1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Sucker Punch

Sinekritik: Sucker Punch


sucker punchBir arkadaşın önerisi üzerine başladım bu filme; yönetmen koltuğunda 300 ve Watchmen gibi çizgi roman dünyasından sinema sektörüne başarılı bir şekilde aktarılmış iki filmin yönetmemi Zach Snyder‘in oturması da ‘izleyelim’ bakalım dedirtti ama gerçekten ve gerçekten: bu filmi izlemek istiyorsanız öncelikle önyargılarınızdan kopmanız ve filmi pürdikkat izlemeniz gerekli…

Karanlık ve kasvetli bir havanın yer aldığı filmde; gerçekten çok güzel birbirinden güzel bayanlar hem de savaş sahnelerinde bile topuklu ayakkabı giyme lüksünü iyi kullanarak oynuyor ve belki de negatif bir etki oluşturacak şekilde bayanlara konsantre oluyorsunuz bir süre… Bu da sanırım filmi her izleyişte film hakkında yeni şeyler düşünme olasılığı verecek izleyiciye ama bu filmi neden bir kaç kez izleyelim ki diyorsunuz değil mi? Haklısınız.

Efektler gerçekten güzeldi ama tamamen yönetmenin insifiyatine kalmış bir film var karşımızda; yani tamamen onun hayal dünyası ve kendi kendini tatmin etmesinden başka bir şey değil film… Onun gözlerinden bakıyorsunuz filme; zaten başroldeki güzeller güzeli sarışın bayan Babydoll gözlerini kapattığında tamamen yönetmenin hayal dünyasında oluyorsunuz gibi bir şey… Tabii bu hayal dünyası çok bilindik şeyler içeriyor ve bu da ara ara kült film ile kötü film arasında gidip gelmenize yol açıyor: matrixvari mermiden hızlı koşmalar ve mermiden kaçmalar veya mermileri yakalamalar, ben robot filmindeki robotların aynısı, ejderha… Yani yönetmen koltuğunda oturan beyfendi de iyi bir sinema izleyicisi gibi. 🙂 Fakat karşısında çok nazik bir sarışın bayan ile arkadaşları olması izletiyor filmi… Topuklu ayakkabılar ile savaşmasını unutamayacağız mesela..

“Sucker Punch” genç bir oyuncu kadrosuna sahip: Emily Browning (“The Uninvited”), Abbie Cornish (“Bright Star”), Jena Malone (“Into the Wild”), Vanessa Hudgens ( “High School Musicals”) ve Jamie Chung (“Sorority Row”), Oscar Isaac (“Robin Hood”), Carla Gugino (“Watchmen”), Jon Hamm (“The Town,” TV dizisi “Mad Men”) ve Scott Glenn (“The Bourne Ultimatum”).

“Sucker Punch’ın yönetmenliğini dediğim gibi Zack Snyder üstleniyor. Synder, kendisine ait olan hikaye’nin senaryosunu Steve Shibuya ile beraber yazdı. Yapımcılığı Snyder ve Deborah Snyder, yönetici yapımcılığı da Thomas Tull, Wesley Coller, Jon Jashni, Chris deFaria, Jim Rowe ve William Fay üstleniyorlar.

Filmin aslında başı ve sonu yok; ortada dönüyor her şey: bahtsız kızımız babydoll ( ismi de tam yakışıyor! ) üvey babası tarafından akıl hastanesine kapatılıyor fakat bu akıl hastanesi bildiğimiz türden değil! Burada birbirinden güzel kızlarla müşterilere üst kalite bir dans gösterisi düzenliyorlar ( ki burası da belli değil, dansı hiç görmedik çünki ) fakat bir kaç güzel kadın bir araya gelerek kaçma planları yapıyor ve kendimizi fantastik bir ortamda buluyoruz…

Fazla söze gerek yok aslında; alice harikalar diyarındanın daha erotik versiyonu demek bile çok bu film için… İzlemek ister misiniz bilmiyorum ama bence zaman kaybı.

iyi seyirler.

Filmin fragmanını izlemek için:

{youtube}KrIiYSdEe4E{/youtube}

Filmin her sahnesinde dans yapılan ve bizi fantastik bir dünyaya taşıyan(!) müzik ise:

{youtube}nSG-6xc-T4U{/youtube}

Yorum Yap