Sinekritik: Labirent – Alev Deneyleri

mazerunner-2

Dispotik kurgulu macera filmleri son yıllarda adeta patlama yaptı: gençliği ve ‘isyanı’ merkezine alan bu tip filmler, gençler tarafından da tutuldu. Bu da sinema endüstrisinin dispotik tarzda yazılan kitaplara yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Açlık oyunları ile başlayan dispotik tarzda filmlerden biri de Maze Runner (Labirent) serisi. Serinin ikinci filmi ise The Scorch Trials oldu: 2014 tarihli roman uyarması bilimkurgu aksiyon filmi Labirent: Ölümcül Kaçış’ın devamı olan filmin oyuncu kadrosunda ise Dylan O’Brien, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster, Nathalie Emmanuel, Aidan Gillen yer alıyor, yönetmenliğini ise Wes Ball üstleniyor.

Serinin devamı olan Alev Deneyleri‘nde Thomas ve arkadaşları Kayran’dan çıkarak Labirent’ten kaçmıştır. Kapana kısıldıkları labirent sonrası dış dünyada hiç ummadıkları tehlikeler onları beklemektedir. Kendilerinin ne kadar ‘değerli’ olduğunun farkına varan gençler, kendileri için hazırlanan planın ikinci aşamasında olduklarının farkında ise değillerdir. Thomas ve arkadaşları, İsyan’ın gerçek yüzünü ve gizemli yapısını keşfedecekleri serinin bu devam filminde engellerle dolu yolculuğa çıkacaklardır.

Scorch Trials, ilk filmden uzaktan yakından alakası olmasa da isyancı ruhu aynen taşıyan bir kurguya sahip. Kitabını okuyanları hayal kırıklığına uğratacak sahnelerin yer aldığı filmde, yeni oyuncu seçimleri de beklediğim gibi olmadı. Özellikle Brenda rolü benim için hayal kırıklığı oldu; bu rol için Hailee Steinfeld ve Emma Roberts ile görüşüldü ancak rol Rosa Salazar’ın oldu. Kitaplardaki derinlik filmlerde kolay kolay yakalanmıyor; okuyucunun hayal ettiği olaylar, yönetmen tarafından çok farklı şekilde ekrana yansıtılıyor: bu da en büyük görevin yönetmende ve olayı yansıtacak olan oyuncularda olduğunu gösteriyor. Oyuncular, karakterlerin duygularını – olayı iyi yansıtması ve yönetmeninde olayları derinlemesine işlemesi gerekiyor. Bunlar kolay şeyler değil. Alev Deneyleri’nde bunlar becerilemedi; zaten kitaptaki virüsün ve alevin ne olduğundan da filmde doğru düzgün bahsedilmedi bile. Kitaptaki fazla ayrıntı ve fantastik olaylar ile gerilimler hiç yansıtılamadı: oyunculuklar ise klişeydi. Kitaptaki deliler gerilim doluydu; hatta bazı yerlerde zeka kırıntılarına sahip oldukları bile anlatılmıştı: fakat bu ekrana iyi yansıtılmadı. Oyuncuların konuşmaları da çok klasik geldi: hani fazla uzatmaya gerek yok aslında, kısaca kitaptaki olaylar çok yüzeysel bir şekilde işlenmiş ve oldu bittiye getirilmiş.

Filmin bir diğer eksi yönü de 3D olarak vizyona girmesi: tamamen filmin hasılatını artırmaya yönelik bir olay bu çünkü 3D’yi size hissettirecek sahne sayısı çok az hatta belki de yoktu. Gözleri yormaktan başka işe yaramayacak bu 3D seçeneğinin tamamen duygusal (!) olduğunu söylemek gerek.

Labirent serisi, bir anda parlayan ve hızlı bir şekilde beyazperdeye uyarlanan bir roman oldu. Kitap serisi müthişti; ilk filmde başarılıydı ama serinin ikinci filminde kitaptaki derinlik ekrana aktarılamadı. Umarım devam filminde bu hata giderilir. Yine de kitabı okuyan biri olarak izlemeliydim. Ve tabii ki beğenmedim.

İyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version