İlginizi Çekebilir
hint-sinemasi
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür - Sanat - Sinema
  3. Türkçenizi Düzeltmek için

Türkçenizi Düzeltmek için


Tabii ki; sizin türkçe’nizin seviyesini bilmeden bu başlığı attım. Siz ” benim türkçem iyi zaten ” derseniz başlığı da es geçersiniz zaten. fakat günümüzde bir çok dil gereksiz yere kirlendi, yabancı kelimelerle… Ben bile türkçe konuşuyorum ama araya acaip kelimeler sokuyorum, bazı kelimeleri yanlış yazıyorum, bazı kelimelerin türkçe karşılıkları var iken inatla yabancılaşmış ve dilimize girmiş halini kullanıyorum… Bu gibi eksiklikleri ve hataları artırabilirim; benzer sorunları yaşayan bir çok arkadaşımızın da olduğunu biliyorum.

Herkes kendisini daha iyi bilir ama türkçe konusunda ücretsiz ve yararlı bir destek almak; gereksiz zaman harcadığımız şu sanal alem vasıtasıyla da olsa iyi olmaz mıydı?. bence süper olurdu!.

İşte Türk Dil Kurumu, Mustafa Kemal’in kurduğu bu kurum, sanal aleme adapte ettiği web sitesi aracılığıyla güzel işler yapıyor: çağa ayak uyduruyor diyebiliriz. Bu vesileyle haberlerden anladığımız kadarıyla sitesine yeni bir özellik eklemişler: SözBul!.

Bu özellikten yararlanmak için kurumun resmi web sayfası olan tdk.gov.tr adresine girip sözbul kısmından gerekli bilgilerinizi girmeniz yeterli; kayıt işlemini yaparken geçerli ve sürekli kullandığınız bir mail adresini vermeniz çok önemli: böylelikle bu özellikten yeteri kadar yararlanmış olacaksınız ve zaten amaç da bu… Hatta direk web sayfa linkini de vereyim size; kurumun web sitesi özellikler bakımından çağa uysa da tasarım açısından çok kötü çünkü : ) Bu sayfadan direk üye olabilirsiniz aslında:

http://tdksozbul.gov.tr/

 

açılan sayfada adınızı soyadınızı ve güvenlik kodunu girdikten sonra kabul ediyorumu seçip kaydet demek yeterli. Sonrasında mail adresinize doğrulamak amacıyla bir mail gelcek, hotmail ve mynet kullanıcıları her ihtimale karşı junk mail kısmını da kontrol etsinler. gelen mailde ki linke tıklayıp mail adresinizi onaylattıktan sonra aşağıda da yazacağım gibi size günlük bilgiler gelecek; bunlar neymiş bakalım: aynen sitedeki açıklamayı yazıyorum.

SÖZBUL‘a üye olarak Türkçe söz dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

SÖZBUL’a üye olacak herkese her gün
*Türkçe Sözlük’ten günün sözü,
*Yabancı sözlere TDK‘nin önerdiği Türkçe karşılık,
*Bir yazım kuralı,
*Günün atasözü/deyimi,
*Günün bulmacası
SÖZBUL e-postası ile gönderilecektir.
SÖZBUL’a üyelik ücretsizdir.

Yararlı bir şey; arkadaşlarınıza da bildirin.

Günde bir kelime okumak; her halde sizi pek yormaz. Ama önemli olan bu kelimeleri iyi bellemek, gerçek hayatta kullanmak…

Umarım amacına ulaşır : )

iyi dersler 😛

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. icon_avatar
    7 sene önce

    Merhaba,turkcemi gelistirmek: istiyorum
    :zzz :zzz 😛 :zzz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.