KTÜ’ de Danışman Hoca Bilmecesi

ktu-danisman

Sevgili günlük,

KTÜ gibi sıradan olmayan ve sizi şaşırtan bir üniversite de okumanın zorluklarını sana anlatsam, sayfaların yetmezdi herhalde. Her gün yeni bir şey öğreniyoruz, tabii bu yazımda anlatacağım konu da olduğu gibi bazen bir şey öğrenmek için kıçınızı yırtabiliyorsunuz. :)

Evet, günlük sesini duyar gibiyim: bu gün sadece bunu mu yaptın? diye… Cevaplayayım hemen, erken kalktım. Susuz bir gün geçirdim, sonra arkadaşım bana danışman hoca konusunda soru sorunca bu konuyu kafama taktım ve iftardan sonra beynim midem için çalışırken bu yazıyı yazıyorum.

Neyse… Öhöm…

Trabzon KTÜ ‘ de geçen yıl uygulamaya koyulan bir konu, danışman hoca olayı. İlk yıl bir aksilik çıkmadı, tüm öğrenciler her zamanki gibi netten kayıtlarını yaptılar ve sonrasında danışman hocalarımız dersleri onaylarak okula başladık.

Fakat bu sanal alemin en kötü özelliği: dedikoduların çok çabuk yayılması. Ve söylenenlere çabucak inanılması.

İlk ve son kez söylüyorum. :)

Danışman hocanızı ararsanız, size büyük ihtimalle gelmeniz gerekmediğini veya öğrenci işlerini aramanızı söyleyecekler.

Öğrenci işlerini ararsanız da, sizin bilgilerinizi kontrol etmek yerine resmi cevabı yüzünüze acı bir şekilde söylerler: 13-15 eylül arası danışman hoca onayı mevzuatta yazıyor. Ona uymak zorundasınız.

Yani, elimiz kolumuz bağlı yine. :) Hiç şaşırmadım.

Olacakları söyleyeyim;

  • Kesinlikle ve kesinlikle okul harç paranızı yatırın. Bunu aksatmayın.
  • Eğer alttan dersiniz yoksa veya 1*2 tane varsa acele etmeyin. Danışman hocaların bir çok öğrencisi var hepsini birden 2 günde odalarına çağırmaları imkansız. :) O yüzden ders sayıları fazla olanlar trabzonda olsun diye uyarayım ben. :) Danışman hocanıza mail yoluyla ulaşabilme imkanınız olsa keşke, benim öyle bir imkanım var ve hocam ile mailleşiyorum. :P Bu da büyük bir artı.

  • İşinizi garantiye almak istiyorsanız ayın 13 ünde trabzonda olun.

Şimdi şu var; çoğu öğrenci ilk hafta ders yok diye gelmez. 2. hafta da gelir yerleşir yorulur. 3. haftada der ki biraz dinleneyim. :) Baktınız ki okul bitmiş. :P O yüzden zaten bence okulun ilk haftası gelin. Hem yerleşin, hem dinlenin: hem de danışman hoca konusunda bir sorun olursa , süpriz olursa gerekeni yaparsınız.

Ve son söz: Bu yazıyı okuyorsanız, kesin KTÜ de okuyorsunuzdur. Meraklı telaşlı bir şekilde danışman hoca konusunda öte beriye sorular yazıp duruyorsunuz. Bu yazıyı okuyun, daha gidip soru sormayın öte beride, yorum yapmayın. Çünkü bundan ötesini ancak 13 ünde öğreneceğiz: emin olun!.

Sevgili günlük, kendine iyi bak: bu sıralar seni biraz boşluyorum ama ktülü öğrencilere dua et.

Bu dönem tüm öğrencilere başarılar dilerim.

Bu uygulamanın esprisi, öğrencilerin zamanında trabzonda olmasını sağlamak… Para öğrencilerde sanıyorlar çünkü. :)

DÜZENLEME NOTU: Arkadaşlar bu yazı, danışman hoca sistemi geldiğinde yazıldı fakat hala google aracılığıyla ‘ktü danışman hoca’ arama sorgusu sonucunda bu yazıya ulaşıyorsunuz. Danışman hoca konusunda aklınızdaki sorular aslında üzerinden yıllar geçmesine rağmen bu yazıda var. Tarihlere bağlı kalmadan, yazıyı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz demektir ama tek cümle ile açıklamak gerekirse: eğer 1. sınıf isen erkenden Trabzon’da ol, değilsen fazla takma kafana… :)

Yazı dolaşımı

Exit mobile version