Yurt dışından Alınan Telefonların Sim Ağ Pin Kilidi Açma

Bugün bir arkadaşıma yurt dışında iki adet samsung galaxy marka telefon geldi. Telefonu açmak istediğinizde ekranda ” SIM ağı pin kilidi aç ” diye bir uyarı geldi. Bu samsung firmasının yeni nesil telefonlarda kullandığı bir yöntem; aynı zamanda galaxy note, s4 gibi üst model telefonlarda bile eğer yurt dışından daha önce alındıysa android güncellemesi sonrası benzer uyarının ekrana geldiğini duydum. Peki Yurt dışından Alınan Telefonların Sim Ağ Pin Kilidi Açma işlemi nasıl yapılacak? Yurt dışından Alınan Telefonlar İçin Sim Ağ Pin Kilidi Açma çözümü var mı? 

Tabii ki var; google de arama yaptığınızda size bir çok yöntem sunulduğunu göreceksiniz. Öncelikle telefonunuzun daha önce Türkiye’de satılan bir model olup olmadığını bir kontrol edin. Mesela benim elimdeki telefon Samsung Galaxy S3 Neo i9301i modelinde ve ülkemizde satışı yapılmayan bir model. Bu yüzden aşağıdaki ilk seçeneği atlamak zorunda kaldım. Hepsini sırasıyla deneyebilirsiniz.

  1. yapacağınız işlem, hattınızın operatörünü aramak. Yani Turkcell hat kullanıyorsanız, hemen Turkcell müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlatın ve ” SIM ağı kilit kodunu ” isteyin. Eğer size yardımcı olamayacaklarını söylerlerse diğer yöntemleri deneyin.
  2. yapacağınız işlem ise telefon tamir eden bir telefoncuya telefonunuzu bırakın. Bu yöntemin ücretli olduğunu söylemem de fayda var. Bunu telefonunuzun modeline göre 40-50 TL gibi bir ücretle çözeceklerdir.

  3. yapacağınız işlem ise telefonunuzu servise göndermek. Yani eğer telefonunuzun pasaport kaydı gibi yasal işlemlerini yapmışsanız herhangi bir samsung yetkili servisine gönderip işlemi yine ücretli bir şekilde çözebilirsiniz.

Bunun dışında internet üzerinden http://www.cellunlocker.net/ benzeri siteler bu sorunu 50 dolar gibi ücretler ile çözmekte ama yabancı dil bilmeniz gerekecek ve işlemleri internetten takip etmeniz gerekecek. Ve tabii ki iş bununla bitmiyor; parayı bu adamlara verdikten sonra size bir kod yollayacak ve bu kodu siz telefonunuzda service mode ekranına giriş yaparak elle girmeniz gerekecek. Telefonu sadece alo olarak kullanan tiplerden iseniz bu kısımda zorlanabilirsiniz.

Gelelim benim bu sorunu nasıl çözdüğüme? Samsung’un Türkiye sayfasındaki chat kısmından yetkiliye durumu anlattım, bana en yakın yetkili servisin adresini verdi. Ben de telefonumu bir Telefoncuya bıraktım; servise göndermesini istedim. O da gereken bilgileri aldı ve telefonu samsungun belirttiği servise gönderdi. Sorun çözüldü. Ücretini ödedim. Ve bitti.

Burada bir not daha düşmem gerek; internet sitelerinde bu işlemi telefona custom rom yükleyerek çözüleceği yazıyordu. Bunu deneme şansım olmadı ama deneyip de başarılı olan varsa buraya yazsın, yazıyı ona göre güncelleyelim.

Exit mobile version