Sinekritik: Pixels

Pixels, aslında 2010 yılında yayınlanan Patrick Jean imzalı kısa filmden uyarlanan bir yapım. 8 – bit jenerasyonun en çok oynanan ve en bilinen oyunları olan Pac-Man, Tetris, Space Invaders gibi video oyun karakterlerinin dünyayı istila etmesini konu ediniyor. 80’li yılların unutulmaz oyunlarını, o dönem atarilerden çıkmayan günümüzün orta yaş insanları unutmamış olacaktır. Pixels’in başrollerini Adam Sandler, Kevin James, Michelle Monaghan, Peter Dinklage, Josh Gad’un üstlenirken, filmin yönetmen koltuğunda Chris Columbus yer alıyor. Pixels, Kevin James ile Adam Sandler’in birlikte oynadıkları 9. yapım.

Pixels’in (Pikseller) konusuna gelince; 1980’li yıllarda atari salonlarında dünyayı bir çok kez kurtaran Sam Brenner, Will Cooper, Ludlow Lamansoff ve Eddie “Ateş Püskürten” Plant bu kez dünyayı gerçekten kurtarmak zorundadır. Uzaylılar, ilk atari dünya şampiyonası sonrası uzaya gönderilen atari oyunları videosunu keşfetmiş ve bunu bir ‘tehdit’ olarak görmüşlerdir. Uzaylıların dünyaya savaş ilanı etmesine az bir süre kalmış; dünyalılara 3 hak vermişlerdir. Eğer dünyalılar 3 kez öne geçerlerse, savaş olmayacaktır. Artık bir ABD Başkanı olan Cooper’ın uzaylılar tarafından gönderilen PAC-MAN, Donkey Kong, Galaga, Centipede ve Space Invaders’ın saldırılarını engellemek ve dünyayı kurtarmak için çocukluk arkadaşlarından yardım istemek dışında bir şansı kalmamıştır.

Klasik atari oyunlarını yeniden ekranda bu kez devasa şekilde görmek, iyi bir izlenimdi. Maziyi tekrar hatırlamak… iyi geldi. Uzaylıların mesajlarını eskinin ünlü simaları (genç madonna ile mesela) ile göndermesi de güzel bir tercihti.  Atari oyunlarının son dönemine yetişmiş olanların dahi seveceği, konsol oyunlarından zevk alanların özellikle beğeneceğini düşündüğüm bir yapım olmuş: çocuklardan çok, orta yaş sendromuna girmek üzere olanların izlemesi gereken bir yapım. Oyunda en çok görmek istediğim ise ‘Mustafa’ karakteriydi ama onu olmadı, kısmet değilmiş! ‘Ergen’ yaşta olanların atari oyunundan alınan zevki bilmelerinin imkansız olduğunu da ekleyelim, o yüzden filmi beğenmeyebilirler. Ben filmde yer alan video oyunlarından bir tek o sarışın hatunu hiç oynamamıştım. :) Filmin görsel efektler olarak çok başarılı olduğunu da ekleyeyim. Filmde ‘paralı erkeklerle birlikte olan kadın’ imajı üzerinde neden bu kadar duruldu bilmiyorum ama ‘kadınların’ bu eksi yönünü iyi anlattılar diyebilirim; fakat bazı feminist kadınların ‘filmin kadınlara bakış açısı cinsiyetçi’ diye filmi eleştireceklerine de eminim. Artık çoğumuz biliyoruz: çoğu kadın parası olmayan adamlarla ilgilenmez! Film bunu iyi anlatmış; ama her kadın eninde sonunda yola gelir diye de noktayı koymuş gibi… :)

Oyunculuklara gelince; Adam Sandler bu tip filmler için biçilmiş kaftan. Peter Dinklage, Taht oyunları dizisinden tanınan dünyaca ünlü bir isim artık: Serena Williams ile olan muhabbeti filme ayrı bir yer kattı diyebiliriz. :) Kevin James’e ABD başkanlığı yaramadı. Michelle Monaghan, Adam Sandler’in filmde bir sahnede dediği gibi ‘vaovv’ denilebilecek bir kadın; bu karakter ona yakışmış. Josh Gad özellikle askerlere hitap ettiği sahnede nirvanaya ulaştı diyebilirim!

Filmde efsanevi oyun Pac-Man’i yapan adam olan Toru Iwatani’yi de görüyoruz. Bunun dışında Adam Sandler’ın eşi ve kızı da filmde cameo rollerde yer alıyor. Pixels, çok komik olmasa da eğlenceli bir yapım olarak izleyicinin karşısına çıkıyor.

Bu arada sizlere filmin ilham kaynağı olan ve çok beğenilen kısa film Pixels’i de paylaşayım:

İyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version