ÖSYM Sınav Ücretini Kredi kartı ile ödeme resimli anlatım

ÖSYM getirdiği yeni sistemle, sınav başvuru ücretlerini internet üzerinden çevrimiçi bir şekilde kredi kartı ile ödeme imkanı sunuyor. Bu da bankalarda kuyruklara girip ösym ödemeleri için zaman kaybetmenize engel oluyor. Peki ÖSYM üzerinden kredi kartı ile ödeme nasıl yapılır? Sınav ücretini kredi kartı ile ödeme konusunda sizlere yardımcı olması adına, resimli bir anlatım yapıyorum; umarım işinize yarar.

ÖSYM SINAV ÜCRETİ KREDİ KARTI İLE ÖDEME

ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün. bunun için öncelikle ÖSYM’nin resmi web sitesine giriş yapıp, kendi öğrenci sayfamızı açıyoruz. Buna ÖSYM, Aday İşlemleri Sistemi adı vermiş. Buraya giriş yaptığımızda ekranda zaten başvuru dönemiyse, başvuru yapılacak veya ödeme yapılacak sınavlarla ilgili bilgiler de mevcut. Herhangi birine başvuru yaptıysanız bu da ekranda gözükür. Bunun dışında isterseniz ÖSYM nin resmi internet sitesi olan osym.gov.tr üzerinde yer alan ÖDEMELER kısmına tıklayarak da ödemenizi yapabilirsiniz.

 

Bu kısımdan sonra T.C kimlik numaranızı giriniz. EĞER odeme.osym.gov.tr adresi üzerine öncesinde aday işletim sistemine girmediyseniz, öğrenci ÖSYM şifrenizi de girmeniz gerekebilir. Bu kısıma ödemeler linkine tıklayarak geldiyseniz, T.C numaranızı girmeniz yeterli. Zaten daha öncesinde aday sisteminden başvurunuzu yaptıysanız, bir sonraki aşamada ne kadar ödemeniz gerektiği gözükecek.

 

Bir sonraki işlemde eğer tek sınav başvurunuz varsa sınavınızın ismi, adınız soyadınız ve başvuru yaptığınız sınava ilişkin sınav ücreti yer alır. Öde diyerek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Bazen birden fazla oturumu olan sınavlara başvurmuş olabilirsiniz; bu oturumlardan hangilerine katılacaksanız o kadar ücret ödeyeceksiniz. Bunu seçmeniz istenebilir.

 

Bir sonraki kısımda Halkbank’ın sistemine bağlanıp sizden istenen kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz. Kredi kartınızın ön kısmında yer alan numaralar ve son kullanma tarihi ile arka kısmındaki numaraların son 3 rakamını yazıyorsunuz. Gönder diyerek devam ediyorsunuz. Eğer 3D şifre kullanıyorsanız telefonunuza bir şifre gelir ve onu da girersiniz.

 

Ödemeniz tamamlanmıştır yazısını görene kadar bekleyiniz. Ödeme tamamlandıktan sonra aday sistemine giriş yapıp ödemenin tamamlandığını da “ödendi” şeklini aldığını da görebilirsiniz.

 

Bu şekilde oturduğunuz yerden, kendi bilgisayarınızdan, bankalara gitmeden ÖSYM sınav ücretini kredi kartınız ile ödemiş olursunuz.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version