1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Yazılarım
  3. Türkiye iran olacakmış!

Türkiye iran olacakmış!


” Ülkemizden memnun değilsen, iran’a git ” lafının son dönemlerde hayli espri konusu olduğunu biliyoruz; fakat çok önemli bir gazete olan the wall street journal gazetesindeki köşesinde david keynes şöyle yazıyor: ” Türkiye’de otelimdeki balkonda iken, istanbul’un kültür başkenti olmayı ne kadar hakettiğini düşünürken; AB üyesi bir üye olmasını da istiyorum. Tam bu konuyla ilgili bir video hazırlamışken; youtube’nin yasaklı olduğunu gördüm. İran bile daha iyi durumda şuan; git gide türkiye’nin iran’ın yerini alacağını düşünüyorum “

Kabaca özeti bu şekilde olan yazısını neye dayanarak yazdı bilemiyorum ama youtube’nin yasaklı olmasının sebeblerini hiç araştırmadı diyebilirim; ayrıca yazısında gafda bulunmaya çok özen gösterdi sanırım! Çünkü ünlü bir profesörün ” İran ile Türkiye ortadoğu da güçleniyor; roller değişiyor ” yazısına atıfta bulunmak isterken gaf yapıyor, nasıl mı?. Bu profesörün yazısını neresinden anlamış bilmiyorum ama kendi hipotezine bu yazıyı kaynak gösteriyor… Halbuki farkında değil; profesörün yazısı siyasi bir duruma işaret ederken türkiye’nin ne kadar güçlü bir pozisyona geldiğini ve orta doğu’da ki iran’ın rolünü aldığını söylerken kendisi tam tezat bir durumu anlatırken bunu örnek olarak veriyor; çok komik bir durum!.

Ayrıca iran ile türkiye’yi böyle bir konuda yorumlamak için daha da bilgiye sahip olmak gerekir; böyle önemli bir gazetede atıp tutmak yakışıyor mu? Bunlara bu yetkiyi kim veriyor yahu? bir kere iki ülke arasında mezhep farkı var; ve eminim bizim ülkemiz vatandaşları da ” özgürlüklerin kısıtlandığı ” iran olmayı istemez. Ayrıca rejim farklılığı var. Daha bir çok şey yazılabilir bu konuda ama şu açık: yazarın bu konuda bilgisi sıfır.

Ve tabii ki işin bir de kamuoyu oluşturma yönü var; amerikan şirketi olan youtube’nin ( ki tr de en fazla girilen site bu ) yasaklı olması onlar için kötü bir durum sanırım, google’de zaten para kazanmak için her yolu deniyor: bunlarda onlardan biri olsa gerek!

Yani bir günlüğüne gelip en iyi otellerde kalıp burası her şeyi hakediyor dedikten sonra sırf youtube yüzünden ikinci sınıf vatandaşı seviyesine düşürmek hangi akla sığar bilmiyorum ama bu yazar yazmış işte, ne yapalım! Elin oğlu gücünü kullanıyor, güya!

yazının orjinali ise; http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704140104575057313539219880.html

Yorum Yap