Sinekritik: İkizler Projesi (Gemini Man)

İkizler Projesi Gemini Man

Gemini Man, daha doğrusu ülkemizdeki gösterim adıyla İkizler Projesi film kadrosu içerisinde Will Smith ismini görünce, sorgusuz sualsiz bazı aktörler izlenir ya, onlardan olduğundan sanırım hemen izlemek istedim. Sinemada izlemek lazım çünkü biraz araştırma yaptığımda 1997 yılında hayata geçirilmek istenen bir projenin “yetersiz teknoloji” nedeniyle 2019 yılına kadar yapılamaması sonucunda ortaya çıkması ve yenilikçi bir aksiyon filmi olması nedeniyle sinemada izlenmesi gereken yapımı evde, tek başıma izledim.

Senaryosunu “Game of Thrones”un ekibinden olan David Benioff’un yazdığı filmin yönetmen koltuğunda da Oscar ödüllü Ang Lee yer alıyor. Seçkin suikastçı Henry Brogan karakterini ise favori aktörlerimden olan Will Smith oynuyor. Clive Owen kötü adam karakterinde ama ikinci planda. Filmin tüm kaynağı yenilikçi teknolojiye ve başrol oyuncusuna harcanmış gibi; çünkü geri kalan oyuncu kadrosundan pek bir beklenti yok, zaten onlarda pek başarılı oynamadılar.

Gemini Man Sinekritik

Filmin kısaca konusuna değinirsek; Eski bir kiralık katilin peşine düşen klonundan kurtulmak için verdiği amansız mücadeleyi konu olan filmde kiralık katil emekli olma hayali kurarken bir anda tuzağa düşmüş, son an da kurtulmuştur ancak peşindeki adam kolunudur. Suikastçi, her hareketini önceden sezen bu klondan kurtulmak için savaş verir.

İkizler Projesi filminde kullanılan teknoloji

Filmi izledikten sonra “beğenmeme” düşüncesi nedeniyle İMDB puanına baktım, 5 civarında gördüm. Eh, Will Smith’i genç haliyle görmek çok güzel de… Film bu sonuçta. Aksiyon sahnelerine çok önem verildiği belli ama efektler olmamış; sizde de bu düşünce var mı bilmiyorum ama aşırı teknolojik filmler artık çok yapay geldiğinden, haz vermiyor. Efektler çok belli. Will Smith’in gençleştirme olayı çok belli. Senaryo çok zayıf. (her ne kadar ana fikir özgün olsa da) Ben zaman zaman sıkıldım ve filmden koptum diyebilirim. TV’de izlenebilecek, bu kadar teknolojiye ve paraya değmeyecek bir yapım ortaya çıktı diyebilirim. (Filmin müzikleri de kötü)

İkizler Projesi Sinekritik

3D+HFR teknolojisini deneyen ilk film olduğu için incelenmesi gereken bir yapım olmasının dışında sinemaya bir yenilik getirmediğini söylemek gerek. Fazla bir beklenti içine girmeden izlenilmeli.

Aksiyon filmi olmasına rağmen finalde gereksiz duygusallığa başvurması, diyalogların kötü olması, senaryonun kopuk ve üzerinde ciddi emek harcanmadan projeyi hiç etmesi (senaryoda boşluklar var, başlangıç daha uzun tutulabilirdi, hikaye daha sağlam anlatılabilirdi, para burada belirleyici olmuş sanırım) gibi seçenekleri bir araya getirirsek ortaya başarısız bir yapım çıkıyor. (Teknoloji başarılı ama) Sanırım Hollywood yıldızları ilerde gençleştirilmiş halleriyle daha çok karşımıza çıkacaktır. (Özellikle yeni bir Terminatör filmi bu şekilde gelirse süper olur)

Gemini Man – İkizler Projesi Türkçe Altyazılı Fragman

Yazı dolaşımı

Exit mobile version