Microsoft Uzaktan İzleme (Casus) Yazılımını Silmek

Hep merak etmişimdir, bilgisayarıma virüs giriyor mu, bunları görmediğimiz halde onlar neler yapıyor arka planda… acaba neo ben miyim? vs. vs. Bu tip soruları sormuşsunuzdur sizde…

Microsoft xp kullanıcıları şuanda dünyadaki en kullanılan işletim sistemine sahiptirler herhalde ve doğal olarak bunun üreticisi sizden ‘isteğiniz’ dışında bilgiler elde edebiliyor. Her ne kadar bunu bizim yararımıza kullanıyor gibi bir izlenim kazandırsalar da ben açıkcası huylanıyorum. Banane arkadaşım, gelen gidenden haberim olsun!. Değil mi?

Ben de bu konuda googlede kullandığım ”microsoft casus yazılım ” araması sonucunda onlarca yazıya ulaştım, şimdi bir tane kaynak vermek isterdim ama ana kaynak google, bunu bilin. :) ve onun ışığında aşağıdakileri yapıp, kurtuldum. =)

Genellikle Orjinal Olmayan Windows Proğramları’nı Windows’a Bildiirp uyarı yollatan bu yazılımı bilgisayarınızdan kaldırmayı anlatacağım.

  • Start -> Baslat-calistir sec acilan diyaloga kücük harflerle cmd yazin.
  • Simdi ufak bir DOS penceresi acilmis olmali.
  • Bunun icine aynen bunu yaziyoruz : net user (kücük harflerle ve net den sonra bosluk birakiyoruz) ve Enter basiyoruz.
  • Su an bilgisayarinda hangi hesablar bagli görebilirsin. Bunlarin icinde Support_388945a0 diye bir hesab varsa ( ilk hesap sizin hesabınız, guest hesap kısmında ise bu hesabın ismi yazıyor olmalı sağ da… yoksa rahat olun. :) ) Casus sende bagli.
  • Eger Support_388945a0 yazili hesabi görüyorsan, Ayni pencerenin icine bunu yaz : net user SUPPORT_388945a0 /delete yaz ve Entere bas ( / işaretinden önce bir boşluk bırakmalısınız… )  Biraz bekledikten sonra hemen alt satırda kurulum başarıyla tamamlandı demesi lazım… Hepsi bu Casus silindi!
  • net user yazarak tekrar bağlı olan kullanıcıları kontrol edebilirsiniz. ( ilk başta olan, şimdi yok! )

Eğer başka hatalar aldıysanız buraya yazın, değerlendirelim.

XP dışında denemedim, ama muhtemelen aynıdır.

Ha, ben anlamam yapamam diyorsanız da karıştırmayın. :)

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık