Twitter’de reklam gösterimine artık başladı

Twitter , artık reklam gösterimlerine ne zaman başlayacak; neler yapacak: bunları google gibi reklamlar mı yayınlayacak vs. diye kendi aramızda bir çok kişi her halde dedikodu etmiştir.

Fakat, sonuç olarak sağ resimde gördüğünüz gibi starbucks ile başlayan reklam gösterimleri bence yapılabilecek en güzel şekilde kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Peki nasıl gözüküyor bu reklamlar?

Şuanlık görüldüğü gibi, her hangi bir kelimeye endeksli reklamlar çıkacak karşımıza… Resimde örnek görüyorsunuz; starbucks kelimesi geçtiğinde en üst ileti de sponsor reklamları gözükecek, bu reklamlar kısa süre sonra değişiyor…

Bu reklam taktiği, beklenen bir şeydi: artık geç kalındığı da söyleniyordu… Çünkü yıllık 60 milyondan fazla ziyaretin yapıldığı bir şirketin düzenli bir gelir planlaması yoktu belki de. Bu da böyle bir sonucu doğurdu diyebiliriz.

İlk Tepkiler neler?

Ben twitterin çok basit ve kullanışlı olduğu için bu kadar kişi tarafından kullanıldığını düşündüğümden dolayı, gereksiz ve fazla yer kaplayan her an göz önünde olan reklamların insanları siteden uzaklaştıracağını düşünüyordum. Fakat twitter yönetimi yapabileceği en iyi kararı vererek doğru bir reklam programı oluşturmuş. Ben bu yazıyı yazarken starbucks reklamlarını 100den fazla kişi ( ki bu sayı bence binlercedir ) retweet etmiş. Sosyal mecralar için çok değişik bir tecrübe olacak aslında bu reklam türü, sitenin bütünlüğünü bozmadığı için ve hemen ilgi çektiği içinde başarılı olacağını düşünüyorum.

Arama sonucunda çıkacak bu sponsor reklam tweetleri, gösterim başına twitter.com‘a para kazandıracak diye okuduk haberlerde; hayırlı olsun.

Ayrıca, starbucks diye aratıp, sonucu ve sponsor reklamını görmek istedikten sonra bu yazıyı yazmaya başladım, şuan bitirdiğimde 500 e yakın kişi daha starbucks diye arama yapmış: vay be!

Not: Öğrendim ki, bu reklam programını daha önce başka sitelerde kullanmış, dikkat etmemişim demek. :) Bu kervana katılan twitteri tebrik etmek lazım. :)

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık