Xiaomi Redmi Note 5 Root Yapma

Xiaomi Redmi Note 5

Xiaomi Redmi Note 5

Xiaomi Redmi Note 5 cihazı kullandığım cep telefonlarından biri oldu. Teknolojiyi takip etmem ve sürekli yeni bir şeyler deneme düşüncesi ile sıradaki telefonum bu oldu. Tabii ki bu cihazın özelliklerini, kullanışını artırmak için çşitli denemeler yapmayı da ihmal etmedim. (Çünkü merak ediyorum, öğrenmek – çözmek istiyorum) Bunlardan bir tanesi de Xiaomi Redmi Note 5 Root yapmak oldu.

Xiaomi Redmi Note 5 Root Yapma

Xiaomi, piyasaya hızlı girdi ve yüksek özelliklere sahip üst düzey telefonlara benzer yapısıyla dikkat çekti. 2017 sonunda piyasaya sürdüğü Redmi Note 5 ve Redmi 5 Pro isimlerine sahip akıllı telefonlardan bunlardan bir tanesi. Kamerası dışında yüksek performans, düşük fiyat özelliği ile dikkat çeken bu telefonlarda üst düzey özelleştirmeler yapmak ve bazı özel araçlardan faydalanmak isteyenler için cihaz kullanıcıları doğal olarak root yapmak zorundalar.

Xiaomi Redmi Note 5

Redmi Note 5 cihazınızı Root Yapma işlemi için Google kaynaklı oldukça yazı – makale mevcut, muhtemelen siz de bu yazımı Google üzerinden buldunuz. Root yapma işlemine başlamadan önce bir şeyin altını çizmek gerek: Root işlemi, cihazınızın garantisini bozar. (yani telefonunuz garanti kapsamı dışına çıkar) Ayrıca yapacağınız en ufak hatalar, cihazınızı kullanılamaz hale bile getirebilir. Rootlama işi genelde deneyimler sonucunda insanların paylaştıklarından ibaret. Sonuçta milyonlar bu yöntemleri kullanabiliyor ama dediğim gibi, garanti kapsamı dışına çıkardığı için illegal bir işlem olarak gözüktüğünü hatırlatmak gerek. Ayrıca işlemlere başlamadan önce yedek almayı unutmayın!

Redmi Note 5 nasıl root yapılır?

Gelelim konumuza, Xiaomi Redmi Note 5 root yapmak. Root işlemi sırasında kullanacağınız iki yöntem var; bunlardan ilki yazılım yardımıyla Root yapma veya bootloader kilidinin kaldırılması ve TWRP recovery yüklenmesi yardımıyla Root yapma. Her ikisinde de bootloader kilidini kaldırmak gerekiyor, onu da ekleyeyim.

İlk yöntemin en güzel yanı şu: bir bilgisayar ve USB kablo ile telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda, yazılıma komut veriyorsunuz, gerisini o hallediyor. İkinci yöntem biraz daha maşekkatli olduğundan o konuya hiç girmeyeceğim.

Redmi Note 5 Root Aracı

Dünyanın en büyük mobil cihaz teknik destek ve paylaşım forumlarından biri olan XDA-Developers forumunda yapılan paylaşımı sizlere aktarmaya çalışacağım. Kolay bir süreç. Fakat öncesinde bilgisayarınız için gerekli sistem gereksinimleri (Windows XP , Vista , 7, 8, 8.1, 10 veya daha üstü, 32 bit veya 64 bit işletim sistemi ve .NET Framework 4.5) yüklü olmak zorunda. Sonrasında bir adet USB kablosu ve tabii ki Redmi Note 5 cihaza sahip olmalısınız.

Adım adım işlemler şu şekilde:

  • Öncelikle cihazınızın bootloader kilidini kaldırın. Bootlader kilidini açmak için Xiaomi resmi sayfasına üyelik gerekiyor; Xiaomi Unlock isimli sayfaya giriş yapıp “Unlock now” seçeneğini tıklayarak talimatları izleyin ve size göndereceği kilit açma kodunu gerekli işlem için kullanın. Eğer bu aşamayı yapmazsanız Root işlemi yapamazsınız.
  • Sonrasında cihazınızı bilgisayara bağlayın, aşağıda vermiş olduğum programı indirip açın. Telefonunuz ekranında çıkacak uyarıya “ok” seçeneğini işaretleyerek onay verin. Sonrasında programda yeşil bar yandığında başarıyla aşamaları tamamladık demektir. Root yazısına tıkladığımızda root yapma işlemi başlayacak. Sonuçlanana kadar cihazınızı bilgisayardan ayırmayın.

Bu işlemler için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Tek tuşla root yapma işlemi için gerekli olan yazılımı indirme linkleri aşağıdaki gibidir:

https://mega.nz/#!0VREAJRa!Lb3sZAIPippLOI-PZQafbj0G6vLAWEfAnURT2fvclKA

http://downloadmirror.co/Wqf/Redmi_Note_5_Rooter.zip

Uyarı!

Ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız, bu sayfada verilen hiçbir şeyi denemeyin. Herhangi bir hasar meydana geldiğinde, sorumlu tutulmayacağız.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version