Sinekritik: Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu

hızlı ve öfkeliAksiyon filmlerinde olması gereken iki şey herhalde: bolca aksiyon ve abartı! Bunlar varsa, gerçekten izlenir oluyor ve 1 dk bile heyecan azalmıyor. İşte bunların yer aldığı, belki de serinin en aksiyon dolu filmini malesef kulaklıkla izlemek zorunda kaldım. :)

Hızlı ve öfkeli serisi, özellikle araba tutkunlarının belki de bir kaç kez izlediği filmlerden biridir; zaten bu alanda belki de akla gelen ilk filmlerdendir. Kadrosunun sağlam oluşu ve her seride yeni oyuncuların katılması kendisini izlenir kılıyor. Spor arabalara ve pahalı arabalara tutkun olupta sahip olamayanlar belki de kendilerini bu filmle tatmin ediyorlardır.

Filmi izlenilir kılan vin diesel ve paul walker. Bu iki oyuncu olmadıktan sonra artık bu filmden bahsetmenin bir anlamı kalmaz diye düşünüyorum; win diesel ve paul walker sadece tokyo bölümünde oynamadılar. ( son sahnede win diesel vardı ama olsun )

Serinin 5. bölümü, gerçekten yıldızlar geçidi. Seriye komedi havası katan Tyrese Gibson bu bölümde yine var, özellikle filmin en son sahnesini izlerken çok güleceğinize eminim. Yine aksiyon filmlerinin aranan adamı Dwayne Johnson da filme ayrı bir hava katmış diyebilirim. Ve tabii ki filmde yine güzel kadınlar var…

Brezilyanın ünlü Rio şehrinde geçen hikayenin ana teması para ve uyuşturucu! Tanrıkent filminde izlediğimiz varoşlardan başlayıp, bu varoşları elinde tutan güçlü işadamına kadar uzanan; polisi ve yerel halkı da içine alan bir yapı içerisinde en hızlı arabalarla, şehri birbirine katacak şekilde, akılalmaz bir kaçışın öyküsünü hiç düşmeyen bir tempo ile izliyoruz.

Film, aksiyon konusunda herkesi sonuna kadar tatmin edecek düzeyde; abartlıları ise söylemeye gerek yok. Zaten bu tip filmlerin en doğal olayı bu. O yüzden filmle ‘böyle de olmaz ki!’ gözünden bakmak yerine, arkana rastlanıp ‘vay be’ demek daha mantıklı geliyor bana.

Oyunculara yabancı olmadığımızdan dolayı, oyunculuklar güzeldi diyebiliriz. Müzikler güzeldi.

10 üzerinden 7 puan…

İyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık