TMP dosyası Nedir?

.tmp uzantılı dosya

.tmp uzantılı dosya

.TMP uzantılı dosya windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda herhangi bir düzenleme yaparken, düzenleme yaptığınız dosya için oluşturulmuş bir geçici dosyadır. .tmp yani temporary demek yani geçici dosya demek. Bu yazımda sizlere kısaca TMP dosyası nedir, TMP dosyası ne işe yarar, TMP virüs mü?, TMP Dosyasını silme gibi sorularınızın yanıtını vermeye çalışacağım.

TMP dosyası nedir?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda sıkça karşınıza çıkan dosyalardan bir tanesi de .tmp uzantılı dosyalardır. (Genelde gizli dosyaları görüntüle seçeneği açık olduğunda çıkar) Örneğin, masaüstünüzde bir word dosyası açtınız ve tıklayıp, içini doldurmaya başladınız. Bu sırada masaüstünde dosyanın hemen altında aynı isimde bir dosya oluştuğunu görebilirsiniz.

TMP dosyaları virüs mü?

TMP uzantılı dosyayı bilgisayarında görenler veya olur olmadık dosyalarının içinde görenler hemen zararlı bir yazılım olduğunu ve “virüs mü la bu?” şeklinde düşünür ama genelde yukarıda dediğimiz gibi tmp uzantısı genelde zararsızdır, tamamen kullanıcıyı korumaya yönelik ve olası sorunları çözmek adına oluşturulan geçici bir dosyadır.

TMP dosyaları neden oluşur ?

Windows üzerinde sadece açtığınız dosyalar değil, oyunlar ile diğer yazılımlarda tmp uzantılı dosya oluşturabilir. Bunu Windows, Windows/286 geçici dosya olarak nitelendirmiş, aslında biz sadece geçici dosya desek yeridir.

Windows/286 ile MS-DOS tabanlı standart bir uygulama çalıştırdığınızda bile (ki bunu yapan artık yok) geçici bir dosya oluşur (~PIFCHFA.TMP örneği verilebilir) ve bu dosyanın oluşturulmasının sebebi de yeterli bellek kullanılarak, diğer uygulamalara da bellek atanmasıdır.

TMP dosyası

TMP dosyaları ne anlama geliyor?

TMP uzantılı dosya aslında Windows’un ayarlarından düzeltilebilecek bir şey; fakat zararı yok aksine faydalı. Genelde oluştuktan kısa bir süre sonra otomatik olarak silinirler, bazı uygulamalar, oyunlar ve Windows’un kendisi bile internet sitelerinde kullanılan cache eklentilerine benzer bir şekilde, tmp uzantılı dosya oluşturur ve bunları saklayadabilir. Bazı oyunlar bu şekilde tmp uzantılı dosyaları belirli klasör içinde saklar.

Tabii bu saklama işlemleri zamanla bilgisayarda yer kaplamalarına ve hız konusunda yardımcı olayım derken, bilgisayarın daha da yavaşlamasına neden olabilir. TMP dosyaları genelde C:\Windows\Temp klasöründe saklanır. Bazı oyunlar ve programlar için bu klasörün yeri değişebilir. Windows arama motoruna *.tmp yazıp arattığınızda, bilgisayarınızda bulunan tüm tmp dosyalarını bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızın daha hızlı çalışması için bu TMP uzantılı dosyaları silmenizi öneririm. Oyunda yaşadığınız sorunlarda, oyunun oluşturmuş olduğu geçici klasör içerisinde bulunan TMP dosyalarını da silebilirsiniz. (Yedek almakta fayda var)

TMP dosyası örneği

Bazı ekran kartları oyun oynarken veya video kayıt ederken geçici tmp uzantılı dosyalar oluşturabilir. Bunun sebebi ekran kartının ayarlarında geçici dosyaları sakla seçeneğinin aktif olmasıdır. Örneğin bende yer alan Geforce Experience yazılımın ayarlarında böyle bir seçenek var; eğer aktif ise geçici dosyaları kaydeder: örneğin oyun oynarken çektiğiniz videolara ait geçici dosyaları D klasörüne kaydedebilir. Bu kayıt işlemleri aşırı yer kapladığınızdan bilgisayarınızın gereksiz bir şekilde dolmasına neden olabilir. Bu geçici dosyaları da D klasöründe bulup, silebilirsiniz.

TMP dosyaları silinir mi?

TMP uzantılı dosyaları silmenin herhangi bir zararı yoktur; ancak silmek istediğiniz dosya o an açık bulunan bir program veya uygulama tarafından kullanılıyorsa silinmez. Eğer XP kullanıyorsanız – ki kullanan kaldı mı hala? –  C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Temp klasörünün içerisine girerek Windows tarafından oluşturulmuş TMP dosyalarını silebilirsiniz. Bunun yanında C:\WINXP\Prefetch klasörünü de silmenizi öneririm.

başlat> çalıştır> %temp% > yazıp enterleyerek açılan dosya içerisinde bulunanları da silebilirsiniz.

TMP dosyası örnekleri işte bu şekilde

Tmp uzantılı dosyalar nasıl silinir?

Bilgisayarınızda dosyalar geniş yer kapladığında ve silmek istediğinizde – herhangi bir yazılım yardımıyla – karşınıza bir çok TMP içeriği çıkabilir. TMP dosyası nedir bilmeden silmek istemezsiniz, eminim. Fakat silmek çok basit; normal bir şekilde nasıl siliniyorsa, o şekilde sileceksiniz.

Normal şartlarda zaten tmp uzantılı dosyalar otomatik olarak bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda silinmesi gerekiyor. (Windows’un sakladığı geçici dosyalar, oyun ve bazı yazılımların sakladığı geçici dosyalar hariç) Yeniden başlatmanıza rağmen bu dosyalar silinmiyorsa, güvenli modda bilgisayarınızı açarak tekrar silme işlemini deneyebilirsiniz.

Bunun yanında bazı tmp uzantılı dosyalar silinmeyebilir. Silmek istediğinizde “dolu ya da yazmaya karşı korumalı olmadığından ya da şu anda kullanımda olmadığından emin olun” şeklinde bir uyarı alabilirsiniz. Bunun sebebi silmek istediğiniz dosyanın bir uygulama ya da yazılım tarafından o an için kullanıyor oluşudur.

Bu tür durumlarda cCleaner programını kullanabilirsiniz. Programı açıp ayarlar kısmında “sadece 48 saatten eski windows geçici dosyalarını sil” seçeneğini iptal ederseniz (tiki kaldırırsanız), tekrar temizleme işlemi yaptığınızda o an aktif olarak kullanılan uygulama/programların oluşturduğu geçici dosyalar hariç tüm geçici dosyaları silmiş olursunuz. Ama çalışan bir uygulama/programa ait bir tmp dosyasını silmek isterseniz Unlocker adlı programı kullanabilirsiniz.

TMP uzantılı dosyayı acmak icin gerekli program

Eğer üzerinde çalıştığınız program çöktüğünde elinizde sadece tmp uzantılı dosya varsa ve işiniz yarım kaldıysa TMP olan dosya uzantısını programın açacağı bir uzantı ile değiştirirseniz büyük ihtimalle program bu dosyayı tanıyacak e açacaktır. Fakat word, excel, mp4 gibi uzantılara sahip dosyalar için oluşturulmuş geçici tmp dosyaları, orijinal dosya yoksa bir işe yaramaz, genelde kurtarılamaz.

Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur. : )

Yazı dolaşımı

Exit mobile version