The Goonies – Kayıp Hazine – Sinekritik

Sıkıcı bir pazar günü, eskiye duyulan özlemlemi ( ne alaka ise ) bilmiyorum ama eski bir film izlemek istemiştim. Hakkında, izlemeden önce hiç bir bilgim olmayan the goonies filmi daha yeni bilgisayarıma inmiş ve arşive eklenmek için bekliyordu. dedim ya, canım sıkılıyordu ya da yapacak birşey yoktu aslında; bu yüzden izlemeye karar verdim, sonuç: 90 lı yıllarda izlediğimiz filmlerde olduğu gibi, sıradan basit amatör fakat bir o kadar da canlı ve içten bir filmle karşı karşıya kaldım.

filmin konusuna geçmeden önce filmin hikayesinin steven spielberg’e ai olduğunu vurgulamak isterim. Senaryo biraz farklı olsa da hikayeden, filme steven spielberg’in katkısı olmuş ve yapımcılığını da üstlenmiştir. Bu yüzden, özellikle steven spielberg hayranlarının bu filmi kaçırmayacaklarını düşünenlerdenim. Ayrıca, oyuncularda hiç yabancı değil aslında; ilk bakışta ben anlayamamıştım fakat filmin sonunda ki oyuncu listesinin seyrederken sean astin ( yüzüklerin efendisinde hayran olduğumuz sam karakterini oynayan kişi ) , ünlü aktör james brolin’in oğlu olan josh brolin ( ki ilk filmi bu filmdir ve daha 17 yaşında idi ) , zamanının genç aktrislerinden kerri lee green ,vietnamlı oyuncu jonathan ke quan ( kendisini indiana jones filminden hatırlıyoruz ) , zamanının bir çok gençlik filmlerinde başarı ile oynamış martha plimpthon ve ünlü oyuncu-yönetmen-senarist robert davi bu filmde bir araya gelmiş. bir çoğunun ilk filmi özelliğini taşıyan bu filmde, her oyuncunun bir özelliği vardı filmde ve bu filme güzel bir etki yapmış; oyunculukda profesyonellikten ziyade amatör bir ruh ile karşımıza çıktığından beklentisi olmayan biri için hoş olmuş ve bir anda filmin bittiğini bile anlayamazsınız.

Oyunculuktan vs. bahsetmeyeceğim dediğim gibi amatör bir film gibi aslında… Ailecek, çocuklarla oturup sıkılmadan izlenilebilecek bir film. Aile filmi diyebilirim. Konusunu ise kısaca açıklamak gerekirse; evleri hacize uğrayan çocukların( ki filmin öncesi yok, bunu bir anda söyleniyor ve film devam ediyor ) , çatı katlarında buldukları hazine haritası ile ( ki babalarının haritası bu, babaları yaşıyor, bu haritadan haberi var ve o kadar zaman orda durmasına rağmen bir anda ortaya çıkıyor ve 1 gece de tüm filmin konusunu oluşturuyor, saçmalık! değil: bu bir film! :) ) sonrasında yaşadıkları ilginç komik olaylar. indiana jones veya büyük hazine filmlerinin çocuk versiyonu olan bu filmi , özellikle çocuklarına film izletmek isteyen aileler düşünebilir.

iyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version