Sinekritik: Meraklı Komşular

Komşular arasındaki ilişkileri irdeleyen bir film daha önce izlememiştim fakat bizimkiler dizisinde hiç olmassa ” meraklı ” komşular konusunda bir fikir edinmiştik; hep ” acaba ne yapıyorlar, nedirler, nasıl biri ” sorularını sorup dururdular. Gerçek hayatta da böyledir; yeni gelen komşular bilinmezlikle dolu olmalarına rağmen peşlerinde dedikodular ile de gelirlerdi. ” Ağzı olan ” konuşuyor hesabı dedikodular bitmek bilmezdi; fakat gerçek hayatta bunları genellikle kadınların yapmasına rağmen ( lütfen kızmasınlar ) bu filmde erkeklerin baş rolde olması; ironik!

Bir filmde Tom Hanks oynuyorsa, benim için o film izlenilebilir filmdir… O filme harcadığım zamana üzülmem; tom hanks’ın izlemediğim bir filmi yani bu film elime geçince hemen ilk fırsatta izledim: sıradan ama komik, enterasan olayların yer aldığı güzel bir hollywood filmi vardı karşımda…

Filmin konusuna gelince; hayatları gayet sıradan ve monoton geçen, sakin bir mahallenin ahalisi bir gün yeni gelen komşularının evinden çıkan ilginç seslerden dolayı rahatsız olurlar; fakat onlarla daha konuşma şansları olmamıştır. Bunu denemeye kalktıklarında ise korkularından ya da talihsiz olaylar yüzünden başarılı olamamışlardır. Merakın doruğunda olan bu komşular, evin boş olduğu bir gün eve girerler ve istemedikleri şeyler başlarına gelir; finali anlatmayayım: hem tom hanks’ın oyunculuğu süperdi, hem de ilginç ve şaşırtıcı bir final vardı.

Film başladığında korku filmleri müzikleri çalmaya başlayınca bir an acaba yanlış bir film mi izliyorum diye düneşündüm; çünkü tom hanks’ı korku filmlerinde hiç izlememiştim. Afişe bakınca biraz korku filmlerini andırıyor olsa da film; bu afişteki sahneyi filmde hiç görmüyoruz…

Tom hanks’dan yine mükemmel bir oyunculuk, dönem koşullarını ve komşuluk ilişkilerini iyi irdeleyen bir senaryo, ince espriler ve şaşırtıcı bir son! Boş zamanınızda izlemenizi tavsiye ederim.

Benim puanım 6,5 oldu.

İyi seyirler.

Benzer Yazılar

Exit mobile version