Türkiye’nin Kredi Notu neden Bu kadar düşük? Haber

Gazeteport’un haberine göre bu konuda Türkiye’ye haksızlık yapılıyor. Rapordaki en çarpıcı değerlendirme şöyle: “Türkiye, serbest piyasa ekonomisinden uzaklaşan ve komünist yönetime geçen Venezuela ile aynı kredi notuna sahip; ki bu haksızlık bizim favorimiz.”

Raporu yorumlayan Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, Türkiye’nin dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğuna dikkat çekerek, verilen kredi notlarının gerçek durumu yansıtmadığını aktardı. Ülke ekonomisinin ve çeşitlenmiş bankacılık sisteminin de Batı’daki birçok ülkeden daha iyi olduğunu vurgulayan Büyükdeniz, “Bu durum Türkiye’yi güçlü kılıyor. Türkiye’nin kredi notunu düşük tutarak maliyetleri yükseltme yaklaşımı söz konusu. Bir de yabancılar son krizde kendi ülkelerindeki vahim durumu görüp kötümser bakış açısını bize bakarken de görüyorlar.” dedi.

ÇARPICI RAPORDAN SATIR BAŞLARI

TÜRKİYE’NİN kredi notları yatırım yapılabilir seviyenin altında (Ba3/BB-). Ülkenin ekonomik durumuna bakıldığında neden Gabon ve Nijerya ile aynı kredi notuna sahip olduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz.

ÜLKENİN yatırım yapılabilirlik açısından Mısır’ın dahi 2 derece altında yer almasını mantıksız buluyoruz. Türk bankaları tartışılmaz şekilde iyi durumda. Kamu finansmanı da güçlü.

TÜRKİYE, AB üyesi Macaristan’ın 3-5 derece altında. Oysa dış ve kamu finansmanı kötüleşen Macaristan, IMF ile masaya oturmak zorunda kalırken, Türkiye yoluna IMF’siz devam etmeyi tartışıyor.

AB üyesi ülkelerden Romanya ile karşılaştırıldığında da Türkiye’nin kredi notu 2-3 derece düşük. Romanya da IMF ile anlaşmak zorunda kaldı. En az 3 ülkenin daha IMF anlaşması imzalamasını bekliyoruz.

TÜRKİYE, piyasa ekonomisinden uzaklaşan ve komünist yönetime geçen Venezuela ile aynı nota sahip; ki bu haksızlık bizim favorimiz. EKONOMİ SERVİSİ ZAMAN

Yazı dolaşımı

Exit mobile version