Regedit Devre Dışı [Çözüm]

regedit-devre-disi

Merhaba! Geçen günki ilk yazımdan sonra bilgisayar virüsleri hakkında yazılar yazıcağımı belirttim ve bu hususda da ilk yazımı yazma durumundayım. İlk yazı kadar heyecan yok ancak yinede hafiften bir titreme var :) Bu yazımda sizlere Regedit’in devre dışı kalma durumunda ( Regedit Devre Dışı ) nasıl tekrardan aktif edileceğini anlatacağım.

Regedit‘in bu denle kapanmasının sebebi başlangıçtaki yani sistem içerisindeki “Run” bölümüne Disabble regedit = 1 değeri vererek regedit’i sistem açıldığında devre dışı bırakmaktır. Diyeceksiniz ki ” Manyak mıyım böle bişey yapayım” veya “Vallahi ben yapmadım, kardeşim yaptı” da diyebilirsiniz. Suçu hiç kardeşinize atmayın. :)  Tek suçlu Malware virüsüdür. Bu olayın tek suçlusu odur ki bunuda silmenin bir çok yolu vardır. Aslında pekte bir silinmede olmasa yani “ahada sildim attım onu lanet olası şey” demeniz ve sorunu halletmeniz belirginleşcektir.

Regedit Devre Dışı Hatası Çözümü

İğrenç NOT : İnsan vucudu mikropsuz veya bakterisiz olamazsa, bilgisayarınızda bu tür virüslersiz OLAMAZ.

Bu iğrenç notuda verdikten sonra “eee bırak edebiyatıda sonuca gel” diyen sabırsızları duyar gibi oldum :)

İlk önce bunu çok basit bir yolla halletme yönteminle başlayalım. Aslında bu yok erken teşhis tedavisi gibi bir durum teşhis etmekte. Yani sistem dosyalarına tam anlamıyla bulaşmadığında işe yarayacak bir durum. Şöyleki ;

– Masaüstünde iken Pencere+R tuşuna basıyoruz. Veya başlat>çalıştır da olur.

– Çalıştırdaki yazı bölümüne şunları yapıştırıyoruz.

REG add HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem /v DisableRegistryTools /t REG_DWORD /d 0 /f

Eğer ki bu sizi sonuca ulaştırıyorsa ne mutlu bize. :)

2. yönteme gelelim.

Eğer ki tekrardan aynı hatayı alıyorsanız korkuya veya telaşa kapılmayın. Windows işletim sistemlerinde her şey mümkündür. Ve her hatanında bir çözümü vardır. Taki mavi ekran görmeyene kadar :)

2. çözüm şöyle ; 

-Tekrardan masa üstünde iken Pencere+R tuşlarına basıyoruz. Veya başlat>çalıştır da olur.

-Ardından yazı bölümüne ; gpedit.msc yazınız.

Sonra ; Grup İlkesi açılacak orada da
Kullanıcı Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> Sistem -> Kayıt Defteri düzenleme araçlarına erişimi engelle” seçeneği üzerineiki kere tıklayıp “yapılandırılmadı” seçeneğini etkinleştirip; “uygula”,”tamam” deyin. 

Bu sayede regedit’e ulaşabilir ve sorunu ortadan kaldırmış olmaktayız.

Regedit Devre Dışı

Evet arkadaşlar, bu sorunuda beraber atlattık. Diğer bir yazımda sizlere yine bilgisayarınızda görünen ufak çaptaki virüslerin yarattığı sinir bozucu olayların çözünü sunacağım.

Yazı sitemize aittir, lütfen kaynak göstererek paylaşalım!

Saygılarımla.

9.0
İnceleme

Bu yazıda yazılanları uyguladığınızda sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

  • Başarı Oranı 9

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık