Sinekritik: Pathfinder

Son günlerde yine fantastik bir film izleme arzusu içimi kaplamıştı; titanların savaşı filmine gitmek isteyişim film hakkındaki olumsuz görüşlerden sonra sekteye uğrayınca ” fantastik, fantastik ” diye tempo tutmaya başlamıştım; beyazperde sitesinde gezerken bu filmi gördüm: daha önce izleyip hatırımda kalmayan bir film olmasından dolayı hemencecik indirip bir bakayım dedim. Sonuç: neden yorumlara ya da film hakkındaki eleştirilere bakmıyorum ki? Rezalet!

Filmin konusunu öncelikle paylaşayım; Vikinglerin Amerikanın keşfinden 600 yıl önce bu topraklara ayak basmasını gösteren harap olmuş bir gemi sahnesiyle başlıyor. Bu gemiden kurtulan bir çocuk yerli Amerikalılarca büyütülür. Çocuk zaman zaman rüyalarında bu keşfin önderi olan babasını ve onların yerli halka yaptığı katliamı görmektedir.Çocuk yerli halkça büyütülür;lakin çok da kendilerindenmiş gibi kabullenilemez. Bu arada Vikinglerin bir istilası daha gerçekleşir ve çocuğu büyüten kabile vahşi Vikingler tarafından yok edilir. Buradan kurtulan kahramanımız onlara karşı şiddetli bir mücadeleye başlar. Bir ara esir alınmasına karşın bilge kızılderili liderin sözlerine uyarak onları kendi güçleriyle mağlup etmeyi bilecektir. Doğduğu ancak vahşetin timsali bir milletten değil de kanını taşımadığı ancak kabullenilebilir değer yargıları taşıyan bir milletten olmayı tercih eder.

Vikingler tarih boyunca savaşçılık özellikleri yüzünden sık sık merak ettiğim uygarlıklardan biri olmuştur; küçükken bir çizgi film vardı adını hatırlamadığım: onu izlerken hatta sempati bile duymuştum. O buzla kaplı ülkeden dünyaya meydan okumalarına hem imrenmişimdir: tabii bu filmde o kadar iyi insan oldukları söylenemez!

Bu filmin belki de tek artısı şu: kostümler! Vikinglerin kostümleri, davranışları, konuşmaları her ne kadar ben gerçekte onları görmediysem de ” evet, bunlar kesin vikingli ” dedirtecek türden… Kostümlerine ek olarak sahnelerin ” bu bir fantastik film ” dedirtircesine harry pottervari siyaha yakın çekilmesi de filme artı bir etki katmış bana göre…

Buraya kadar. : ) Film hakkında söylenebilecek ek tek şey; Karl Urban ‘ın filmde yer aldığıdır… Onun dışında film hakkında o kadar çok açık bulunmuş k; imdb’nin sitesindeki tartışma panolarına bir bakın derim!

Sıradan bir kılış kalkan filmi… Çok hızlı ilerliyor; dağlar, nehir, taşlar, orman ohooo… Berbat bir senaryo, kötü oyunculuk…

Beyazperde puanının 7 olduğunu görünce; benim için sinema konusundaki tek kıstas artık İMDB sitesi olacaktır… İMDB puanı 5.2. Ki film için fazla bile. :) Hatta sinekritik yazmaya bile değmezdi ama , görün – bilin. :)

İzlemeyin.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version