1. Ana Sayfa
  2. Sine Kritikler
  3. Sinekritik: Avrupa Muhabbeti

Sinekritik: Avrupa Muhabbeti


avrupa muhabbetiCan sıkıntısından sinema sitelerinde dolaşırken gördüğüm ve çok eskiden izlediğim avrupa muhabbetini zaman geçirmek için tekrar izledim ve farkettim ki bu film hakkında bir yazı yazmamışım; bu eksikliği gidermek gerek değil mi?

Aslında film hakkında yazmamı sağlayan filmde matt demon‘un oynaması oldu; filmi ilk izlediğimde sene 2001 lerdi ve matt demon bu kadar ünlü değildi; onu filmde gördüğümdeki şaşkınlığım filmi ilk izlediğimde yoktu diye hatırlıyorum. Biraz komedi, biraz erotik, biraz aksiyon katılıp harmanlanmış filmin sinema izleyicilerine herhangi bir katkısı olmadığı açık fakat yine de eğlenceli bir gençlik denildiğinde akla ilk gelen filmlerden biri avrupa muhabbeti olsa gerek.

Filmde, bir grup lise öğrencisi avrupa turnesine çıkarken posta arkadaşı konusunda yaşadığı süpriz neticesinde kendini affettirmek isteyen bir aşık gencin başından geçen olaylar esprili, erotik ve iğneliyici bir şekilde anlatılıyor. Kız arkadaşla veya toplu halde izlemesi eğlenceli olmayabilir belki de ama tek başına vakit geçirmek için ideal bir film.

Üniversite öğrencilerinin film denince, hele ki gençlik filmi denilince ilk akla getirdikleri filmlerden biri olsa gerek bu film. Oyunculuk adına bir şey yok; kostümler konusunda da bir şey denilemez herhalde çoğunlukla çıplaktılar çünkü. 🙂 Genç oyuncularda her ne kadar liseli öğrenci tipinde olmasalarda rollerine uygun karakterlerdi diyebilirim.

Amerikan sinemasının dünya gençliğini amerikan kültürünü abartılı bir şekilde anlattığı filmlerden biridir de diyebiliriz bu film için; çoğu sahnede ‘oha bu da mı olur, adamlar yaşıyor yahu, liselilere bak’ felan diye söylendiğiniz olabilir; aman dikkat.

Amerikan kültürünün eseri esprilerle bezenmiş filmde söylenenlerden çok mimiklere ve yaşananlara güleceğiniz konusunda emin olabilirsiniz; boş vaktiniz varsa izleyin ama etkilenmeyin. 🙂

İyi seyirler.

Yorum Yap