Sinekritik – Legion

Henüz ülkemizde gösterime girmemiş bir filmi izlemek, nasıl bir duygu size anlatmak zor =) Fakat şurası kesin ki: bundan sonra ” din ” ve ” insanların ahlaki durumu ” konusunda hollywood daha bir çok filme imza atacak gibi gözüküyor.

Nisan ayı sonlarında ülkemizde gösterime girecek olan bu film içinde bazı tezat düşünceleri barındırsa da temelde insanların nasıl ” yoldan saptıklarını ” ve kurtuluşun ne olduğunu ya da olabileceğini sorguluyor.

Filmin konusu; kafası attığında, insanlara olan inancı bittiğinde tüm insanlığı yok eden tanrı yine dayanamayıp tüm insanlığı yok etmesi için meleklerini görevlendirir; fakat mikail adlı dört büyük melekten biri bu emire uymaz ve insanlığa yardım etmek için dünyaya gelir. Bu sırada çölün ortasında ıssız bir yerdeki mola yerinde uran birbirlerini tanımayan insanlar neler olduğundan habersizdiler; ta ki melekler onları öldürmek için geldiklerinde bir şeylerin olduğunun farkına vardıklarında… İçlerinde ise insanlığın son umudu olan hamile bir kadın vardır: çünkü doğuracağı bebek insanlığa yol gösterecek kişi olacaktır. Çocuğu korumak için her şeyi yapar ve mutlu son.

Yukarıda ki film konusunu okurken bile filmde yanlış konulara değinildiğinin farkına varacaksınız: eski mitoloji zamanındaki tanrılar gibi bir tanrı var: insanlığa istediği vakit istediğini yapan bir tanrı… Filmde bu tanrının ilk insanlığı cezalandırdığı tufan’dan bahsediliyor. Ve şuan ki cezalandırmanın da kıyamet olmadığını biliyoruz… Peki o zaman bu durumda ” iyileri ” kurtaracak peygamber adayı kim?. Yok. Bu ilk hata; fakat bu görevi ” tanrının emrini yerine getirmeyen ” bir melek eline almış. meleklerin komutanı… Bizim inandığımız inanca ters bir durum ama konumuz değil; fakat film konusunun kendi içinde tezat oluşturması eksi puan…

Bir de ” melekler ” kavramını tamamen alt üst eden bir yaklaşım vardı filmde; meleklerin hepsi kötü!. Ve meleklerin insan şekline girdikten sonra ki tavırları zombivari bir görüntü oluşturdu. Melekler kötü müdür?. Sanırım filmde sadece melekler için ” asker ” yakıştırması yapılmış: tanrı ne derse, onu yaparlar…

Film bir yere de iyi ile kötünün savaşını anlatıyor diye düşündüm ama kötü kim, iyi kim?. Her şeyin suçlusu olarak tanrı’nın yaptığını göstermek hata olurdu ki böyle bir hataya da düşülüyor filmde..

Film ülkemize geç gelcek hatta bir ara listelerde adı bile yoktu ama az önce sinemalar.com sayfasında baktığımda 30 nisan tarihinde gösterimde olacakmış ülkemizde; şuan amerikada avatardan sonra en çok izlenen film durumda legion…

Oyuncu kadrosuna gelince, hızlı ve öfkeli filmlerinden tanıyacağımız başrol oyuncusu 2 kişi var filmde: Lucas Black ve Tyrese Gibson. Lucas inançlı birini oynuyor, doğacak çocuğu yetiştirecek kişi… Tyrese’nin ise ne olduğunu bilemiyoruz filmde, bir den çölün ortasında kendini kaybetmiş biri olarak ortaya çıkıyor, telefondaki konuşmasından mahkemelik olduğunu anlıyoruz ama öncesi ve sonrası yok. Ünlü oyuncu Dennis Quaid’da filmde başrol olarak görev aldı ve bence tam rolüne uygun kişi idi. bazen onu harrison ford ile karşılaştırıyorum; ikisi de muhteşem oyuncular… Ve tabii ki mikail rolündeki Paul Bettany. Gerçekten duruşuyla konuşmasıyla muhteşem bir rol çıkardı. Hakkını verdi diyebilirim rolünün… Benzeri filmlerde genellikle en iyi olarak gördüğümüz gabriel adlı meleği ilk defa bu filmde kötü olarak gördük ki gabriel filmini izleyenler bilir orada kötü melek mikail idi [ ki aslında bu filmde kötü yok, kötü olduğunu düşündüğümüz şahıslar var… gabriel de verilen emiri düşünmeden yerine getiren kötü diye lanse ettiğimiz bir melek… ] Filmde başrolde 3 tane bayan karakter var ama benim aklımda kalan sahne willa holland’ın müzik kutusundan şarkı seçerken ki bölümdü… Gerçekten güzel kız =)

Filmde insanlığın çöküşü ve bundan nasıl kurtulacağı sorgulansa da bazen aile ilişkilerine de değinilmesi konunun zenginleştirilmesi açısından iyi bir yöntem olmuş… Diyaloglar ve sözler kötü değildi , sıkmıyordu insanı. Fakat bizim açımızdan hiç bir yararı olmayan bir film diyebilirim ( müslümanlar… )

Gabriel ve süper natural filmlerde görmüş olduğumuz ” kötü melek ” kavramının yeniden yer aldığı, fantastik bir film legion. Bir bakıma aklıma ” kötü orduyu ” yenmesi için gönderilen ebabil kuşları geldi bu filmi izlerken… Fakat orada belirli bir kesim hedef alınırken burada tüm insanlık hedef alınmış ve iyi – kötü ayrımı yapılmamış… Filmde tufan örnek verilmesine karşı orada alınan önlemler hiç alınmamış ve kıyamet olayı hesaba katılmamış… Meleklerin insan versiyonları zombi gibi gösterilmiş ki kanatlı halleri ile gelseler daha iyi olurdu =) Oyuncu kadrosu zengin, oyunculukların süper olduğu bir film.

10 üzerinden 7,5 puan verdiğim filmi izlemezseniz bir şey kaybetmessiniz; fakat fantastik film sevenler için birebir film… Constantin, gabriel, süper natural gibi film hayranlarının kaçırmaması gereken bir film… Ki bu tip konular her zaman gişede başarılı olmuştur.

iyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version