan alındımı bilmiyorum ama hiç olmassa baştaki duruşma gerçek olabilir; bu yüzden yukarıdaki ve benzeri ünlü kişilere ait adalet vecizeleri havada kalıyor bu durumda… Adalet kimin için? Kuvvetliler için mi?

Bazı sahneleri gerçekten güzeldi özellikle başsavcının telefonla kafasının patlama sahnesi…. gerçekten korkutucu!

Son zamanlarda bu tür dram filmi izlemek isteyenler için kaçırılmayacak fırsat, ne yazık ki internette bu film var ve ülkemizde halen gösterime girmedi… Ne zaman girecek? Ben de bilmiyorum fakat yayınlandığına göre ve ülkemizde olmadığına göre bu film ülkemize baya zaman daha gelmez; çünkü şuan da sinemaların programları dolu gibi gözüküyor! ( Hem de bir çok gereksiz filmle!! )

Ben 10 üzerinden 8 veriyorum, jamie foxx için -1 puan – filmin sonu için -1 puan…

iyi seyirler.

 

Yazı dolaşımı

Exit mobile version