İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Yazılarım

Kitap Yorum: Savaş Sanatı

Kitap Yorum: Savaş Sanatı
Savaş sanatı
0

Savaş Sanatı, Sun Tzu tarafından kaleme alınan bir eser. Dünya klasikleri türü dahil olmak üzere tüm kitaplar arasında en çok okunanlar arasında ilk 100’e mutlaka girer diye düşündüğüm bir kitap. Neden böyle söyledim? İnsanlık tarihinin en eski ve en fazla kafa yorulan konularından biri olan savaş konusunda stratejik bilgiler içermesi, bir diğer etken ise yaklaşık 40 sayfa olması. Bu nitelikleri ile sadece askerlik alanında değil, iş yönetimi ve idaresi ile kişisel gelişim gibi pek çok alanda bizlere farklı düşünmemiz için fikir veriyor.

Dönemin şartlarının irdelendiği eser gayet açıklayıcı ve işinize yarayabilecek bilgilerden bahsediyor. Her ne kadar savaş stratejilerinden bahsetse de kitaptaki komutanın yerine kendinizi koyduğunuzda düşmanınızın bir asker olması gerekmiyor: hayatınızda karşınıza çıkabilecek dost veya düşmanlarınız ile nasıl mücadele edilmesi gerektiği üzerinde duruyor. Güçlü olmak, zaman ve mekanda nasıl hareket edilmesi gerektiği, tecrübelerin öneminin yanında yeniliklere açık olmanın neden gerekli olduğu gibi konulara yer veriyor.

Savaş Sanatı Nasıl Bir Kitap?

Savaş Sanatı, Sun Tzu tarafından kaleme alınan tek eser. Bu yönüyle de ilginç olduğunu söylemek mümkün. Ülkemizde 30’dan fazla yayınevi tarafından çeşitli çevirileri yayınlanarak piyasaya sürüldü. Fiyatının uygun olması, konusunun ilgi çekici gelmesi, kişisel gelişim alanında da bilgiler içermesi ile oldukça iyi bir satış rakamlarına ulaşmıştır. Birçok kitap sitesinde en çok satanlar listesinde kendine yer buldu. Bazı yayınevleri kitabın ününden faydalanmak için olsa gerek daha fazla sayfa olması için Sun Tzu felsefesi üzerine makale, görüş vs. ekleyerek daha kalın bir kitap ortaya çıkarmış ancak eserin aslında tam metni yaklaşık 40 sayfa.

Savaş Sanatı adlı eser bir çok yayınevi tarafından piyasaya sürüldü. Fotoğraftaki bende olan kitap değil; en çok satan versiyonu diyebilirim. Bendeki kitap yazının manşetinde yer alan eser.
Savaş Sanatı adlı eser bir çok yayınevi tarafından piyasaya sürüldü. Fotoğraftaki bende olan kitap değil; en çok satan versiyonu diyebilirim. Bendeki kitap yazının manşetinde yer alan eser.

Kitapta “Arazide kuş varsa düşman yakında değildir.” veya “Ağaçlar hışırdıyorsa düşman yakınlardadır.” gibi bugün okunduğunda bize komik gelecek bazı öneriler içerse de “aslolan savaşmak yıkmak değil, yıkmadan kazanmaktır. Ülkeleri yakıp yıkan savaş zafer değildir. Kendi toprağın dışında saldırma. Gücünü olduğundan daha az göster. Zaferi kutlama.” gibi çağının çok ötesinde fikirler içeriyor. Bunun dışında;

 • “Hükümdar öfkeye kapılarak komutan da tutkusuna yenik düşerek savaşa girmemelidir.”
 • “Sonunda zafer yoksa savaşmayın.”
 • “Zafer ihtimali varsa ilerleyin, yoksa bekleyin.”
 • “Çünkü bir anlık öfke geçebilir, tutku memnuniyete dönüşebilir, ancak ülke bir kez altüst oldu mu tekrar ayağa kalkması zordur, ölenler ise tekrar hayata döndürülemez. Dolayısıyla sağduyulu bir hükümdar ihtiyatlı, iyi bir komutan da dikkatli olmalıdır. Ülkeyi güvende, orduyu güçlü tutmanın yolu budur.”

gibi cümlelere de yer verdi, ben de notlarım arasına almıştım. Aslında dışardan ilk bakışta bunların askeri şartlar açısından geçerli olduğu düşünülse de gerçekte bu cümleleri yaşadığımız hayata eşitlediğimizde ortaya farklı fikirler, farklı sonuçlar çıkabilir. Mesela “İki yol vardır: Biri senin gücünü artıracak bir varoluş yolu; diğeri, seni yokluğa itecek yıkım yoludur.” cümlesi sizlere sadece savaşı mı düşündürüyor yoksa gelecek adına alacağınız kararların sonuçlarını da düşündürüyor mu? İşte tüm mesele bu aslında…

Sun Tzu sözlerini aklınızın bir köşesine yazın!

Sun Tzu, Çinli ünlü bir komutan ve sırf bu eseri için bile filozof diyebiliriz. Hakkında çok az şey bilinmekle birlikte MÖ 6. yüzyılda yaşadığı düşünülen bu ünlü komutan Qi Beyliği’nde dünyaya geldiği ve Wu Devleti’ne subay olarak hizmet ettiği sanılıyor. Tek eseri olan Savaş Sanatı, hükümdarlar ile komutanlar için sistemli bir kılavuz niteliğindedir. Her biri savaşın farklı yüzünü anlatan on üç bölümden oluşan eser, askeri strateji ve taktiğin temel kitabı kabul edilir.

Ben 2021 basımı Doğan Kitap tarafından piyasaya sürülen, Hepsiburada üzerinden kolayca sipariş verebileceğiniz eseri yaklaşık 20 dakikada okuyarak bitirdim. Ciltsiz ve uygun fiyatı ile de dikkatimi çekmiş, kütüphanemde böyle bir değerli eserin olması gerektiğini düşünerek sipariş vermiştim. Bu kitabı merak edip de bu yazıyı okuyorsanız, esere sadece savaş stratejisi olarak bakmayıp hem hayat hem politika hem savaş stratejisi açısından bakıp ona göre okumanızı tavsiye ediyorum.

Kitaptan altını çizdiğim cümleler ise;

 • “… Plan, koşullara göre yeniden düzenlenmelidir.”
 • “Düşmana küçük bir avantaj vererek onun aklını çelin. Kafasını karıştırın ve onu ele geçirin. Ortada bir kusur olsa bile her şey kusursuzmuş izlenimi yaratarak düşmanı korkutun. Güçlü görünün, düşmanın sizden uzak durmasını sağlayın. Onu kızdırın, planlarını altüst edin. Kendinizi yetersiz gösterin ve sizi küçümsemesini sağlayın. Düşman çok güçlüyse onu bitkin düşürün; birlik içindeyse bölmeye çalışın. Zayıf noktalarına saldırın ve beklenmedik yerlerde ortaya çıkın.”
 • “Tecrübeli bir savaşı ikinci defa asker toplamaz, ikmal arabalarını üçüncü defa yüklemez.”
 • “… Sayıca azsanız manevra yapın ve fırsat kollayın.”
 • “Yenilgi içerinden gelirken zafer düşman karargahında filizlenir.”
 • “… Muzaffer bir ordu, zaferi garantiledikten sonra savaşa girişir.”
 • “Karargahını kaldıran ve geri çekilmek üzere olan düşmana saldırmayın. Düşmanı kuşatırken bir çıkış yolu bırakın. Ümitsiz düşmana baskı yapmayın.”
 • “Bozuk ve düz yol arasındaki farkı bilen zafere ulaşır.”
 • “Aşırı temkin, tutsaklığa sebep olur. Asabiyet, saldırı getirir. Aşırı kendine güven, utanca götürür. Birlikleri aşırı takdir, zorluklara yol açar.”
 • “Düşman yakın olup sessizliğini koruyorsa savunma gücüne güveniyor demektir. Düşman size uzaktan meydan okuyorsa yaklaşmanızı bekliyor demektir. Düşman açık alana karargah kurmuşsa gizli bir amacı var demektir.”
 • “İstişare yapılmadan aniden ateşkes ilan edilmesi gizli bir planın belirtisidir.”
 • “Askerler en başından disiplinle eğitilirlerse emirlere itaat ederler.”
 • “Düşmanın değer verdiği şeylere el koyarsanız ona istediğiniz şeyi yaptırabilirsiniz.”
 • “Sonunda zafer yoksa savaşmayın.”

Şimdiden sizlere iyi okumalar.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Ekle