İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Kadınlar ne ister?

Sinekritik: Kadınlar ne ister?

kadinlar-ne-ister

kadinlar-ne-ister” Kadınları anlamak için hamam böceğini takip etmeli; Haman böceği hızla bir istikamette yol alırken önünde hiçbir engel olmamasına rağmen aniden durur ve yön değiştirir. Bunun nedenini çözersen, kadınları da anlarsın demektir. ” Böyle demiş, Oscar Wilde. Daha bir çok ünlü düşünür ve filozof, ‘ kadınlar ne ister? ‘ konusunda kafa yormuş ve bir sonuca ulaşamamışlar. Hatta bu filmimizde de ünlü filozof Freud’un ölürken bile hala bu soruya cevap bulamadığından yakındığının söylendiği bir sahne var. Kadınlar! Sanırım kendileri de, kendilerini anlamıyorlardır! İşte böylesine güzel bir konunun irdelendiği film, Kadınlar ne ister. Başrollerinde ise iki usta isim Mel Gibson ve Helen Hunt yer alıyor. Yan rollerde ise Logan Lerman, Marisa Tomei, Judy Greer‘in oyunculuklarını izledik. Konu itibariyle ilgi çekici olduğu için ve oyuncu kadrosu nedeniyle sinemaseverlerin mutlaka izlediği filmlerden biri olsa gerek.

Kadınlar ne ister, konusu itibariyle fantastik olaylar içermekte. Özgün ve güncel bir konuya -kadınlar her zaman ön plandadır değil mi?- farklı bir bakış açısının yanına komedi de eklenmiş. Filmde; bekar bir erkek olan olan Nick Marshall (Mel Gibson) işinde çok başarılıdır ve yöneticilerinden terfi beklemektedir. Fakat işler umduğu gibi gitmez ve Marshall’a verilen yeni bir görevde amirinin bir bayan, Darcy McGuire (Helen Hunt) olacağı söylenir. Marshall, Darcy karşısında ezilmemek için yeni görevine alışması sırasında bir kaza geçirir ve kafasını duvara çarpar, bayılır. Nick sonraki sabah uyandığında kadınların yanındayken gaipten sesler duyduğunu fark eder fakat sonra psikiyatrisinin önerisiyle  kadınların düşündüklerini anlayabilmesini hayatında kullanmak ister. Önceleri bu durumdan hiç hoşlanmayan ve kurtulmaya çalışan Nick, kurtulamayınca durumu kendi yararına devam ettirebileceğine karar verir.

kadınlar-ne-ister

Filmi izledikten sonra saç kurutma makinesine olan bakış açım değişti; hatta, evde kullandığım saç kurutma makinesinin filmdeki ile benzer bir özelliği olmaması sinir bozucu oldu benim için. Şaka bir yana; her erkeğin hayalidir: kadınları daha iyi anlamak, onların ne düşündüklerini bilmek. Kim istemez ki? Herkes, kadınlar ne ister filmini izledikten sonra ‘keşke böyle bir yeteneğim olsaydı.’ diye iç geçirecektir, eminim. Bütün bunlara rağmen, filmin ilk başındaki ‘erkek’ tanımlamaları çok yerinde tespitlerdi. Fakat özellikle Nick ve kızı arasındaki ailevi sorunların ele alınış biçimi, amerikan kültürüne ne kadar yabancı olduğumuzun (ve olmamız gerektiğinin) açık bir göstergesi adeta. Film tamamen Mel Gibson etrafında geçiyor; Helen Hunt baş kadın oyuncu diyebiliriz fakat diğer rollerdeki bayanları da yabana atmamak gerek. Diyaloglar ve Nick’in başına gelen bir çok hadise komik. İşine olan bağlılığı ve her şeyi yapması ise takdire şayan! Bunun dışında pek esprisi olmayan bir yapım, kadınlar ne ister. Bir ara sinema sitelerinde devam filminin çekileceği söylense de ortada hala bir şey yok!

127 dakika uzunluğunda olan filmin senaryosunu Josh Goldsmith, Cathy Yuspa, Diane Drake yazdı; yönetmen koltuğunda ise Nancy Meyers yer aldı. 40 milyon dolarlık bütçe ile çekilen film sadece ABD’de 84 milyon dolarlık bir gişe elde etti. Eğlenmek ve sıkıcı olmayan bir film izlemek isteyenler için ideal: iyi seyirler.

Yorum Yap