Şahsa Kayıtlı İşletme Nasıl Kurulur?

sahsa-kayitli-isletme-nasil-kurulur

Geçenlerde işkur’un sitesine kayıt olunca ve kafamda bir kaç proje olduğundan dolayı bu projelere sermaye bulmak için araştırma yaptığımda, bir şirketimin kesinlikle olması gerektiğini öğrendim. Bunun neticesinde yine google yardımıyla , şahıs işletmesi kurmak için neler gerekli bunları araştırıp buldum. Sizlerle paylaşıyorum; bir çok sitede bir çok bilgi var ama ortası budur yani…

  • Önce Muhtara gidiyoruz bir adet nüfus cüzdanı sureti ile bir adet ikametgah adresi alıyoruz. ( 5 YTL
  • İşyeri kiralık olacak ise kırtasiyeden bir tane kira kontratı alıyoruz ve dolduruyoruz. ( 1 YTL ) Burada bir ekleme yapayım: işyeriniz mutlaka olmalı şirket için.. yani kendinize aitse bunu da ispatlayacak bir belgeniz olması gerek.
  • Notere gidip 2 adet imza sirküleri alıyoruz. ( 30 YTL )
  • Bu topladığımız belgeler ile birlikte tanıdığımız bildiğimiz bir muhasebeciye gidiyoruz ve şahsımıza kayıtlı bir işletme kurmak istediğimizi söylüyoruz. O sizin adınıza vergide gerekli işlemleri hallediyor. ( 200 YTL )
  • Siz bu sırada dükkanınızı açıp içine oturuyorsunuz maliyeden yoklama için bi görevli geliyor 2 hafta içinde. ( Bedava )
  • Eğer perakende iş yapacaksanız bir de yazar kasa derdiniz olacak o konuda muhasebeciniz sizi yönlendirir. ( 450 YTL/10 = 45 )

Tabii buradaki bilgiler, ücretler değişmiş olabilir; googledeki yazılar sayesinde bunları bulabildim. Eksik bilgi vermiş de olabilirim ama size şunu söyleyebilirim: bir muhasebeciye gidin… Kesinlikle size en doğru bilgileri o verecektir; ama keklenmeyin ha sakın! :) Korkulur muhasebecilerden…

Hayırlı olsun diyelim. :)

 

Yazı dolaşımı

Exit mobile version