Sinekritik: Hayalet Avcıları

ghostbusters-2016-trailers-tv-spots-posters1

Hayalet Avcıları çocukluğumun filmlerinden bir tanesi. Orijinal filmin tam 32 yıl ardından gösterime giren Hayalet Avcıları 3 (Ghostbusters 3) format değiştirip tamamen kadın versiyonu ile karşımıza çıktı. Fakat orijinal film ile tamamen alay eden, bütçesi ve ünlü oyuncularına rağmen berbat bir film olmuş diye sözlerime başlamak zorundayım. Oyuncu kadrosunda Kristen Wiig, Melissa McCarthy, Kate McKinnon, Leslie Jones, Chris Hemsworth gibi isimlerin yer aldığı Hayalet Avcıları 2016 yapımının yönetmeni ise Paul Feig. Daha çok komedi filmleriyle tanınan Feig’in neden fantastik bir filmin koltuğuna oturtulduğunu anlamak zor. Fantastik komedi filmi yapmak istersen iyice hikayeyi ve seriyi batırmışlar.

Berbat bir hayalet avcıları filmi

Hayaletlerin gerçekten varolduğunu anlatan bir kitap yazan Erin Gilbert (Kristen Wiig) ve Abby Yates (Melissa McCarthy) eserleriyle ses getirememişlerdir. Kitabın üzerinden birkaç yıl geçtikten sonra Gilbert Columbia Üniversitesi’nde hocalık yapmak için kabul aldığında yazdığı bu kitap ortaya çıkar ve akademik camiada alay konusu olur. Ancak hayaletler Manhattan’a musallat olduğunda dünyayı kurtarmak için Gilbert, Yates, mühendis Jillian Holtzmann (Kate McKinnon) ve metroda çalışan Patty Tolan (Leslie Jones) güç birliği yapacaktır. Orijinal filmden farklı olarak resepsiyonist Kevin (Chris Hemsworth) gibi karakterlerin eklendiği film; tam bir fiyasko. Yüksek bütçeli bir rezalet izledik resmen. Konu, oyunculuklar hepsi berbat. İyi ki sinemada izlemedim!

80’li yıllarda ki iki filmimizde de kötü bir gücün yükselmesiyle şehirde ki hayaletler coşmuş ve tuhaf olaylar görülmeye başlamıştı. Bu yeni çevrimde de benzer olaylar eşliğinde 30 sene sonra New York’a geri dönen hayaletleri kadınlar takımı kovalıyor diye düşünmüştüm. Diğer olaylardan 30 yıl sonra nostaljik bir havayla kadın hayalet avcıları kurulsaydı bir çok kişi bu karakterleri ve filmi bağrına basabilirdi. Fakat tam tersine, filme ve seriye ihanet edip saçma bir şey ortaya çıkarmaya yemin edermiş gibi hareket ettiler. Hayalet Avcıları fantastik olduğu kadar komik bir yapımdı ama bu filmde absürd komedi boyutu o kadar fazla ki, espriler güldürmedi bile! 

Bir de 21. yüzyılda çekilen bir filmde nasıl bu kadar kurgu hatası olur, hayaletlerin olduğu sahnelerde oyuncuların performansı göze batıyor, hem de sahne hataları var. Kate McKinnon’ın muazzam Crazy B*tch performansı eserin en güzel yanıydı. Chris Hemsworth ise karizmasını yerle bir edecek bir karakteri oynamayı neden seçmiş, tamamen duygusal mı!? Eski filmlerin kahramanlarını konuk oyuncu olarak görmek de güzeldi, fakat o da ne? Hayaletlere inanmayan eski bir hayalet avcıları oyuncusu! Bu ne saçmalık!

Bunun yanında protestanlarla alay eden konuşmalar, göndermeler, kızılderili ve Amerika’nın asıl sahibi insanların katliama uğramasıyla alay eden sahneler ve onları bir “hayalet” olarak görüp, yine geldikleri yere göndermeler… İlginç bir tercih! Sonuçta kötü, berbat bir film olmuş… 

Yazı dolaşımı

Exit mobile version