Spor : Daum yenildi, fener değil..

Uzun bir aradan sonra canlı olarak izleme şansını elde ettim bir maçı ve bu maç da tuttuğum takım olan lider fenerbahçenin en zorlu maçı idi. Bana göre haftaya oynanacak galatasaray maçından daha önemli bir maçtı bu… Fakat hayal kırıklığı ile biten bir maç oldu biz fenerliler için..

Maça elde olmayan sebeblerden (!) ötürü Guiza’sız başlamak zorunda (!) kalmıştı daum. Semih için de iyi fırsattı. Orta sahada yorgun olan emre ile kazım kazım ın olması her insanın az – çok tahmin edebileceği bir durumu ortaya çıkartıyordu, kulübede de santos un olduğunu görünce: hoca ilk yarı böyle oynar ikinci yarı oyuncu değişikliği ile başlatır; çünkü takım yorulacaktır, maçta tempolu geçecektir. Bizde böyle tahmin ediyorduk, fatih terimi güldüğümüze işte bu an pişman oldum! çünkü bir benzeride bizim kulübede var! bir insan bu kadar inatçı olabilir mi?. Daum’u tanıyan herkes 70. dakikadan önce oyuncu değişiklikliği yapmayacağını biliyor artık… Karşı takımlarda bu konuda o kadar şanslılar ki buna uygun oyuncu değişiklikleri yapıyorlar, ki yaptılarda… Daum ise bunları resmen izledi..

Bunları geçtik, yıllarca teknik direktörlük yapan, once taktik yazan bir çok tecrübesi olan bir teknik direktör bu kadar basit hatalarla oyuncu değişikliği yapabilir mi? Maçı kahvede izleyen ve o an daum’un yerinde olsa çok doğru kararlar verebilecek bir sürü insan vardı fakat o an kulübede daum vardı ve bizleri kahrediyordu… Vederson oyundan çıktıktan sonra haklıydı, çünkü yanlış bir değişiklikti… Vederson’un yerine kimi aldı dersiniz: de santos. seçim doğru fakat değişiklik yanlıştı, çünkü de santos vederson’un yerine oyuna girdi ve takım kurgusunda herhangi bir değişiklik olmadı yani… Ozaman bu değişiklik niye?. Gereksiz bir değişiklik hakkını kullandı böylece daum… Sonrasında ise gökhan gönül’ü değiştirip yerine Bekir’i oyuna soktu. Bu adam her sağ bek oynayışında, ben buranın adamı değilim imajını veriyor zaten, neden gökhanı çıkartıp ali bilgin’i denemiyorsun ki?.

Ve dakika 88 daum resmen taraftarlarla alay geçecek bir değişiklik yapıyor: özer’i oyuna alıyor. İşte yaptığı hatası sonucunda sarıldığı dal! Ama oyunda kalmış şunun surasında 6 dk… Bu mu teknik direktörlük?

Şöyle yapsaydı: emre orta sahada yorgun, çünkü gaziantep ne zaman atak yapsa önder ile karşı karşıya kalıyor. çünkü orta saha çökmüş. Adamlar hızlı oyuncularla hızlı hücümlar yaptığı için christian da yetersiz kalmaya başladı. Orta saha bomboş, bunu kulübeden görmek bu kadar zor mu?. Çıkar emre’yi, o ki 1-0 ı korumak için geriye yaslanmışsın al onun yerine selçuğu… gereksiz maçlarda gereksiz bir şekilde onu oynatmasını biliyorsun ama en önemli, en lazım olduğu, en doğru kararı verebileceğin bir zamanda onu oyuna sokmuyorsun… Bunu yapsaydı, orta saha biraz daha kalabalık kalcaktı, diri kalcaktı ve oyundan fener düşmeyecekti; çünkü gaziantep saldırıyordu ve golü bulması da an meselesiydi. Orta sahayı bu şekilde rahatlattıktan sonra sağ tarafta bom boş duran gereksiz artislikler yapan bu maçın adamı olmadığını bas bas bağına kazım kazım’ı çıkartıp onun yerine de özer hurmacı’yı alsan oyuna mehmet topuz kazım kazım ın bölgesine geçerdi, – ki bu bölgeye hiç yabancı bir oyuncu değildi – böylelikle aslında o an biliyorum kafanda olan planı tutturacaktın: daum şöyle düşünüyordu eminim; kazım kazım orda dursun, onu almayayım, top ayağına gelir topu ayağında tutar böylelikle skoru korurum!. E kör adam görmüyorsun adam dökülüyor, özeri bu dediğim şekilde alsaydın zaten özer de ayağında topu tutacaktı, mehmet topuzda kanattan bindirme yapacaktı – ki o ana kadar gol dışında adam gibi bir kanat organizasyomuz yok – böylelikle  düşündüğünden fazlasını yapıp kendi ne şaşıracaktın, daum! Ama yapamadın ve son hatayı yaptın: gökhanın yerine bekiri alarak!. burada ne düşündüğünü kendide bilmiyor, çünkü gökhan yorulmadı aslında, ataklarda onun kanadından değil ortasahadan geliyor yapacağın değişiklikler orası ama daum beyfendi ne düşündü: gökhan yoruldu herhalde onu alayım, defansa diri birini koyayım!. bunun yerine gökhanın yerine ali bilgini alsaydı en kötü ali bilgin bile bekirden daha iyi oynardı, son dakika da yaptığı orta milleti deli etti! veya onu da yapmasa, çoğu pozisyonda sıcaktan mı, olcan’ın koşularından çok yorulmasından mı bilmiyorum ama geri koşmakta zorlanan roberto carlos’un yerine de santos u oyuna sokabilirdi. Böylelikle defansında diriliği artardı.

Daum’dan daha iyi oyunu okuduğumu evet ısrarla söylüyorum: kabul ediyorum!. ama o an kulünbede oturan ve taraftarların aldığı biletler sayesinde dünyanın maaşını alan daum bunları göremedi ya da görmek istemedi. maçtan sonrasını izlemediğimden ne tür bahaneler uydurduğunu bilmiyorum fakat yukarıda olası düşüncelerisi saydım zaten. Çok yanlış kararlarla belkide daha önce olması gereken puan kaybını sonunda yaşadık; yine de iyimser bakarsak olaya bu puan kaybı haftaya oynanacak derbi öncesi bizi daha iyi oynamaya sevkedecektir umarım ( ve yine umarım bu puan kaybı bizi gs önüne stresli çıkmaya sevketmez ama bu da olası ).

Gaziantep’in futbolundan bahsetmek gerekirse, iyi oynadılar. Özellikle golleri atan ceasar ile olcan gerçekten çok iyi bir oyun ortaya koydular. Sonradan oyuna giren gelecek vadettiği söylenen ferdi adlı oyuncunun bilmesi gereken birşey var: ayakta top tutmak maharet değil… Bunu söylüyorum çünkü genç ve gelecek vadettiği söyleniyor; kulağının biraz çekilmesi lazım. Olcan konusuna ayrı konuşmak gerekir aslında, elinden gelenin fazlasını yaptı: gol pozisyonuna girdi, gol pozisyonuna soktu, koştu, koştu, koştu…. Bir insanda böyle bir ciğer olabilir mi? Oluyormuş… bana göre maçın yıldızı olcandı.  Son dakikada atılan frikik golünde bence kalecinin yanlış barajı ile barajın ruh gibi durması etkindi, tabii ki topa da iyi vuruldu.

Gaziantep’i tebrik ediyorum, ligde böyle takımların olması mutluluk verici. Bir fenerbahçe eski öğrencisi olan olcanın bu kadar iyi oynaması da mutlu etti beni… Semih’in iyi oynaması ve ben olsaydım ” nedir bu yabancılardan çektiğimiz ” diyeceğim durumuna karşı gol atmaya devam etmesi – ki takımda en fazla gol atan o – da mutluluk verici… Üzücü olan şeyler ise, bize zamanında 2 sene boyunca kezman kabusunu gösteren daum’un bu sefer de Guiza ıstırabını çektirmeye devam edeceğini – ki bunda yönetiminde suçu olabilir – biliyor olmam ve yıllarca bu işi yapan kişinin bu gibi şeyleri düşünememesi, oyunu okuyamaması…

Geçmiş olsun fenerbahçe…
tebrikler gaziantep.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık