General Mobile Virüs Sorunu – Temizleme

General Mobile model telefonlar son zamanlarda çok tuttu, kaliteli olmasa da fiyat açısından müşterilerin ilgisini çekti diyebiliriz. Fakat son zamanlarda Android işletim sistemi kurulu bu telefonların farklı modellerini kullanan kullanıcılar, virüs şikayetlerine net bir çözüm bulabilmiş değil. TELPA garantisi altındaki modellere bulaşan virüsler için garanti de işlemiyor; servise gönderdiğinizde 40 ila 80 TL arasında bir tutar talep ediliyor. Fakat teknik servisin yapacağı işlemi sizde evinizde herhangi bir bilgisayarınızla yapabilirsiniz. Sadece doğru yazılımı bulmanız gerekiyor. Bu makalemiz ile General Mobile Virüs sorunu ortadan kalkacaktır.

GENERAL MOBİLE VİRÜS SORUNU ÇÖZÜMÜ

General Mobile telefonlara bulaşan virüsleri silmek ilk başta zor gelebilir. Format, fabrika ayarlarına döndürme gibi seçeneklerin yanı sıra hard reset denen donanımsal tuşlarla yapılan formatta bir işe yaramıyor. Virüslerin bir kaç çeşidi de var; PornClub, Lucky Try gibi çeşitlerine daha çok rastlanıyor. Bu virüsler, telefonun kontrolünü tamamen kendi ellerine alıyorlar. Kendi kendine uygulama yüklüyor, general mobile model telefonlar kendi kendine internet sitelerine giriyor. Eğer önemli bilgileriniz varsa bunlara da ulaşabiliyor. yani anlayacağınız: tam bir baş belası ile karşı karşıyayız!

Peki, virüsten kurtulmak için ne yapmalısınız? Öncelikle şunu belirteyim, burada yapacağınız işlemler telefonunuzun garantisini bozmuyor: eğer yapamazsanız, garantiye yollayın parasıyla yaptırın. Ama yaparsanız, para cebinizde kalacak.

General Mobile model telefonlara bulaşan virüslerden kurtulmak için Google Play marketten indireceğiniz virüs programlarının bir işe yaramayacağını hatırlatayım. Hatta normal kullanıcı iken bile bu virüs programlarını kullanmayın; telefonlar için üretilen virüs programlarının telefonları yormak/yavaşlatmaktan başka bir şey yaptığı yok, inanın!

Telefona bulaşan virüsleri, virüs uygulamaları ile tarattığınızda bazıları buluyor; mesela DrWep buluyor veya Avast ama virüsü genellikle silemiyor! (Bazı kullanıcılar PornClub virüsünün Avast ile silindiğini söylüyor, deneyenler yorum yapsın!) Virüs programları bulduğu virüsleri silmek şöyle dursun, karantinaya bile alamıyor! Avast, Avg, Mobile Security & Antivirus gibi virüs uygulamaları, virüs karşısında çaresiz kalıyor. Aslında General Mobile firmasının bu telefonlar için güncelleme yapması gerekiyor ama bu kadar müşteri ile ilgilenmek zor geliyor herhalde! Format seçeneklerinin işe yaramadığını söylemiştik…

İlk yapmanız gereken şu: telefonunuzun sarjının yüksek olduğuna emin olun. Sonrasında eğer hafıza kartı varsa bunu ya atın ya da yedeğini alıp biçimlendirin! İçerisinde muhtemelen virüsten iz kalmıştır! Virüs kendini fabrika ayarlarına/yedek android işletim sistemine de kopyaladığı için formatta sonuçsuz kalıyor. Her yerden reklam çıkıyor, an be an internete bağlandığınızda uygulamaları indirmeye başlıyor, bazen dokunmatik çalışmıyor, bazen ana ekranda hiç bir işlem bile yapamıyorsunuz! Virüsün çeşidine göre lucky try kiss vs gibi uygulamaların simgeleri geliyor! Uygulamarı silemiyorsunuz bile!

Açık kaynak kodlu Android işletim sisteminin en çok karşılaştığı sorunlardan biri de virüsler. Fakat büyük firmalar buna çözüm bulabilirken, general mobile firması biraz geride kaldı. Yapmanız gereken şey net olarak şu: YAZILIM YÜKLEMEK!

Telefonunuzun doğru modelini öğrenin. Mesela General Mobile 4G ile General Mobile 4G Dual arasında fark var, yazılımları farklı, birinin yazılımını diğerine kurmaya çalışırsanız telefonunuz çöp olur! Doğru yazılımı bulup indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. General Mobile şirketi Türkiye kullanıcıları için şu sayfayı yayınladı:

http://www.generalmobile.com.tr/kitkat15/

Bu sayfada, sizin telefonunuza uygun modeli bulup yazılımını indirin. Geri kalanlar fotoğrafta anlatıldığı gibi:

Doğru yazılım dosyasını indirdikten sonra çift tıklayın ve kurulumunu yapın.

General Mobile Virüs sorunu

 

Yazılım dosyasını çalıştırabilmeniz için kurulan program kurulurken ekranda bir hata belirirse aşağıdaki gibi “Bu sürücü yazılımını yine de yükle” seçeneğini işaretleyin devam edin, kurulum bitene kadar bekleyin.

Telefonu kapatın ve bataryayı çıkartın. USB sürücüleri kurulduktan sonra exit a basın ve işlemi bitirin. Programı açın. Options seçeneğinde yer alan “CheckSWVer” seçeneğinde bulunan tik işaretini kaldırın. Scatter-loading file kısmının dolu olmasına dikkat edin, değilse sağda yer alan scatter-loading e basıp yazılım dosyasını yükletin o kısma. bataryasız bir şekilde telefonunuzu bağlayın. Bir kaç dakika bekleyin, sürücülerin yüklenmesini bekleyin. Telefonunuz görsün. sonra start a basın. Aşağıdaki ekran gelene kadar usb kablosunu çıkarmayın!

General Mobile yazılım yükleme aracıyla telefonunuza uygun yazılımı yüklediğinizde virüs kesinlikle silinmiş ve General Mobile Virüs sorunu ortadan kalkmış olacaktır. Sorusu olan?

Yazı dolaşımı

Exit mobile version