Son yaşanan depremler sonrası

1-2 haftadır medyayı ve bugünde bizleri çok ilgilendiren olayların başında ” deprem ” geliyor desem, yalan söylemiş olmam. Özellikle son yaşanan elazığ ve adana depremleri sonrası daha sık telaffuz ettiğimiz bir kelime oldu…

Öncelikle, bu depremde hayatlarını kaybedenlere rahmet, kalanlara da baş sağlığı diliyorum; umarım en kısa zamanda bu olayları atlatırlar ve yeniden hayata dönerler; tabii bu olanları unutmadan!!!..

ben 23 yaşındayım; gazete ve dergileri sürekli takip eden biri olduğumdan şunu rahatlıkla sizlere söyleyebilirim: deprem olmadan deprem konusunda bir yazı, video vs. yayınlanmıyor; gazetelerin baş köşelerinde bile yer bulamıyor! Ki böyle olunca, deprem konusunda alınacak önlemler sadece deprem zamanlarında ” konuşuluyor ” ve sonrasında unutuluyor; buna istanbul depremi sonrasında yaşananları örnek verebiliriz.

yeni demem o kii; artık deprem konusunda bir devlet politikasının olması gerekiyor… Bugün TOKİ devlet adına bir çok yerde ucuz konutlar yapıyor, mühendis ya da müteahhit değilim fakat bunların neden bu kadar ucuz olduğunu merak etmişimdir hep; ayrıca bunları yaparken deprem olasılığı ne kadar hesaplanıpta evler ona göre inşa ediliyor? Google de bu konuda araştırma yaptığımda; nerede bir afet – deprem oldu oraya toki gitti devlet adına binalar yaptı, hassas oldukları yazıyor haberlerdeki metinlerde ama ne kadar?. Örneğin Şili de veya japonya da bir deprem olduğunda kimse ölmüyor nerdeyse; ama şuanki istanbul öyle mi?.

Tabi tüm suçu TOKİ’ye yüklemek gibi bir niyetim yok; şuan var olan evlerin en azından minimum 30 yıllık olduklarını düşünürsek 60 lı 70 li yılların yerel yönetimlerine bu konuyu sorup: neden araştırma yapmadan, düzgün ve modern şehirleşmeye uygun binalar yapılmadı? cevap bekleyebilirdik. Fakat bu yıllarda ülkemizin durumunu ve yaşanan kargaşayı anlatmaya gerek yok.

O yüzden sonuç olarak, artık bazı şeylerin yapılması gerek; bu konuda artık sanırım en iyi olan japonya ile ortak bir çalışma yapılabilir diye düşünüyorum. Onların mühendislerinin yapacağı etüt çalışmaları ile özellikle deprem tehlikesi olan bölgelerde bir şeyler yapılabilir; hiç olmassa yerel yönetimler eğitililerek yeni yapılacak binaların ve şehir düzeninin nasıl olacağı konusunda plan – program yapılabilir.

Ben artık TV lere deprem konusunda ne kadar bilgili(!) kişi varsa çıkarılıp onların konuşturulup reyting kazanılmasını istemiyorum; her deprem sonrası deprem dedeye gidip ” istanbul’da deprem olacak mı? ” sorusunu sorulmasını istemiyorum. Artık bir adım daha ileri gitmek gerek; artık ne yapacağımızın belli olması ve bir şeyler yapılması gerek…

Elazığ depremi gösterdi ki, en küçük depremde bile ölüm kayıpları yaşayabiliyoruz; artarak hem de… Şili depremi sonrasında yabancı basından okuduğumuz kadarıyla artık bazı şeyler rayında hareket etmeye başladı; ülkemizden bir çok fay hattı geçiyor ve bunlar birbirini tetikleyebilecek nitelikte: çünkü ülkemizi boydan boya geçiyorlar nerdeyse!!. Çok zamanımızın kaldığını sanmıyorum ve bir an önce ” bir şey kurtarırsak kârdır, hatanın neresinden dönülürse kârdır ” mantığı ile hareket edip; bir şeyler yapılması gerek.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version